Záchranáři trénovali peklo na silnici

  17:39aktualizováno  17:39
Z kopce se řítí sanitka. Na zledovatělém povrchu se dostane do smyku. Řidiče navíc oslepuje vodní stěna odstřikující z okolních aut. Taková situace může na silnici skončit tragicky.

Nácvik extrémních situací pražské záchranky | foto: Karel KopáčMF DNES

Řidiči Zdravotní záchranné služby Hlavního města Prahy na ni ale budou lépe připraveni.

Trénují ji totiž na polygonu v Mostě, speciální cvičné dráze, která jako jediná v Česku umožňuje řidičům trénovat bezpečnou jízdu v podobných situacích, které mohou na silnicích nastat. Výcvikem projde postupně všech 350 pražských záchranářů. Kurz platí částečně dodavatel sanitek a částečně dotace z EU.

"Je nutné, aby právě tihle řidiči co nejlépe poznali chování svých strojů v krizových situacích. Od lidí, kteří jezdí se sanitkami, hasičskými či policejními auty prostě někdy okolnosti skutečně vyžadují, aby jeli na hraně. Tady u nás mají možnost ji poznat,“ upozornil instruktor Stanislav Procházka.

"Zjistí tu, co si mohou na silnici s autem dovolit, a naučí se na krizové situace správně reagovat. Důležité je to, že v našem bezpečném prostředí si mohou tyto situace několikrát vyzkoušet a správné návyky dostat do krve,“ dodal.

Po cvičné dráze i na sousedním závodním okruhu se projíždělo deset sanitek a dalších záchranářských vozů. Řidiči trénovali smyky na úhybných deskách, na šikmých plochách se učili zvládat manévry při brzdění, zkoušeli si složité řidičské situace, do kterých se mohou dostat třeba na náledí nebo ve sněhové břečce.

"Na silnici si krizovou situaci zkoušet nemůžu. Mám tam jen jeden pokus, jak jí zvládnout. Tady jich je třeba sedm. To je důležitá zkušenost,“ prohlásil záchranář Jakub Polívka.

Řidiče záchranek čekalo nejprve pár hodin teoretické přípravy. Po nich sedli do sanitek a vyrazili doslova do silničního pekla.

Polygon umí nasimulovat mlžný opar, ledovou silnici nebo třeba smyk přední či zadní nápravy.

Speciální bílý povrch pokropila voda z trysek a tím z něj udělala prakticky ledovou plochu. Ideální místo pro zkoušení takzvaného krizového brzdění.

"Mají tu šanci uvědomit si, co s jejich vozem prudké zabrždění na různém povrchu udělá. Zjistí třeba to, že ujedou ještě dvacet nebo i čtyřicet metrů, takže pokud to udělají před zastávkou autobusu, kam běhají lidé, mohli by je ohrozit,“ vysvětlil Roland Gutsch, další z instruktorů.

"Představil jsem si ty pobíhající babičky a poskakující děti. Takový řidičský trénink může hodně pomoci,“ řekl jeden z řidičů poté, co si vyzkoušel brzdění a smyk na nasimulované zledovatělé silnici.

Sanitka

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky a ceny pohonných hmot na jednom místě.

Nejčtenější

Start-stop systém pomáhá výrobcům, řidiči uspoří jen velmi málo

Start-stop systém

Proč plýtvat palivem, když auto stojí? Přece stačí vypnout motor. Výrobci tuto technologii vyvíjejí už dlouho, ale s...

Kapitán na kosmetice. Superb má chytrá světla, nový diesel a verzi Scout

Škoda Superb

Superb nestárne, výrazný, líbivý design je jednou z jeho hlavních zbraní. Facelift, při kterém přišla řada také na...

GLOSA: Sázka na elektroauta nám vyhodí pojistky

Nabíjení elektromobilu (ilustrační foto).

Většina velkých automobilek následuje Elona Muska a věří na baterky a elektro. Toyota naopak tvrdí, že budoucností je...

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

Ioniq je ideální na každodenní dojíždění. Hyundai ho zlevnil

Hyundai IONIQ Electric

Elektromobil Hyundai Ioniq již čeká na svého nástupce, přijít má na podzim. I díky tomu se nyní prodává za docela...

Další z rubriky

Legenda se dramaticky mění. Corvette s motorem uprostřed je za super peníze

Corvette Stingray C8

Americká legenda Corvette se představila v nové generaci. Podle očekávání radikálně mění koncepci. Namísto uspořádání s...

VIDEO: Škoda učí jezdit novou Octavii na nejslavnějším okruhu světa

Nová Škoda Octavia na Nürburgringu

Vývoj Octavie čtvrté generace jde do finiše. Škoda novou generaci svého stěžejního modelu představí koncem letoška, v...

Na koloběžce vás kolona nezdrží. Dvoukolový seat má i tempomat

Elektrokoloběžka SEAT KickScooter

Tradiční značky už s nabídkou obyčejných aut nevystačí. Moderní doba žádá poskytnout zákazníkům něco navíc, trendem je...

Najdete na iDNES.cz