Rána pro Kometu. Úředníci chtějí dodatečně miliony za Hokejové hry

  9:01aktualizováno  9:01
Úředníci z Brna-Králova Pole přispěchali s účtenkou za lednové Hokejové hry. Po hokejové Kometě, která za Lužánkami sehrála dva extraligové zápasy pod širým nebem, nečekaně žádají za zábor svých pozemků dva miliony korun. Podle nich to vyžadují zákony a vyhláška města.

Provizorní tribuny za Lužánkami zaplnily tisíce diváků. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Lednové Hokejové hry byly akce, jaká v Česku nemá obdoby. V Brně padl rekord návštěvnosti českého hokeje - na extraligovém utkání Komety se Spartou se pod širým nebem veselilo 21 500 lidí.

Pořadatelé, které sdružila právě brněnská Kometa, měli třicetimilionový rozpočet. Akci zaplatily tržby ze vstupenek a sponzoři. Jenže teď dorazila překvapivá účtenka z radnice Králova Pole, která má městské pozemky ve správě. Za zábor plochy požadují úředníci po hokejové Kometě 2,1 milionu korun.

Archivní fotogalerie

A to je pro klub rána. S něčím takovým rozpočet vůbec nepočítal. Jednání přitom mohou mít zásadní vliv i na to, zda se Hokejové hry v Brně ještě někdy zopakují, jak Kometa uvažuje.

„Úředníci postupovali přesně podle zákona tak, jak měli, což respektujeme. Teď máme lhůtu na odvolání. Tu samozřejmě využijeme. Nicméně pokud nebudou naše argumenty uznány, nezbývá než zaplatit,“ uvedl člen pořadatelského týmu Hokejových her Pavel Bartošek. Podle něj Kometa svým způsobem platí za to, jak obří a výjimečnou akci uspořádala.

Situaci se snažil řešit primátor. Neúspěšně

Klíčem k celému problému je brněnská vyhláška, která řeší zábory městských pozemků. V té se totiž píše, že pokud na nich někdo chce uspořádat sportovní akci, platit za pronájem plochy nemusí. A Kometa obří Hokejové hry označuje právě za sportovní akci.

Královopolští úředníci ale přišli s výkladem, že sportovní byla akce jen ve dnech, kdy se po ledě proháněli hokejisté. V týdnech, kdy dělníci vyváželi 750 tatrovek suti, montovali 600 tun tribun či vytvářeli led, šlo o dočasnou stavbu. A za tu už je potřeba platit. Zabrané metry čtvereční tak vynásobili denní taxou a došli k částce 2,1 milionu.

„Úředníci postupovali, jak mají, přesně podle vyhlášky. Jde o zábor městských pozemků,“ konstatoval tajemník městské části Královo Pole Jiří Gajdarus. „Poplatku bychom se vyhnuli jen v případě, že by se to celé zrodilo někde ve vesmíru a pak by to UFO posadilo přímo na pronajaté místo,“ oponuje Bartošek.

Zmiňuje sice možnost, že by poplatek radnice odpustila, to ale může udělat jen královopolské zastupitelstvo. A to předem. S poplatkem ale nikdo dopředu nepočítal. Úředníci přitom zastupují stát, nikoliv radnici.

„Jde o správní řízení, do kterého nemůžeme zasahovat, takže vše se odehrává mimo nás. Nemám k tomu téměř žádné informace, protože úředníci si dávají velký pozor, aby nám je nesdělili,“ potvrdila starostka městské části Královo Pole Karin Karasová (ANO).

Po právní stránce je celý problém v gesci právě Králova Pole. Problém je to ale i pro spolustraníka Karasové primátora Petra Vokřála (ANO), který se o celou akci od začátku zasazoval a byl pak i jedním z fanoušků v publiku. Ten dokonce svolal kvůli problému schůzku, na které se magistrát snažil záležitost s královopolskými úředníky vyřešit. Neúspěšně.

Změna vyhlášky Kometě nepomůže

„Jsem strašně nešťastný z toho, že to vzniklo. Akce tohoto typu je přesně to, co by město mělo podporovat. Dělá velmi dobré jméno Brnu a vytváří vztah Brňanů ke sportu. My samozřejmě nemůžeme zasahovat do výkonu státní správy, ale budeme se snažit být co nejvíce nápomocní,“ řekl MF DNES Vokřál.

Debatuje se podle něj i o změně vyhlášky, která by měla jasně stanovit rozdíl mezi sportovní a nesportovní akcí. Ta současná přitom paradoxně platí teprve od začátku roku.

Ani to už ale Kometě v jejím případě nepomůže. Ta se teď ještě může proti statisícovému účtu odvolat k magistrátním úředníkům. Pokud i oni budou mít stejný názor jako ti královopolští, musí klub celou částku zaplatit. Pořadatelé ale dávají najevo, že horentní cifra za pronájem, se kterou nepočítali, se projeví v budoucích úvahách o tom, zda akci ještě někdy zopakovat.

Rekordní Lužánky. Na zápas přišlo 21 500 diváků:

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

Erata čeká operace, dál chce hrát. Plekanec podepsal na rok s Kometou

Zadumaný Tomáš Plekanec na brněnské střídačce.

Hokejový útočník Tomáš Plekanec bude v další extraligové sezoně hrát za brněnskou Kometu. Na jaře přitom pomohl...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Další z rubriky

Pokud bude vinice Šobes v UNESCO, přiláká moc turistů, bojí se ochranáři

Šobes patří mezi deset nejlepších poloh pro pěstění vína v Evropě.

Plán zapsat vinici Šobes na seznam světového dědictví existuje už pět let, ale zatím se nikam neposunul. Naráží na...

VIDEO: Brno brázdí „trojčata“, je to nejdelší tramvajová souprava v Česku

Spojením tří tramvajových vozů vytvořili v Brně nejdelší soupravu v Česku. Měří...

Tři spojené tramvajové vozy nyní jezdí ulicemi Brna a v těchto dnech jsou nejdelší soupravou svého druhu v Česku. Měří...

Věrní diváci přijdou do letního kina i za deště, říká jeho organizátorka

Monika Šimková ze spolku Noční motýl se stará o letní kino na nádvoří radnice...

Momenty, kdy vítr strhl plátno letního kina nebo kdy chlapík z bufetu zachraňoval vlastním DVD představení, či týdny,...

Najdete na iDNES.cz