Radní v Hodoníně odvolali ředitele tamního Domu kultury.

Radní v Hodoníně odvolali ředitele tamního Domu kultury. | foto: město Hodonín

Šéf Domu kultury si založil firmu na kulturní akce, radní ho odvolali

  • 1
Zhruba dva roky vedl Adam Procházka hodonínský Dům kultury. V tomto týdnu ho však tamní radní bleskurychle odvolali. Mimo jiné kvůli tomu, že si podle radnice založil vlastní firmu, která se věnuje obdobné činnosti jako příspěvková organizace města, již vedl. Procházka pochybení odmítá.

Zásadním důvodem, který radu vedl k odvolání Adama Procházky z funkce ředitele, bylo údajně špatné hospodaření.

„Aby nebyl provoz příspěvkové organizace ohrožen, muselo město v závěru roku 2022 Domu kultury navýšit provozní příspěvek o částku 5,5 milionu korun. V opačném případě by této organizaci hrozila platební neschopnost,“ uvedl mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček.

Podle Procházky ale byla ztráta nižší ve srovnání s rokem 2021, kdy ji také město podobně dorovnávalo. „Například loni nemusely být vůbec vánoční trhy, kdyby tak radní rozhodli, a ztráta by byla o milion nižší,“ řekl. Naopak se rozšířily oproti minulosti jiné akce, čímž vzrostly náklady.

Jednou z příčin špatného hospodaření byl podle radnice enormní nárůst nákladů, především na zajištění externích služeb a dohod o provedení práce, aniž by se tento nárůst nákladů projevil na růstu tržeb. Dům kultury navíc porušil i pravidla rozpočtové kázně, když hradil některé výdaje z peněz určených na jiné věci.

„Ale tyto externí služby nejsou nějaké konzultantské činnosti. Jde o věci, které nejsme schopni sami zajistit,“ vysvětlil Procházka, který celé odvolání považuje za nesmyslné, protože měl údajně dva týdny na vyjádření k auditu hospodaření, ale už po týdnu byl bez místa.

Dalším argumentem, který radu města vedl k odvolání ředitele, byla skutečnost, že si bez předchozího schválení zaměstnavatelem založil obchodní společnost, která má obdobný předmět činnosti jako Dům kultury.

„Firmu jsem si skutečně založil loni na podzim, ale za celou dobu nevykázala žádné tržby. Ano, je chyba, že jsem to neoznámil dopředu,“ uznal s tím, že kdyby mu ale vedení řeklo, ať tuto činnost ukončí, uposlechne.

Podnik se stejným předmětem činnosti si prý založil proto, že Dům kultury má své působení omezené jen na území města. Za větší problém než svou firmu považuje situaci, kdyby mezi politiky na radnici seděl šéf stavební firmy.

Náhle změny také v Blansku

Podobně náhle nedávno skončil i šéf Kulturního střediska v Blansku (KSMB) Vít Šujan. „Důvodem jsou dlouhodobě rozdílné názory na skladbu kulturních a společenských akcí pro širokou veřejnost organizovaných městem prostřednictvím KSMB a nedostatečné zajištění plnění zadaných úkolů, zejména pokud jde o manažerské řízení chodu organizace,“ uvedlo vedení města v prohlášení.

Šujan se ale brání, že o žádných výtkách se mu nikdy nikdo z města nezmínil.

V Blansku to navíc bude už čtvrtý ředitel na tomto postu za čtyři roky. Před Šujanem vedl středisko zastupitel za ODS Pavel Langr, ten však na vlastní žádost ze zdravotních důvodů skončil. Před ním středisko osmnáct let řídil další občanský demokrat Jaroslav Jeřábek. I tady za jeho odvoláním byla podle vedení města dlouhodobá nespokojenost s řízením organizace.