(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Sanitky s pacienty už nesmějí hodiny kroužit, v Brně přidají lůžka

  • 17
Ministerstvo zdravotnictví reaguje na případ z 8. března, kdy jihomoravští záchranáři vozili v sanitce pacienta několik hodin, než pro něj našli volné lůžko v nemocnici. Jedním z chystaných opatření je jasné rozdělení kraje na území, k nimž přidělí nemocnice. A také zřídí stovky sociálních lůžek.

Podobný exces jako na začátku měsíce se už nesmí opakovat. Jasný vzkaz vyslal při čtvrteční návštěvě Brna náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Narážel na situaci, na niž jako první upozornila MF DNES.

Fakultní nemocnice Brno (FN Brno) jeden večer uzavřela urgentní příjem a odmítla přijmout čtyři pacienty, které vezla záchranná služba.  Ti pak ve vozech museli být i pět hodin, než se podařilo sehnat lůžka jinde. Někteří skončili na Vysočině, další ve Zlínském kraji, protože je postupně odmítly přijmout všechny nemocnice na jižní Moravě. Na interně prostě neměly místo.

Prymula se proto ve čtvrtek sešel se zástupci nemocnic i kraje. A dohodli se na změnách, které mají opakování kritické situace zamezit. Jednou z nich je vytvoření tří stovek sociálních lůžek převážně v Brně. Poslouží pacientům, kteří nejsou v přímém ohrožení života, ale potřebují dohled.

„Toto klíčové systémové opatření chceme vyřešit do roka. Na sociální lůžka totiž můžeme přemístit pacienty s neakutními problémy, kteří zabírají místa na internách. Uvolníme tak kapacity pro ty, které do nemocnic přivážejí záchranky ve vážném stavu,“ přiblížil Prymula.

Pro nemocnice jsou sociální lůžka výhodnější v tom, že potřebují méně personálu než například na jednotce intenzivní péče.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Milana Vojty (ANO) vedení kraje uvažuje o zřízení takových míst i ve svých nemocnicích. Třeba v Tišnově výstavbou nového pavilonu či rozšířením současných kapacit v Břeclavi, s dalšími lůžky se počítá i v Hustopečích.

Jednala o nich už také pracovní skupina odborníků, kteří řeší koncepci jihomoravského zdravotnictví. Krajské nemocnice mají téměř 700 lůžek následné péče a 400 interních lůžek.

Choďte do „svých“ nemocnic

Než se nové kapacity vyřeší, náměstek ministra apeluje na pacienty, aby vyhledávali péči ve „svých“ nemocnicích. To znamená, že kdo například bydlí ve Znojmě, má jít ideálně do zdejšího zařízení a za každou cenu nezatěžovat FN Brno, která je neustále plně vytížená.

„Tím nechci popírat zákon, podle kterého má každý právo si vybrat zařízení. Velice ale žádám pacienty, aby šli do své nejbližší nemocnice. Jenom tak jsme schopni předejít situacím, kdy pacient z Brna, kterého převáží záchranka, skončí v jiném kraji,“ vzkázal Prymula.

A zároveň přislíbil koncepční změnu - takzvanou rajonizaci, tedy rozčlenění Brna a kraje na oblasti, jež budou mít jasně přidělenou konkrétní nemocnici. „Aby každý věděl, kam má jít,“ vysvětlil Prymula.

K vygradování problémů s přeplněnými internami a odmítáním pacientů přivezených záchrannou službou přispěla podle jeho mínění také aktuální chřipková epidemie.

Nejen v jihomoravském kraji se navíc objevily případy, kdy lidé s chřipkou záchrannou službu v posledních týdnech zneužívali a volali si sanitku, přestože nebyli ani u svého praktického lékaře.

„Nakupilo se nám několik jevů. Doufám, že ke zlepšení situace přispěje i nový elektronický systém, do něhož budou nemocnice hlásit, kolik mají volných lůžek. Uleví se operátorkám záchranky, které musely obvolávat jedno zařízení po druhém,“ uvedl Prymula.

Fakultní nemocnice pomůže všem pacientům, slíbil náměstek

Náměstek ředitele FN Brno Petr Kala zároveň slíbil, že už nezavřou urgentní příjem. Pomohou každému pacientovi, kterého záchranáři přivezou. Minulý týden na schůzce na magistrátu se navíc dohodli, že pokud půjde někomu o život a nebude lůžko, přesunou plánovaný zákrok u jiného pacienta. „Samozřejmě individuálně posoudíme, zda lze ještě počkat. A pokud ano, zákrok odložíme,“ řekl Kala.

Po čtvrtečním jednání se alespoň trochu ulevilo řediteli jihomoravských záchranářů Milanu Klusákovi, který kvůli převozu pacientů do jiných nemocnic musel zřídit speciální výjezdovou skupinu a posílit operační středisko. „Utvrdili jsme se v tom, co jsme si řekli někdy v polovině února. A sice, že se chceme o pacienty postarat v zařízeních, kam patří, a zbytečně je nepřevážet mimo region. V tomto vidím posun,“ shrnul Klusák závěr schůzky.

Dodal, že výjezdovou skupinu ponechá a operátorku v pohotovosti, která řeší přesuny pacientů, začlení do normálního režimu. Půjde tak o trvalé posílení dispečinku.