Policistka měří 21. dubna 2021 rychlost vozidel na sjezdu z dálnice D7 u Postoloprt na Lounsku. Místo vybrala policie na základě hlasování občanů. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed Marathon se policejní hlídky zapojily pošesté. | foto: ČTK

Celoevropská policejní akce s radary. Rekordman jel v Belgii 262 km/h

  • 12
Tradiční Speed ​​Marathon, který letos evropské policejní složky uspořádaly 21. dubna v šestnácti zemích Evropské unie, zaznamenal rostoucí čísla. Dvanáct a půl tisíce policistů s radary zkontrolovalo přes dva miliony motoristů. Nejrychlejšího odlovili v Belgii.

Asociace Europol ve spolupráci s policejními složkami zemí EU vyhlašuje speciální akci zaměřenou na kontrolu dodržování rychlostních limitů už několik sezon. Letos se takzvaný Speed Marathon konal 21. dubna.

V 16 zemích unie ten den zastavilo 12 418 policistů s radary na 7 971 místech 2 003 801 aut, 90 682 motoristů odjelo s pokutou udělenou na místě, dalším 45 655 dorazí do poštovních schránek.

Došlo také na odebírání řidičských průkazů. Alarmující je, že o možnost řídit přišlo o 88 procent více řidičů v porovnání s rokem 2019 (3,6 procenta vs 6,8 procenta).

Rekordmanem letošního roku je řidič vozu značky Bentley, kterému v Belgii naměřili 262 kilometrů v hodině v místě, kde se může jet maximálně stodvacetikilometrovou rychlostí. Roadpol ještě zmiňuje dva řidiče v Itálii, kteří frčeli po autostrádách 236 a 235 km/h. V Nizozemí naměřili nejrychlejšímu 209, v Německu 191 a v Srbsku 185 km/h. Tvrdý trest čekal i na řidiče, který se kolem mateřské školy, kde je třicetikilometrový limit, prohnal rychlostí 74 kilometrů v hodině.

„Rychlost sama o sobě není nebezpečná, ale překročení rychlosti je – zejména v kombinaci s dalšími rizikovými faktory, jako je smíšený provoz automobilů s nákladními vozy, motocykly a autobusy na dálnicích nebo osobních automobilů a jízdních kol a chodců ve městských oblastech,“ komentuje nizozemský sekretář Roadpolu Henk Jansen.

Překročení rychlosti je podle Roadpolu hlavní příčinou asi 25 000 smrtelných kolizí na silnicích v Evropě. „Pokuty nejsou cílem, ale pouze prostředkem. Cílem je upozornit řidiče na jejich nebezpečné chování,“ vysvětluje Jansen.

Česká policie se do Speed Marathonu letos zapojila pošesté. Hlídky při ní zjistily 2 747 přestupků. Většina z nich se týkala právě porušení stanovené rychlosti jízdy. Policisté zkontrolovali na zhruba 800 místech po celé zemi téměř 6 tisíc řidičů a rychlost překročilo 2 322 z nich. Více o výsledcích akce v Česku čtěte zde.

21. dubna 2021