Ze směsi odpadních plastů a zvláštního betonu v Brně vytiskli vázu i stoličku

  • 2
Brněnští výzkumníci na Vysokém učení technickém (VUT) tisknou ze speciálně vyvinutého materiálu nábytek i dekorace. Dokážou přitom zpracovat i odpadní plasty.

Stoličku nebo vázu umí výzkumníci z brněnského VUT tisknout na speciální 3D tiskárně. A ne z ledajakého materiálu.

„Při tisku používáme směs takzvaného polymerního betonu a odpadních termoplastů,“ popsal vedoucí výzkumu David Škaroupka. 

Polymerní beton má obdobné vlastnosti jako ten klasický, ale je levnější, v budoucnu podle výzkumníků může sloužit jako náhrada jiných stavebních materiálů, navíc rychle tuhne a je voděodolný.

Dalším unikátem je zpracování odpadních plastů.

„Jinak by skončily ve spalovně nebo na skládce. My využíváme termoplasty z automobilek, protože jsou čisté a kvalitní. Pracovali jsme i s PET lahvemi, ale nachází se v nich mnoho odpadních částic, které jsou pro zpracování problematické,“ upřesnil Škaroupka.

Životnost finální směsi je podle něj pak desítky let. K výrobě vědci vyvinuli speciální tiskovou hlavu, která si s finální směsí poradí. Její vývoj trval dva roky. 

„Hlava se nasadí na robotické rameno nebo na 3D tiskárnu. Robot pak dokáže vyrobit venkovní vázu za přibližně čtyři hodiny,“ vypočítal Jakub John, ředitel společnosti Via Alta, jež se na vývoji speciální hlavy podílela.

Výzkumníci dále vyrobili stoličku nebo venkovní mobiliář, který pravděpodobně využijí lidé v parcích v Třebíči nebo Jihlavě. Sériovou výrobu ale vědci prozatím nechystají.

„Celé zařízení je prototyp, avšak připravujeme vylepšení kvality výroby a zdokonalení tiskové hlavy,“ uzavřel Škaroupka.