Metalový festival přispěl k pádu starostky, teď mu hrozí konec

  15:32aktualizováno  15:32
Když před třemi týdny hodonínští zastupitelé odvolávali starostku Milanu Grauovou (ANO), jako jednu z hlavních chyb jí vyčítali, že radnice nadstandardně podporovala festival Made of Metal, který spolupořádal její manžel s dcerou. Její rodina žádala po městě mimořádnou dvoumilionovou podporu.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Nyní se hodonínská radnice dostala do kuriózní situace. Hudební akci, na kterou dorazilo v srpnu přes pět tisíc fajnšmekrů z více než dvaceti zemí, nakonec chce podpořit.

„Nemůžeme nikomu dát dva miliony korun bez toho, že bychom měli přesný pohled do financování. Na druhou stranu je ale pravdou, že tento festival je pro město velmi významný, a jsme si vědomi toho, že je potřeba ho finančně podpořit,“ uvědomil si nový hodonínský starosta Milan Lúčka (ANO).

„Všichni radní jsme jednoznačně pro, aby Made of Metal v Hodoníně zůstal. Jedná se o jeden z pěti největších festivalů svého druhu v České republice, na který přijíždí mnoho návštěvníků nejen z tuzemska, ale i ze zahraničí. To nám dělá dobré jméno,“ doplnil místostarosta Jiří Janda (ČSSD).

Hodonínští politici v úterý odsouhlasili přijetí stotisícové dotace na pořádání festivalu od Jihomoravského kraje, o kterou zažádal za pořadatele hodonínský dům kultury.

„To je konečně první pozitivní zpráva, kterou jsme od nového vedení města dostali. Obávám se ale, že přišla poněkud pozdě,“ sdělila za pořadatele Lenka Grauová. „Máme připravená zajímavá jména, ale museli jsme s nimi přestat jednat, protože bez jasné podpory to nejde. Toho okamžitě využili organizátoři konkurenčních festivalů, kteří si je rychle rozebírají,“ dodala.

Fanoušci sepsali petici

Dcera exstarostky přitom nechce uspořádat příští ročník ve skromnějších podmínkách. „Touto cestou nemůžeme jít, protože by tím festival ztratil svou tvář. Osobně se proto mnohem víc přikláním k myšlence vypustit rok 2016 a pokračovat v něm až v roce 2017, byť je to myšlenka hodně bolestivá,“ podotkla Grauová.

Mezitím na radnici dorazila jedna z nejrozsáhlejších petic, jakou kdy Hodonín řešil. Zhruba patnáct stovek signatářů žádá zachování festivalu v Hodoníně.

„Neodpověděli jsme na ni, protože jsme přesvědčeni, že takto velký počet lidí není možné odbýt jen písemnou odpovědí. Chceme se s jejími organizátory sejít a vysvětlit jim naše stanovisko,“ plánuje Janda.

Jedna z hlavních organizátorek akce nazvané Za podporu festivalu Made of Metal v Hodoníně Jitka Hrabovská se schůzce nebrání. „Hlavně by ale měla radnice jednat s pořadateli festivalu. Je nezbytné přejít od slov k činům,“ apeluje Hrabovská.

Akce se může přestěhovat

Na co pořadatelé Made of Metal vlastně chtějí peníze použít? Podle Grauové jimi nehodlají zaplatit zvučná jména, ale zajistit infrastrukturu.

„Museli jsme na vlastní náklady zajišťovat elektřinu, vodu a veškeré další zázemí, které by v městském areálu mělo být samozřejmostí,“ vyjmenovala. „Pokud bychom nemuseli platit tyto věci ze svého, o podporu bychom žádat nemuseli,“ dodala Grauová.

Zároveň připouští, že významná metalová akce se může přesunout jinam. „Areál u Hodonína se nám líbí, ale je třeba být připraven. Pokud bychom se stěhovali, tak bychom hledali opět podobný prostor, ale zřejmě u většího města,“ doplnila Grauová.

Přesunutí festivalu se lidem, kteří se podepsali pod petici, nelíbí. „Chtěli bychom Made of Metal zachovat v Hodoníně. Návštěvníkům se areál moc líbil a mnozí si pochvalovali návštěvu města, hlavně koupaliště a restaurací,“ poznamenala Hrabovská. „Hlavně ze zahraničí přišlo mnoho nadšených ohlasů. Přesun by nás proto velmi mrzel, ale dal by se pochopit.“

Autor:

Nejčtenější

Řidiči se nechtělo škrábat námrazu, tak jel s hlavou z okna a naboural

Připravte si škrabky, rána budou chladná.

Zdržovat se škrábáním námrazy z čelního okna se v pondělí ráno nechtělo řidiči ze Znojemska. Místo toho se rozhodl své...

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

Řidiče přepadl hlad, kamion odstavil na rušné silnici a šel si pro oběd

Řidič odstavil v Břeclavi svůj kamion v rušné Sovadinově ulici a odešel do...

Svérázným způsobem vyřešil v úterý kručení prázdného žaludku řidič kamionu v Břeclavi. Svou soupravu zaparkoval přímo...

Liberec se výhrou dotáhl na první Třinec, Kometa porazila Spartu

Brněnský útočník Martin Dočekal podruhé překonává Matěje Machovského v brance...

Hokejová Tipsport extraliga v úterý přinesla lákavé souboje. V napínavém duelu vyhrál Liberec nad Třincem 4:3 a v...

Do policejního autoparku přibylo zabavené Audi RS6, které propadlo státu

Jihomoravská dopravní policie od prosince 2018 využívá Audi RS6, které předtím...

Nový výstavní kus mají ve svých garážích jihomoravští dopravní policisté. Od prosince využívají vůz Audi RS6, který...

Další z rubriky

VIDEO: Pořízek s tetováním v Brně surově zbil cizince, hledá ho policie

Kamera zachytila brutální útok na cizince v Brně

Surový útok na cizince vyšetřují brněnští policisté. Na jednatřicetiletého mladíka se v centru města nejprve vrhli...

VIDEO: Brnem se toulaly ovce, chytili je pomocí pamlsků a ohrady

V brněnském lomu chytali uprchlou ovci

Na několik dní se protáhla snaha pochytat stádo čtyř ovcí, které se volně procházelo po kraji Brna. Mrštná zvířata svým...

Hackeři útočili i na jihu Moravy, mají data klientů vinařství a hvězdárny

Ilustrační snímek

Nakupovali lahve vína přes e-shop nebo testovali své znalosti z astronomie. Teď těmto lidem hrozí, že jejich e-maily i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz