Stavební práce začaly v polovině srpna. V prosinci jsou v kampusu univerzity...

Stavební práce začaly v polovině srpna. V prosinci jsou v kampusu univerzity hotové tři dřevostavby. | foto: MENDELU

Vědci prozkoumají vlastnosti dřevostaveb, postavili si kvůli tomu tři domky

  • 8
Asi patnáct procent nových rodinných domů jsou dřevostavby. Jenže o tom, jak odolávají vlhkosti nebo udržují teplo, nejsou aktuálně k mání platná data. Vědci z Brna to chtějí napravit a budou zkoumat vlastnoručně postavené domky.

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně (MENDELU) se rozhodli, že dřevostavby otestují v reálném prostředí a vystaví je českému zimnímu počasí. Vlastníma rukama si postavili tři experimentální dřevostavby. Pokusí se díky nim porozumět všem materiálovým vlastnostem i procesům v konstrukcích. 

„Zjišťování v laboratoři postrádá dlouhodobé podmínky reálné stavby. Na stavbách naopak není prostor z konstrukcí odebírat vzorky a monitorovat je komplexně a dlouhodobě,“ uvádí Richard Slávik z Ústavu nauky o dřevě a dřevařských technologií MENDELU.

Právě proto společně s kolegy vytvořil přímo v kampusu v Černých Polích výzkumnou platformu. „Budeme tam moci zjišťovat nové poznatky o tepelném a vlhkostním chování moderních konstrukcí dřevostaveb a jejich materiálech v podmínkách reálného prostředí,“ doplňuje s tím, že dřevostavby vznikaly od poloviny letošního srpna.

Na základě získaných dat mohou pracovníci ústavu studovat, jak se jednotlivé konstrukce chovají a jak se navzájem ovlivňuje konstrukce a materiál. 

Modul je variabilní, což vědcům pomůže při jednotlivých experimentech. „Aktuálně je modul sestaven ze tří stěnových a tří střešních segmentů, které mají pokrýt plánovaný výzkum vybraných konstrukcí a také umožnit studium tepelné stability vnitřních prostor dřevostaveb s ohledem na letní přehřívaní,“ popisuje stavbu Slávik. 

Klíčová je rychlost výstavby

Modul mohou využít i studenti pro své závěrečné práce. „Všechny práce realizujeme vlastními silami, studenti tak mohou nejen získat experimentální data, ale i si vlastníma rukama vyzkoušet, jak se staví dřevostavba,“ uzavírá Slávik.

Na výběru jednotlivých materiálů pro experimentální modul se podíleli i experti z Asociace dodavatelů montovaných domů. Podle ředitelky asociace Lenky Trandové poptávka po tomto druhu staveb roste díky rychlosti výstavby. 

„Klienti navíc ale dostávají přesný a plánovaný proces výstavby bez dalších neplánovaných prodlev a víceprací, což vnímám u dřevostaveb jako jejich největší výhodu. Odráží se totiž nejen na čase stráveném při výstavbě ale i na finančních nákladech,“ upoznamenává Trandová. 

V roce 2019 postavily firmy v tuzemsku 2 749 dřevostaveb. V současné době se ale musí vyrovnávat s rostoucími cenami vstupních nákladů. To se týká jak materiálů, tak lidské práce.