Soud odročil jednání o propuštění obviněného z vražd v Brně na kauci

  17:31aktualizováno  18:03
Soud v americké Virginii odročil čtvrteční jednání o tom, zda bude Kevin Dahlgren obviněný z vraždy svých čtyř příbuzných v Brně propuštěn na kauci. Zatím není jasné, kdy se bude o případném propuštění jednat znovu.

V tomto domě v Brně-Ivanovicích došlo 22. května 2013 ke čtyřnásobné vraždě. Z ní česká policie obvinila dvacetiletého Američana Kevina Dahlgrena (na snímku). | foto: koláž iDNES.cz

Zástupci české strany se o odročení dozvěděli krátce před čtvrtou hodinou odpolední středoevropského času. Tedy jen krátce před tím, než měl soud začít jednat.

"Zatím neznáme ani důvod tohoto odročení, ani termín nového jednání soudu," informoval Robert Schuster z ministerstva spravedlnosti, které má na starosti vypracování žádosti o Dahlgrenovo vydání. Situací se podle něj na místě zabývá zástupce českého konzulátu v USA.

Schuster zároveň zdůraznil, že případné propuštění Dahlgrena na kauci nic nemění na tom, že bude česká justice dále pracovat na žádosti o jeho vydání do Česka. Na odeslání žádosti zbývá ještě více než polovina šedesátidenní lhůty.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu ve Spojených státech usiluje nyní Dahlgrenův obhájce Theodore Simon zejména o tři věci. Snaží se zpochybnit samotné zadržení svého klienta, pro které podle něj nebyly dostatečné důvody.

Zpochybňuje také platnost smlouvy o vydávání občanů k trestnímu stíhání mezi Českou republikou a Spojenými státy. A žádá také o navrácení oblečení a předmětů, které američtí policisté Dahlgrenovi zabavili a poslali je vyšetřovatelům do České republiky.

Obhájce podle Českého rozhlasu zatím v tuto chvíli ani nepředložil žádost o propuštění na kauci. "Je naprosto evidentní, že chce dosáhnout propuštění Kevina Dahlgrena, aniž by se musela skládat kauce," dodal zpravodaj Vít Pohanka.  

Fakta a mýty o tragédii v Ivanovicích

Kolem vraždy čtyřčlenné rodiny z Brna-Ivanovic se za uplynulé dva týdny objevila řada nejasností, dohadů nebo přímo lží. Policie tyto informace postupně vyvrací a upřesňuje.

 • Kdo byl v domě
  Podle policie je jisté, že vrah zabíjel své oběti postupně v průběhu středy 22. května. Z nejnovějších informací vyplývá, že tři ze čtyř obětí byly v den vraždy od rána doma. Čtvrtý člověk přišel později. Hrozbě smrti navíc unikla dívka, která z domu prokazatelně odešla v den vraždy ráno.
 • Nález těl
  Oběti vraždy našli jejich sousedé ve středu 22. května večer, když se do jejich domu vydali hasit požár. Od brzkého odpoledne totiž v ulici cítili kouř a pozdě večer si všimli, že je to tím, že v tomto domě hoří. V době, kdy na místo přivolali hasiče a policisty, byl už Kevin Dahlgren několik hodin ve Vídni na letišti.
 • Esemeska s přiznáním
  Rakouský tisk zveřejnil pár dní po vraždě informaci o tom, že se Kevin Dahlgren přiznal k vraždě v textové zprávě své kamarádce. Taková esemeska však podle policie neexistuje. Psal jen o tom, že jede do Vídně.
 • Synovec, nebo bratranec?
  Od počátku nebylo jasné, v jakém příbuzenském poměru je obviněný Dahlgren k zavražděným členům rodiny. Nyní policie ví, že byl bratrancem zavražděné ženy. Původní nepřesné informace by však neměly mít vliv na případné Dahlgrenovo vydání. Mezinárodní zatykač totiž podle kriminalistů mluví jen o pravděpodobném vrahovi a jeho obětech. Příbuzenské vztahy v něm nehrají roli.
 • Cesta do Vídně
  Policie nejprve nevěděla nic o tom, jak se Dahlgren dostal z Brna do Vídně. Posléze se objevily spekulace o tom, že jel na motorce, kterou ukradl svým příbuzným. To se ale nepotvrdilo. Našel se totiž taxikář, který pravděpodobného vraha ve středu vezl z centra Brna na letiště ve Vídni. Za takovou cestu si taxikáři, které redakce oslovila, účtují kolem 3 800 korun. Dahlgren však mohl platit i v jiné měně nebo si cenu s taxikářem domluvit jinou. To kriminalisté nekomentovali.

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Havlát: Když se mi něco povede, mám nutkání to zase chytit

Martin Havlát v dresu Komety při svém loučení s kariérou.

Letní počasí se zrovna na jižní Moravě skrylo za mraky a občasné přeháňky. Martina Havláta to nevykolejilo. Přestože se...

Další z rubriky

Bál jsem se mluvit na učitele, líčí buddhistický mnich studium v Brně

Buddhistický mnich Dharmapriya Sraman při stáži na Masarykově univerzitě...

Ze Srí Lanky do Brna se vydal buddhistický mnich Dharmapriya Sraman letos v únoru. Na šestiměsíčním studijním pobytu ho...

V Brně zjistili, jak lépe poznat typ rakoviny prsu. Může to urychlit léčbu

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Přesnější rozlišení mezi jednotlivými typy nádorů prsu si slibují brněnští vědci od nové metody, kterou nedávno...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz