Do centra se nyní auta nedostanou, Brno celý víkend slaví

  13:06aktualizováno  13:06
Do nejužšího centra Brna nesmí ode dneška do neděle auta. Kvůli akcím festivalu Brno - Město uprostřed Evropy bude vyklizeno několik ulic. Pro veřejnost se tak uzavře frekventované parkoviště na ulici Besední za hotelem International.

Jedenáct ohňostrojových přípitků v Brně | foto: Pavel Šmela

"Uzavřeno bude také náměstí Svobody a ulice Rašínova a Masarykova. Sem se dostanou jen lidé se zvláštním povolením nebo rezidenti," upřesnila mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková. Bez aut zůstane i Dominikánské náměstí.

Parkovací plocha na Besední poslouží pořadatelům. "Původně tam mělo být Veselé sportování na Veselé," řekl Ondřej Morávek z pořadatelské agentury. To se ale nakonec z technických důvodů koná na koupališti Riviéra. "Parkoviště bude fungovat jako záchytné," doplnil Morávek. Hlídat ho budou strážníci.

Auta musí ustoupit z centra například řemeslnickému jarmarku na náměstí Svobody nebo přehlídce historických tramvají.

Ohňostroj dnes ze Špilberku

Přestože soutěžní část přehlídky Ignis Brunensis skončila, uvidí zájemci ještě dnes ve 22. 30 ohněstrojné grandfinále v podání skupiny Flash Barrandov. Gejzíry světel a jisker tentokrát neozáří hladinu přehrady, ale budou prskat ze Špilberku. Designér závěrečného ohňostroje Jaroslav Štolba říká, že tvůrci pásma nazvaného Óda na radost použili jako hudební podkres nejen slavnou skladbu Ludwiga van Beethovena, ale také operní klenoty.

Ohňostroj rakouského týmu Pyrovision na Brněnské přehradě. Téma: nebe a pekloOhňostroj rakouského týmu Pyrovision na Brněnské přehradě. Téma: nebe a pekloOhňostroj rakouského týmu Pyrovision na Brněnské přehradě. Téma: nebe a pekloOhňostroj rakouského týmu Pyrovision na Brněnské přehradě. Téma: nebe a pekloOhňostroj rakouského týmu Pyrovision na Brněnské přehradě. Téma: nebe a peklo

Hrad i park pod ním budou při závěrečném ohňostroji uzavřeny. Prostřednictvím anketních lístků a na webových stránkách www.ignisbrunensis. cz může veřejnost hlasovat o nejlepším ohňostroji. Lidé mohou na rozdíl od poroty vybírat ze všech sedmi show, které Brno za poslední dva týdny vidělo.

Grandfinále přehlídky ohňostrojů Ignis Brunensis odstartuje program posledního víkendu, ve kterém vyvrcholí tradiční festival zábavy. Už dnes však lze navštívit některá lákadla. "Expozice veletrhu Autosalon na brněnském výstavišti budou dnes otevřeny od 18 do 23 hodin zcela zdarma," uvedl za pořadatele Ondřej Morávek.

Brno, město uprostřed Evropy

V sobotu a neděli vždy od 10.30 centrum Brna zaplní historické vozy. Slavnostní komponované defilé u příležitosti 140. výročí městské hromadné dopravy v Brně se uskuteční na náměstí Svobody. "Projede tudy parní tramvaj, historická kola a koňka čili koněspřežný vůz až z roku 1876," uvedl ředitel Dopravního podniku města Brna Bedřich Prokeš.

O kousek dál, na Moravském náměstí uvidí lidé vojenské ležení se spoustou těžké vojenské techniky. Atrakcí podle Prokeše bude populární parní tramvaj Caroline.

Nedělní lidová hradní slavnost bude o víkendu završením přehlídky Brno - město uprostřed Evropy. Začíná v deset hodin v barokním duchu. Na veselici dohlédne habsburská císařovna Marie Terezie. Nadšenci z vojenských historických klubů předvedou na Špilberku ukázky výcviku a boje jednotek z 18. století. Sehrají také příjezd Marie Terezie s doprovodem a uspořádají na její počest velké manévry, které skončí v sedmnáct hodin.

Autoři: ,

Nejčtenější

Slavná vězenkyně Věra Sosnarová v gulagu nikdy nebyla, doložil historik

Podle životního příběhu Věry Sosnarové vznikla kniha Krvavé jahody.

Věra Sosnarová je známá jako jedna z posledních českých pamětnic sovětských koncentračních a pracovních táborů. Už před...

Norská dvojčata Marcus & Martinus sobotním koncertem pobláznila Slavkov

Koncert norských dvojčat Marcuse & Martinuse v Slavkově u Brna vzbudil davové...

Kdekoliv se dvojčata Marcus & Martinus objeví, vzbudí davové šílenství. Nejinak tomu bylo i ve Slavkově u Brna na...

Vynálezce z Blanska svými nápady předběhl dobu, žasnul nad ním i Edison

Vynálezce Ericha Roučku, který v Blansku položil základ místního...

Měl výjimečný talent. O cokoliv se zajímal, v tom přišel s nějakým objevem či vynálezem. Ericha Roučku, který v Blansku...

VIDEO: Smrt v autě přímo před vámi. Policie varuje před únavou při řízení

Nehoda

Záběry z hrozivé srážky, při níž se minulý týden čelně střetla dvě auta na tahu z Brna na Vídeň, zveřejnili policisté...

POHLED: Ardeleanu znovu píská v Brně! Tak ne, není to bezpečné

Rozhodčí Petr Ardeleanu měl ve 290. derby pražských S plné ruce práce.

Hodně krátkou paměť musel mít v českém fotbalovém prostředí ten, kdo rozhodoval o delegaci rozhodčích na 1. kolo druhé...

Další z rubriky

Rodiče nejsou schopni unést, že selhali, říká šéf dětského domova

Pod vedením Daniela Kusého se vychovatelé v brněnském Dětském domově Dagmar...

Již téměř devadesát let zajišťuje náhradní výchovu dětí, o které se nemohou postarat rodiče, Dětský domov Dagmar v...

Podvodník slíbil psa z Ukrajiny, peníze putovaly do banky v Kamerunu

Shih-tzu

Obětí podvodu se stala šestatřicetiletá žena z Hodonínska, která si na internetu vyhlédla štěně rasy Ši-tzu. Nechala se...

U Ostrovánek začal při sklizni hořet kombajn. Škoda je 9 milionů korun

Na pole už vyjely kombajny několika společností.

Ve čtvrtek krátce po čtrnácté hodině zasahovali hasiči u požáru kombajnu na poli u obce Ostrovánky (okres Hodonín)....

Najdete na iDNES.cz