Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 30. května 2023 Ferdinand

Dostat se na tvrdý americký trh je skutečně umění, oceňuje šéfka filharmonie

  6:21
Už deset let vede Marie Kučerová brněnskou filharmonii. Spolu s orchestrem vyhlíží nový sál a chystají se na velké turné po USA, jehož vrcholem bude vystoupení v Carnegie Hall. Brněnská výprava bude čítat devadesát účastníků.
Marie Kučerová je ředitelkou Filharmonie Brno od roku 2013. Vystudovala...

Marie Kučerová je ředitelkou Filharmonie Brno od roku 2013. Vystudovala historii a muzikologii, pracovala v televizi jako dramaturgyně hudebních pořadů. Je jí 63 let, má dvě děti a je babičkou dvou vnoučat. | foto: Radim Strachoň, MAFRA

Po padesáti letech vyrazí na začátku února Filharmonie Brno na dvoutýdenní turné po Spojených státech amerických. Kromě přípravy samotného programu musí vedení orchestru řešit třeba i pracovní víza, což obnáší osobní pohovory každého z devadesátičlenné výpravy.

„Část nástrojů letí napřed cargem, část budeme mít v letadle. Poprvé jsme navíc narazili na podmínky mezinárodní smlouvy o ochraně ohrožených přírodních druhů, kterou Amerika vyžaduje. To se vztahuje na naše dřevěné smyčcové nástroje, které obsahují chráněné materiály. Každý předmět musí posoudit znalec, ohodnotit a certifikátem v angličtině musíme doložit, že jsme jejich užíváním neohrozili deštné pralesy nebo chráněné druhy zvířat,“ popisuje ředitelka brněnské filharmonie Marie Kučerová, že přípravy na cestu do Ameriky vyžadují celkem překvapivě i spolupráci s ministerstvem životního prostředí.

Jde o největší akci, kterou jste za vašeho dosavadního desetiletého vedení orchestru organizovali?
Bezpochyby jde o nejnáročnější zahraniční turné. Co se týká počtu koncertů, měli jsme větší asijská turné, ale americké je specifické v tom, že se jedná o nesmírně konkurenční a velmi tvrdý americký trh, kam se dostat je skutečné umění. Už před čtyřmi lety se nám podařilo navázat spolupráci s agenturou Columbia Artists, která se ale během covidu rozpadla a její manažer si založil vlastní agenturu, s níž do Ameriky pojedeme. Dostat se k těmto lidem je obtížné. V Americe můžeme hrát díky tomu, kam se orchestr vypracoval. Velkou roli v tom samozřejmě sehrál i náš americký šéfdirigent Dennis Russell Davies.

Kromě koncertů se do Brna těším i na baseball, říká nový šéfdirigent

První ze sedmi koncertů odehrajete 8. února v Carnegie Hall v New Yorku. Turné je mimořádné i tím, že v Americe zazní česká hudba. Jaká?
Program jsme s našimi partnery v Americe – promotéry a zástupci koncertních sálů – dlouho ladili. Vezeme převážně českou hudbu, ale ne tu úplně nejobligátnější. Na každém koncertu rozhodně nezazní Novosvětská, jak by se mohlo komerčně očekávat. Kromě Dvořáka bude hodně Janáčka a Martinů. S Janáčkem se běžně do zahraničí nejezdí, protože je i provozně komplikovaný – vyžaduje varhany, sbor, zpěváky, extra žestě.

Tolik vás ale asi necestuje.
Ne, zapojíme totiž tamní hudebníky – třeba univerzitní sbor v Ann Arboru nastudoval Janáčkovu Glagolskou mši a žesťové uskupení Sinfoniettu. To se na takto velkých turné běžně neděje. Na programu bude i americká soudobá hudba, což je také netypické. Můžeme si to dovolit díky našemu americkému šéfdirigentovi, s nímž se americké hudbě věnujeme, a jsme považováni za velmi zkušené těleso. Za majstrštyk v tomto ohledu považuji newyorskou premiéru Symfonie č. 12 Philipa Glasse v Carnegie Hall, kterou provede brněnská filharmonie a kde by měl být přítomen samotný autor.

Turné je jednoznačně prestižní záležitostí, ale asi také dost nákladné.
Ekonomická otázka je dost podstatná. Zisky z turné rozhodně nepokryjí náklady, takže jsme žádali o podporu z různých veřejných zdrojů. Do Ameriky poletí devadesát lidí, spousta nástrojů, čekají nás tři vnitrostátní přelety, protože hrajeme v New Yorku, Kalifornii, Kansasu a Texasu. Do Severní Ameriky jezdí z českých klasických orchestrů pouze Česká filharmonie jednou za pár let. Navíc v New Yorku v Českém domě otevřeme výstavu Národního muzea v Praze o českých skladatelích, takže turné má i společenský přesah a jde o výraznou reprezentaci české kultury.

21. prosince 2020

Filharmonii vedete deset let, kdy jste se stala první ženou a nehudebnicí v čele orchestru. Co považujete za hlavní milníky?
Tehdy dobíhala ekonomická krize a nebyl to veselý čas, situace se za deset let zlepšila, ale teď zase čelíme jiným krizím. Umělecky šel orchestr hodně dopředu. Podařilo se nám najít skvělého šéfdirigenta Denisse Russella Daviese, který je u nás pátou sezonu, a věřím, že naše spolupráce bude pokračovat. Ve světě je respektovaným dirigentem, prošel orchestry v Americe, Německu a Rakousku a má spoustu osobních vazeb na současné největší žijící skladatele. Získat ho bylo velké štěstí. Bydlí v Linci, takže to sem má tři hodiny autem, a do Brna přišel i díky vizi nového sálu. Sál bychom chtěli otevřít společně, trvá to dlouho, ale věřím, že vše dobře dopadne. Máme za sebou složité období, kdy se opravovalo Janáčkovo divadlo, museli jsme hrát na Stadionu za velmi spartánských podmínek.

Limituje vás absence Janáčkova kulturního centra, tedy moderního sálu, kam se má orchestr přestěhovat?
V divadle je to oproti Stadionu lepší, ale pořád je to kompromis. Neustále se stěhujeme, v Janáčkově divadle je jiná akustika než v Besedním domě, kde se zkouší. I přes tyto překážky ale úroveň orchestru velmi stoupla. To je vidět i na větším zájmu o konkurzy do orchestru. Hlásí se nám i cizinci, ale pořád jsme z devadesáti procent český nebo moravský orchestr. Hrajeme nejnáročnější skladby od 18. století do současnosti. Uvádíme spoustu novinek, některé skladby necháváme napsat přímo pro nás. Jsme v nejlepší možné formě, abychom mohli fungovat ve velkém novém sálu.

Zpočátku se mluvilo o tom, že sál, jenž podle odhadů vyjde asi na dvě miliardy, bude hotový v roce 2019, teď se mluví o roce 2026. Město s investicí počítá v rozpočtu. Věříte, že se letos začne stavět?
Věřím, ale jak jsme na začátku byli nadšeni, že se za čtyři roky přestěhujeme, dala jsem teď za pravdu těm, kteří mi říkali, že se to vždy nějak zkomplikuje. A je mi líto, že to trvá tak dlouho. Projekt je kompletně připravený a zafinancovaný, jezdili jsme po evropských sálech, abychom se od nich poučili, a věnovali tomu spoustu času a energie. Besední dům poté budeme využívat jako komorní sál, takže budeme mít unikátní spojení supermoderní budovy pro velké koncerty s menším historickým Besedním domem, který letos oslaví 150 let od otevření. Kombinace těchto dvou zážitků bude velmi atraktivní, a pokud vím, nemají to nikde na světě.

Filharmonie na kolejích. V brněnské tramvaji hrálo smyčcové kvarteto

Rozroste se pak orchestr?
Už prakticky nemá kam, protože se 112 hudebníky jsme v největší, takzvané A velikosti.

Snažíte se stále chodit na všechny koncerty?
Ano, jsem tím známá (směje se). Pokud jsem v Brně, chodím na vše. Abonentní koncerty hrajeme ve čtvrtek a pátek, a byť je to stejný program, nikdy to není stejné a zažijete jinou atmosféru.

Máte spíše stálé publikum? A vrátili se po covidu posluchači do koncertních sálů?
Snažíme se programy tvořit nově a večery koncipovat tak, aby spolu díla souzněla. Za ta léta práce je výsledkem, že se nám publikum hodně omladilo. Posluchači se s námi hodně identifikují, když orchestr nastupuje na pódium, lidé znají hudebníky jménem a těší se, že bude hrát jejich oblíbený flétnista nebo cellista. To nám právě hodně pomohlo a po covidu nám zůstali loajální, a dokonce máme víc předplatitelů než před covidem.

Jaký máte po deseti letech vztah s orchestrem?
Myslím, že jsme se hezky sžili. Není to snadné, protože orchestr je plný individualit – mistrů svého oboru, kteří ale jako celek musí spolupracovat. Mám jako poradní orgán volenou uměleckou radu, se kterou komunikujeme program, jména dirigentů, zájezdy. Je tady aktivní odborová organizace, naše práce se řídí poměrně striktními nařízeními a normami. Každý týden děláme něco jiného, protože studujeme nový program s jiným obsazením. Vše je dáno až dva roky dopředu, když se tvoří sezona. V dobrém slova smyslu jsme perfektně sehraná fabrika.

To vás na tom i fascinuje?
Ano, ten rozměr je úžasný. Uvědomuji si to, když jedeme někam ven v poschoďových autobusech a za námi kamion s nástroji. Když pak orchestr plný skvělých hudebníků vidíte ve velkém sále v Londýně, Salcburku nebo Tokiu a publikum fascinovaně hledí na hudební výsledek, je to svým způsobem zázrak.

Filharmonii vedete od března 2013. Ředitelé příspěvkových organizací města po pěti letech mandát obhajují. Budete o něj dál usilovat?
Ano, musím přece dotáhnout nový koncertní sál, jak jsem slíbila orchestru a publiku. Jsme v cílové rovince a práci musíme dokončit.

Vlastní vydavatelství i vzdělávací programy

Za deset let ve vedení brněnské filharmonie prosadila Marie Kučerová spoustu novinek. „Jako jediná filharmonie u nás máme abonentní řadu jazz & world music. Stále častěji do svých projektů zapojujeme dětský sbor Kantiléna, zavedli jsme Orchestrální akademii, což je líheň mladých talentovaných hudebníků,“ vypočítává.

Covid vyburcoval orchestr k novým aktivitám, které by si ještě předtím nedokázala představit. „Rozhodli jsme se pro vlastní label (hudební vydavatelství - pozn. red.). Vše si řídíme sami, na trhu už máme šest titulů a jednu nominaci ICMA, máme nahrávací studio, svůj vizuál, distribuci, a to i online,“ popisuje Kučerová.

Zavedla také spoustu vzdělávacích programů – koncerty, spolu s Moravskou galerií pořádají hudebně-výtvarné workshopy, s baletem hudebně-taneční, s kinem Scala zase hudebně-filmové – pro všechny věkové skupiny od miminek po seniory. „Se začátkem sezony se okamžitě vyprodají. I to nám generuje nové publikum. Nabízíme třeba Za půlku na půlku, protože rodiče s dítětem zvládnou někdy jen půlku koncertu,“ doplňuje.

  • Nejčtenější

VIDEO: Bouřka zasáhla jižní Moravu. Brno se proměnilo v „moravské Benátky“

Jižní Moravou se v úterý odpoledne přehnala silná bouřka, která přinesla mohutné srážky. Hasiči řešili na 40 událostí,...

Ostudný sešup z ligy. Naštvaní fanoušci Brna naháněli majitele klubu

Fotbalová Zbrojovka klíčový zápas o záchranu nezvládla, fanoušci namířili hněv proti majiteli. Jen co rozhodčí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

Pardubice míří do baráže. Zlín zvládl zápas s Baníkem a poslal Brno ke dnu

Fotbalisté Zlína učinili další krok k odvrácení přímého sestupu z české nejvyšší soutěže. Ve čtvrtém kole nadstavbové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V obchodě se nepohodli senioři, hádka u sýrů gradovala potyčkou u pečiva

Roztržku mezi dvěma nakupujícími seniory museli řešit strážníci v jednom z brněnských obchodů. Šedesátník a...

Priske exkluzivně. O titulu, datech, jazykové bariéře i manželce v Iráku

Premium Když se zadívá na velké esko ve sparťanském znaku, vrátí se na chvíli do dětství. „Nevím, jak vy, ale já jako kluk...

Pád „letadla“ za 2,3 miliardy. Podvodem vylákali peníze i ze známých sportovců

Premium Klientům slibovali zisk třicet procent. Místo toho nakupovali luxusní auta, zlaté cihly a nemovitosti. Společnost JO...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Na D2 u Brna se srazila dodávka s kamionem, záchranáři odvezli pět zraněných

Kvůli nehodě na 3. kilometru D2 byla dálnice ve směru na Brno uzavřena, provoz na Bratislavu byl omezen. Vážná srážka...

Horkovod z Dukovan do Brna má stát 19 miliard, je třeba získat tisíc pozemků

Za sedm let má do Brna začít proudit teplo horkovodem z Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. Na obří stavbě za 19...

Žena od Znojma provokuje vlajkou Wagnerovců na zahradě, zajímá se o ni policie

Na facebookovém profilu ženy z Moravy se ve středu objevily snímky vlajky Wagnerovy skupiny, kterou si údajně vyvěsila...

Pomalé rozbalování bonbonu není méně slyšet, směje se herec nešvarům diváků

Brněnský herec Vojtěch Blahuta v rozhovoru pro MF DNES vypráví o svých rolích i o tom, jak vnímá publikum a kde rád...

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...

Po dlouhé nemoci zemřela královna rokenrolu Tina Turner. Bylo jí 83 let

Ve věku 83 let zemřela americká popová hvězda Tina Turner. Zpěvačka známá pro své strhující výkony a také mocné a drsné...