Starostka odmávla statisícové dotace manželově akci. Podjatost popírá

  6:30aktualizováno  6:30
Podporu města pro metalový festival odhlasovala hodonínská starostka Milana Grauová společně s radními. Jenže akci pořádá její manžel s dcerou. Starostku podezřívají opoziční zastupitelé z podjatosti, Grauová obvinění popírá.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hodonínská starostka Milana Grauová (ANO) čelí nařčení, že si z města dělá rodinný podnik. Její manžel s dcerou totiž v Hodoníně uspořádali dva ročníky metalového festivalu Made of Metal.

V obou případech jim značně vypomohl Dům kultury, který zřizuje město. První rok dostali Jiří a Lenka Grauovi a jejich společník dotaci 800 tisíc korun na honoráře kapelám.

V tomto roce jim městská organizace vypomohla službami v hodnotě 165 tisíc korun. Ze zisku přitom jako spolupořadatel nic nedostala. A ředitel Domu kultury Marcel Řimák ani neviděl celkové vyúčtování loňského ročníku.

„Na této finanční výpomoci jsme se dohodli. Nápad s pořádáním metalového festivalu v Hodoníně se nám líbil. Sami jsme ho organizovat nechtěli, protože je to finančně náročné,“ prohlásil Řimák.

Proč městská firma podpořila projekt rodiny starostky zrovna takovými částkami, ale vysvětlit nedokázal.

Starostka podjatost nenahlásila

To však není všechno. Na minulý ročník festivalu posvětila rada v čele s Grauovou pro Dům kultury také 80tisícovou dotaci, kterou poslal na akci Jihomoravský kraj.

„O podporu požádal ředitel kulturního domu společně s vedením města. V letošním roce evidujeme žádost na 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Letos hodonínští radní pomohli také. Schválili například zajištění dopravy v době festivalu městskými autobusy. Podle Petra Leyera z Transparency International může tento postup svědčit o střetu zájmů.

„Podle zákona nesmí starostka města obecně upřednostnit soukromý zájem nad veřejným. Anebo by musela například oznámit osobní zájem při jednání rady či zastupitelstva města,“ upozornil Leyer.

Grauová sama přiznala, že podjatost neoznámila. Hlasovala kladně, což dokazují i zápisy z jednání rady.

„Podjatost se přiznává v případech, kdy má dotyčný z projektu osobní prospěch. Metalový festival není výdělečný a já jsem ho nepořádala,“ prohlásila starostka, která se domnívá, že její hlas nic neznamená.

Při jednáních týkajících se pomoci festivalu hlasovala většina radních souhlasně. „Můj hlas nebyl rozhodující,“ doplnila. Poznamenala, že třeba v případě festivalové autobusové dopravy každý cestující zaplatil jízdenku.

„Festival nevydělává“

Stejně jako Grauová odmítá i její manžel jakákoliv nařčení. Tvrdí, že pořádání hudební akce vzešlo od jejich dcery Lenky, která pomáhala s organizací známého vizovického festivalu Masters of Rock.

„Nemáme památky jako Lednice nebo Valtice. Nemůžeme jim v tomto konkurovat, ale akce jako metalový festival by mohly turismu pomoci,“ míní Grau.

Říká, že na festivalu nic nevydělává. Organizace jednoho ročníku třídenního festivalu podle Graua přijde na sedm milionů korun.

Na letošním ročníku, který se odehrál minulý víkend, se na dvou pódiích vystřídalo na čtyřicet skupin. Hlavním tahákem byla nizozemská Epica, finská Amorphis nebo rakouský Belphegor. Fanoušci jsou podle ohlasů na fóru festivalu spokojení.

„Minulý rok přišlo tři tisíce návštěvníků, letos čtyři. Vstupenka stojí tisíc korun. To nám náklady nepokryje,“ vypočítal Grau.

Navíc tvrdí, že přes 800 tisíc korun za minulý ročník vlastně vrátil zpět - Dům kultury mu zaslal takto vysokou fakturu za služby. „Říkali, že částka by jim chyběla v rozpočtu, tak jsme ji vrátili zpět,“ poznamenal Grau.

Opoziční zastupitelé jsou znepokojení

O propojení rodiny Grauových a městských firem se začali zajímat také opoziční zastupitelé. Mají totiž podezření, že kromě Domu kultury měla Grauova společnost uzavřít smlouvy také s Městskou bytovou správou a firmou Tespra, která se stará o úklid města.

Zastupitelka Jana Gajošová (Změna) na posledním zasedání zastupitelstva požádala, aby situaci prověřil kontrolní a finanční výbor. Redakce MF DNES má k dispozici závěry kontrol, podle nichž k ničemu nestandardnímu nedošlo.

Se způsobem provedení auditu ale není spokojená opoziční zastupitelka a členka finančního výboru Terézia Išková (Strana svobodných občanů).

„Kontrola se minula účinkem, protože doložení výdajů firem formou excelových tabulek nepovažuji za průkazné. Závěry, že je vše v pořádku, nejsou pro mě relevantní,“ nesouhlasí s výsledky kontrol Išková.

Je tak pravděpodobné, že téma starostka, její rodina a městské firmy se objeví i na nejbližším zasedání zastupitelstva. Hodonín je známý politickými roztržkami. Jednání zastupitelstva se mnohdy protáhne až do nočních hodin.

Za minulého volebního období se vedení radnice změnilo čtyřikrát.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

„Vlevo dole, vole.“ Timo připsal prezidentovi další citát pod mostem

Pod mostem v Bítešské ulici v Brně se objevil další nápis odkazující na kauzu...

V Brně se po čase znovu objevil nápis odkazující na kauzu prezidenta Miloše Zemana kolem jeho obvinění zesnulého...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Další z rubriky

VIDEO: Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu, poté zkusil utéct

Zdrogovaný řidič při honičce narazil do stromu

V divokou honičku se minulý čtvrtek změnila policejní kontrola na Břeclavsku. Řidič před hlídkou začal zběsile ujíždět...

Hromadné nehody aut u Brna ucpaly oba směry D1, zranili se dva lidé

Hromadná nehoda pěti aut na západním okraji Brna zastavila v úterý ráno provoz...

Dvě hromadné nehody dopoledne omezily provoz v obou směrech na dálnici D1 poblíž Brna. Nejprve se na západním okraji...

Na základní škole zakázali mobil i o přestávce. Neprávem, míní inspekce

Ilustrační snímek

Základní škola v Boskovicích na Blanensku vyhlásila úplný zákaz používání mobilů, jenže podle České školní inspekce to...

Najdete na iDNES.cz