Do boje o střelnici Kývalka se vložil otec malého „pistolníka“

  18:35aktualizováno  18:35
Český střelecký svaz se chystá na březnovém sjezdu navrhnout prodej střelnice Kývalka poblíž brněnského Automotodromu. O obchodu za dvacet milionů by si Svaz rád "plácnul" s prezidentem Automotodromu Karlem Abrahámem.

Největší sportovní střelnice v Česku leží na brněnské Kývalce. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rodič jednoho z mladých střelců, kteří zde trénují, Josef Halva, však boj o zachování střelnice nechce vzdát. Snaží se o prodeji jednat s policií, Univerzitou obrany, olympioniky i jihomoravským hejtmanem.

Halva tvrdí, že svaz chce prodejem "zalepit" své milionové dluhy a neřeší, že prodej areálu by střelecký sport v Česku zcela zdecimoval. "Málokdo ví, že podobně velký areál je na západě až v Mnichově a na východě až v Pekingu. Je to unikátní sportoviště," zdůrazňuje Halva, který zakládá i občanské sdružení na ochranu Střelnice Kývalka.

"Pokud by zde stříleli i policejní střelci, kteří už o to projevili zájem, Univerzita obrany, a případně pokud by se dala domluvit spolupráce i s městskou policií, daly by se z toho pokrýt náklady na provoz. Ty dělají ročně asi jeden a půl milionu korun," myslí si Halva.

Nedělají závody, nemají sponzory...

Samo vedení automotodromu od "dramatu" na střelnici Kývalka dává ruce pryč. "My jsme to jednání o prodeji pozemku nezahájili, takže nemáme s pozemkem zatím žádné plány," odpovídá ředitelka Automotodromu Ivana Ulmanová na otázku, zda by případně na pozemku střeleckou halu zachovali.

"Alfa a omega celé věci je, že Svaz prostě špatně hospodaří. Za tu dobu, co tady hala je, se do ní neinvestovalo. Pokud nepořádají závody, nemají sponzora, z čeho se chtějí živit? To je bolest všech sportovišť v celé republice," konstatuje Ulmanová.

I když přiznává, že by jim obrovský pozemek, na kterém by mohl stát hotel pro hosty Masarykova okruhu, vytrhl trn z paty, nehodlá se v celé kauze nijak angažovat.

"Se Svazem mám špatné zkušenosti, stále jen pláč a skutek utek. Ať si ty peníze seženou a hospodaří si, nebo ať to prodají, nám je to jedno," uzavírá.

Největší sportovní střelnici v Čeksu zřejmě spolkne Automotodrom

Předseda Českého střeleckého klubu Petr Baroch se Halvově aktivitě nebrání. "Nevím ale, co se mu podaří vybojovat," upozornil Baroch na to, že i on jako zástupce Svazu se pokoušel v minulosti získat peníze od města a kraje.

"Na magistrátě jsme s žádostí o podporu nepochodili, bylo nám řečeno, že si za finanční problémy můžeme sami a že si je taky máme sami vyřešit," řekl Baroch.

Nájem vzrostl na statisíce

Na střelnici trénuje každý týden asi 160 střelců. Kromě špičkových závodníků i děti a tělesně postižení. K rozhodnutí střelecký areál prodat vedlo svaz letošní zvýšení nájmu za pozemek, který vlastní Lesy ČR. Do letoška požadovaly 80 tisíc ročně, ale od tohoto roku se nájem zvýšil na 682 tisíc.

Podle Lesů ČR je to částka odpovídající dané lokalitě. Původně požadovaly dokonce téměř dvojnásobek. Svazu se i přesto zdá nájem příliš vysoký.

Největší sportovní střelnici v Čeksu zřejmě spolkne AutomotodromNejvětší sportovní střelnici v Čeksu zřejmě spolkne Automotodrom

Ačkoli o prodeji už mělo být rozhodnuto, zasáhla revizní komise střeleckého svazu a prodej haly bude znovu schvalovat 28. března sjezd delegátů. Ten posoudí i záměr vybudovat za peníze z prodeje menší halu v Soběšicích.

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Eda z Mostu! je moje role snů. Lidé mě zdraví „drž úhel“, říká Isteník

Michal Isteník hraje výčepního Edu, který v Mostě provozuje hospodu Severka....

Seriál Most! protkaný nekorektním humorem trhá divácké rekordy. Diváky baví i impotentní výčepní Eda, ztvárněný...

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih...

Špinavé fotbalové pavučiny. Jak hluboký je problém, který řeší Znojmo?

Stadion fotbalového Znojma

Znělo to jako mimořádně lákavá nabídka. Tak lákavá, že je až s podivem, že nevzbudila podezření. Když tajemní...

Osobní vlak poblíž Brna srazil nezletilou dívku, na místě zemřela

Ilustrační foto

Střet s osobním vlakem u Tetčic nedaleko Brna nepřežila nezletilá dívka. Příčiny neštěstí na místě vyšetřují policisté,...

Další z rubriky

Vědecký park za čtvrt miliardy je na obtíž, prodělává a spolupráce vázne

Budova v Králově Poli nabízí zázemí technologickým firmám. VUT očekávalo, že...

Vysoké učení technické v Brně začíná dávat ruce pryč od soukromého vědecko–technologického parku u výzkumného institutu...

VIDEO: Brněnská lvice se opásala pneumatikou, mláďata k hraní nestrhla

Pneumatika

Speciální ozdobu si v minulých dnech pořídila lvice Kivu z brněnské zoo, která si přes tělo „navlékla“ pneumatiku...

Rozměry Země pomohl zpřesnit brněnský jezuita, narodil se před 300 lety

Josef Xaver Liesganig jako první v zemích rakouské monarchie v roce 1759 použil...

Nad brněnskými Soběšicemi stojí vedle montované rozhledny na kopci Ostrá horka nenápadný žulový kvádr. Připomíná...

Najdete na iDNES.cz