Rána pro Kometu. Úředníci chtějí dodatečně miliony za Hokejové hry

  9:01aktualizováno  9:01
Úředníci z Brna-Králova Pole přispěchali s účtenkou za lednové Hokejové hry. Po hokejové Kometě, která za Lužánkami sehrála dva extraligové zápasy pod širým nebem, nečekaně žádají za zábor svých pozemků dva miliony korun. Podle nich to vyžadují zákony a vyhláška města.

Provizorní tribuny za Lužánkami zaplnily tisíce diváků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lednové Hokejové hry byly akce, jaká v Česku nemá obdoby. V Brně padl rekord návštěvnosti českého hokeje - na extraligovém utkání Komety se Spartou se pod širým nebem veselilo 21 500 lidí.

Pořadatelé, které sdružila právě brněnská Kometa, měli třicetimilionový rozpočet. Akci zaplatily tržby ze vstupenek a sponzoři. Jenže teď dorazila překvapivá účtenka z radnice Králova Pole, která má městské pozemky ve správě. Za zábor plochy požadují úředníci po hokejové Kometě 2,1 milionu korun.

Archivní fotogalerie

A to je pro klub rána. S něčím takovým rozpočet vůbec nepočítal. Jednání přitom mohou mít zásadní vliv i na to, zda se Hokejové hry v Brně ještě někdy zopakují, jak Kometa uvažuje.

„Úředníci postupovali přesně podle zákona tak, jak měli, což respektujeme. Teď máme lhůtu na odvolání. Tu samozřejmě využijeme. Nicméně pokud nebudou naše argumenty uznány, nezbývá než zaplatit,“ uvedl člen pořadatelského týmu Hokejových her Pavel Bartošek. Podle něj Kometa svým způsobem platí za to, jak obří a výjimečnou akci uspořádala.

Situaci se snažil řešit primátor. Neúspěšně

Klíčem k celému problému je brněnská vyhláška, která řeší zábory městských pozemků. V té se totiž píše, že pokud na nich někdo chce uspořádat sportovní akci, platit za pronájem plochy nemusí. A Kometa obří Hokejové hry označuje právě za sportovní akci.

Královopolští úředníci ale přišli s výkladem, že sportovní byla akce jen ve dnech, kdy se po ledě proháněli hokejisté. V týdnech, kdy dělníci vyváželi 750 tatrovek suti, montovali 600 tun tribun či vytvářeli led, šlo o dočasnou stavbu. A za tu už je potřeba platit. Zabrané metry čtvereční tak vynásobili denní taxou a došli k částce 2,1 milionu.

„Úředníci postupovali, jak mají, přesně podle vyhlášky. Jde o zábor městských pozemků,“ konstatoval tajemník městské části Královo Pole Jiří Gajdarus. „Poplatku bychom se vyhnuli jen v případě, že by se to celé zrodilo někde ve vesmíru a pak by to UFO posadilo přímo na pronajaté místo,“ oponuje Bartošek.

Zmiňuje sice možnost, že by poplatek radnice odpustila, to ale může udělat jen královopolské zastupitelstvo. A to předem. S poplatkem ale nikdo dopředu nepočítal. Úředníci přitom zastupují stát, nikoliv radnici.

„Jde o správní řízení, do kterého nemůžeme zasahovat, takže vše se odehrává mimo nás. Nemám k tomu téměř žádné informace, protože úředníci si dávají velký pozor, aby nám je nesdělili,“ potvrdila starostka městské části Královo Pole Karin Karasová (ANO).

Po právní stránce je celý problém v gesci právě Králova Pole. Problém je to ale i pro spolustraníka Karasové primátora Petra Vokřála (ANO), který se o celou akci od začátku zasazoval a byl pak i jedním z fanoušků v publiku. Ten dokonce svolal kvůli problému schůzku, na které se magistrát snažil záležitost s královopolskými úředníky vyřešit. Neúspěšně.

Změna vyhlášky Kometě nepomůže

„Jsem strašně nešťastný z toho, že to vzniklo. Akce tohoto typu je přesně to, co by město mělo podporovat. Dělá velmi dobré jméno Brnu a vytváří vztah Brňanů ke sportu. My samozřejmě nemůžeme zasahovat do výkonu státní správy, ale budeme se snažit být co nejvíce nápomocní,“ řekl MF DNES Vokřál.

Debatuje se podle něj i o změně vyhlášky, která by měla jasně stanovit rozdíl mezi sportovní a nesportovní akcí. Ta současná přitom paradoxně platí teprve od začátku roku.

Ani to už ale Kometě v jejím případě nepomůže. Ta se teď ještě může proti statisícovému účtu odvolat k magistrátním úředníkům. Pokud i oni budou mít stejný názor jako ti královopolští, musí klub celou částku zaplatit. Pořadatelé ale dávají najevo, že horentní cifra za pronájem, se kterou nepočítali, se projeví v budoucích úvahách o tom, zda akci ještě někdy zopakovat.

Rekordní Lužánky. Na zápas přišlo 21 500 diváků:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

Chci otevřít Provázek režisérům i dalším divákům, plánuje nová principálka

Umělecká šéfka Divadla Husa na provázku Anna Davidová.

Velké plány má nová principálka brněnského Divadla Husa na provázku Anna Davidová. Jako umělecká šéfka nastoupila na...

Brňané znovu propadají chalupářství, ceny víkendových sídel letí nahoru

Chatové osady poblíž Brna, jako je ta u Nebovid, jsou obsazené téměř výhradně...

V pátek konečně opustit kancelář, vypnout internet a vyrazit z města na venkov. Právě to je sen mnoha Brňanů, kteří se...

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na iDNES.cz