Brno proti Štrasburku: soud neuznal nárok mladíka na omluvu léčebny

  18:18aktualizováno  18:18
Jednání zdravotníků s Lukášem Burešem bylo ponižující a nelidské. Tak už před rokem rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Mladý violoncellista se totiž nedobrovolně ocitl přikurtovaný v psychiatrické léčebně. Brněnský krajský soud však rozsudek Štrasburku nevzal v potaz. Spor umělce proti léčebně teď uzavřel s tím, že zdravotníci chybu neudělali a omlouvat se mu nemusí.
Mladík skončil proti své vůli přikurtovaný k posteli na záchytce. Štrasburský soud za to kárá, krajský soud pocyhebí nenašel.

Mladík skončil proti své vůli přikurtovaný k posteli na záchytce. Štrasburský soud za to kárá, krajský soud pocyhebí nenašel. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Duševně nemocný Brňan Lukáš Bureš si v roce 2007 omylem vzal příliš velkou dávku svých tlumicích léků. Když pod jejich vlivem vyšel nakoupit do večerky jen ve spodním prádle a svetru, přivolaní policisté ho považovali za opilého. Skončil na deset hodin přikurtovaný na záchytce v brněnských Černovicích k posteli.

"Deset hodin jsem byl přikurtován na lůžku. Když jsem se pak probral, měl jsem od popruhů rozedřená zápěstí tak, že jsem ještě tři měsíce vůbec neudržel tužku. Pro mě jako hudebníka, který potřebuje cit v prstech, to byl naprostý šok," popsal už dříve Bureš.

Loni za to Evropský soud pro lidská práva Českou republiku pokáral a Burešovi přiřkl odškodnění více než půl milionu korun, které stát violoncellistovi zaplatil.

Jihomoravský krajský soud však teď rozsudek štrasburského senátu nezohlednil. Ve čtyři roky se táhnoucím sporu, ve kterém Bureš žádal odškodnění a omluvu od samotné léčebny v Černovicích, minulý týden rozhodl přesně opačně. Zdravotníci podle soudkyně Dagmar Bastlové nijak nechybovali.

"Lukášovi Burešovi jde především o určité zadostiučinění. Stát mu zaplatil odškodné, ale na léčebnu celá věc nijak nedopadla, ani se nemusí omluvit," vysvětlila právnička Ligy lidských práv a Centra advokacie duševně postižených Zuzana Durajová.

K připoutání Bureše byl podle soudkyně důvod

Podle soudkyně Bastlové je jednání zdravotníků v pořádku. K odůvodnění rozsudku řekla, že jednání léčebny nezasáhlo do důstojnosti žalobce, protože byl pod vlivem léků a nemohl kontrolovat své jednání.

"Je to, jako by soudkyně řekla, že lidé, kteří jsou nemohoucí nebo mají těžké postižení, nemají žádnou důstojnost, proto se k nim můžou zdravotničtí pracovníci chovat svévolně," konstatovala Durajová.

Důvody rozhodnutí soudkyně Bastlová nekomentovala. "Žalobce se posledních třech jednání soudu nezúčastnil, ačkoliv by jeho aktivní přítomnost při výslechu svědků byla velmi vhodná. Podrobnosti o hodnocení provedených důkazů ve vazbě na skutkové a právní závěry budou samozřejmě uvedeny v písemném vyhotovení rozsudku," uvedla.

Rozhodnutí soudu není pravomocné, advokát Lukáše Bureše připravuje odvolání i stížnost na postup soudkyně. Jeho klient je rozhodnutý za omluvu bojovat dále.

Nejčtenější

Staal gratuloval Nečasovi: Za rok budeme v Carolině slavit Stanley Cup

Martin Nečas (vpravo) slaví se spoluhráči ze Charlotte triumf v Calder Cupu.

Mise s názvem AHL 2018/19 došla v případě hokejisty Martina Nečase svého naplnění. Bývalý útočník Komety Brno pomohl...

Malý loft zaplnil industriální styl, který zjemnily prvky etna

Kovové schodiště, vyrobené na míru, vede do otevřené ložnice na galerii....

Pojďme se podívat do jednoho brněnského loftového bytu. Designérka Pavlína Lipková v něm zajímavě zkombinovala...

VIDEO: Zloděj vláčel prodavačku po zemi, chytili ho kolemjdoucí

Kolemjdoucí chytili zloděje, který vláčel prodavačku

Několik metrů vláčel zloděj v Brně po zemi prodavačku, která se mu snažila zabránit v krádeži kabelky. Násilníkovi se...

Pytle u kontejnerů bzučely, byly v nich plástve i se včelami

Ke kontejnerům v brněnských Žabovřeskách někdo pohodil pytle s plástvemi a...

Silné bzučení a velký počet poletujících včel vystrašil obyvatele, kteří šli v pondělí dopoledne vyhodit odpadky v...

Muž v Brně nahlásil řádění výrostků, byly to ženy halící stromy do deček

Ženy v kapucích zahalovaly stromky do deček

K zahalené dvojici, která se podezřele pohybovala kolem mladých stromků na náměstí, vyráželi brněnští strážníci. Obavy...

Další z rubriky

Technologický park nebude „jen“ za půl miliardy. Miliony padnou na opravy

Technologický park pronajímá firmám i další řadu budov. Například v nich sídlí...

Akcie Technologického parku v Brně mají vyšší hodnotu, než za jakou je plánuje koupit kraj. Majitel ale musel slevit...

Díky trenažéru si medici i lékaři vyzkoušejí zákroky a zkrátí operace

Ve fakultní nemocnici v brněnských Bohunicích mají první kardiovaskulární...

Medikům i lékařům těsně po atestaci bude sloužit moderní přístroj, který jim umožní, aby si dopředu natrénovali některé...

Brněnská zoo získala dvě malé lišky, usídlily se vedle výběhu rysů

Novými sousedkami rysů kanadských v brněnské zoo jsou dvě samice korsaka.

Ze dvou nových přírůstků se raduje brněnská zoo. Z německého Heidelbergu totiž získali dvě samice korsaca, které mezi...

Najdete na iDNES.cz