V tomhle kopci bude funět každý. Nejstrmější ulice světa je na Zélandu

aktualizováno 
Láká řidiče, cyklistické fanatiky, běžce, ale i šílence v odpadkových koších. I když nevypadá příliš nápadně, nejprudší ulice na Novém Zélandu se rozhodně nemůže bát nedostatku zájmu. O svůj rekord v Guinnessově knize sice musí zápasit s několika kandidáty, ale zatím vyhrává.

Baldwin Street přitahuje turisty i šílence z celého světa. V její horní části je povrch vozovky z betonu, asfalt by v horkých letních dnech stékal dolů. | foto: Oyvind1979Creative Commons

Na první pohled je Baldwin Street nenápadná, necelého půl kilometru dlouhá silnička ve městě Dunedin na jižním pobřeží Nového Zélandu. Pokud si nevšimnete drobné cedule a nevíte, s jakým místem máte tu čest, pravděpodobně ani nevzbudí váš zájem.

"Moje první seznámení s Baldwin Street proběhlo poněkud standardně, tedy turisticky. Prošla jsem kolem, vyfotila si auto sjíždějící ulicí a šla jsem dál," napsala nám čtenářka Petra Novotná. "Když jsem si ale četla zajímavosti o Dunedinu, městě, kde se Baldwin Street nachází, zmínka o nejstrmější ulici tam byla taky a tak jsem se rozhodla s kamarádem cestu na Baldwin Street zopakovat."

Baldwin Street je s průměrným sklonem 35 % nejstrmější ulicí na světě a je také pochopitelně zapsaná v Guinnessově knize rekordů. Na délku měří 350 metrů a nachází se v nadmořské výšce 30 až 100 metrů. V nižších pasážích příliš strmá není a vozovku pokrývá asfalt.

Na první pohled vypadá Baldwin Street nenápadně. Její stoupání oceníte až v...

Na první pohled vypadá Baldwin street nenápadně. Její stoupání oceníte až v případě, že se po svých vydáte k jejímu vrcholu.

Jakmile začne Baldwin Street stoupat, klasický asfalt nahrazuje beton, který se snadněji udržuje a na rozdíl od asfaltu nemá v horkých dnech tendenci "stékat" dolů. V nejprudším místě má silnice sklon 1:2,86, což znamená, že každých 2,86 metru nastoupáte jeden výškový metr.

"Když stojíte dole na konci ulice, zdá se to, jako byste byli před kteroukoliv jinou ulicí v Dunedinu. Jakmile však začnete šlapat nahoru, změníte názor," pokračuje Petra Novotná. "Na začátku jsem si šla hezky prostředkem ulice, protože je klidná a moc aut tam nejezdí. V půlce kopce jsem přešla na chodník, protože je tak výšlap daleko příjemnější. Po stranách se totiž dá jít také po chodníku, resp. malých podlouhlých schodech, které najdete v Dunedinu pouze v této ulici."

Pokud se nakonec přece jen vyšplháte až na samotný vrchol, čeká vás po náročnějším výstupu osvěžení v podobě malé fontánky, kam si chodí natáčet vodu i místní obyvatelé.

A také na vás čeká další příjemná odměna. "Pohled shora na okolí a ulici samotnou je fascinující. U domů, které se nacházejí podél nejstrmější části ulice, nejsou venku zaparkovaná žádná auta a ani tam nestojí žádné kontejnery. Prostě nic, co my mohlo "ujet"," píše Petra Novotná.

Fotogalerie

Svým nepravidelným stoupáním ovšem mate i jiné turisty, kteří se nedokážou s titulem nejstrmější ulice na světě smířit. Nejčastější protesty na internetu znějí od Američanů, kteří zmiňují Canton Avenue v Pittsburghu. Částečně mají pravdu, protože v nejstrmějším bodě má ještě o dva procentní body navíc, tedy 37 %, ale tato pasáž je dlouhá jen 6,5 metru.

Ještě strmější ulicí je Bradford Street v San Francisku (39 - 40 %), ale i tady doplatili místní obyvatelé na délku strmé pasáže, která nepřekračuje deset metrů. Se zápisem do "guinnessovky" neuspěli ani zástupci Havajských ostrovů. Silnice Waipio Valley Road je dlouhá jeden kilometr, průměrné stoupání má 25 procent a v nejprudších pasážích uvádí některé zdroje až 45 %. Jenže tato ulice není v obytné zóně a je určená jen pro automobily s pohonem všech čtyř kol.

Výzva pro všechny

Dunedin je pochopitelně na svoji rekordní ulici náležitě pyšný a informace o ní se dozvíte ve všech možných turistických průvodcích po Novém Zélandu. Od roku 1988 se zde každý rok v únoru koná běžecký závod Baldwin Street Gutbuster, kdy se stovky závodníků vydávají na sprint na vrchol a zpátky dolů. Od roku 1988 má nejrychlejší čas hodnotu jedna minuta a 56 vteřin.

Velké popularitě se od roku 2002 těší i charitativní akce, při které se z vrcholu pouští třicet tisíc bonbonů Jaffas. Každý z nich je sponzorován jedním člověkem a pro vítěze je vypsaná odměna. Zbytek peněz putuje na charitu.

Baldwin Street je po svých stranách obklopená domy, které jí napomohly k titulu...

Baldwin street je po svých stranách obklopená domy, které jí napomohly k titulu nejstrmější ulice světa. Prudší silnice na Havajských ostrovech totiž není v obydlené části.

Svým sklonem láká po celý rok ke všem možným výzvám nejen místní obyvatele, kteří sem chodí i pravidelně trénovat, ale také zahraniční turisty a nejrůznější šílence. Kromě cyklistických fanatiků, kteří se do pedálů V Baldwin Street opírají pravidelně, láká i motorkáře, kteří se kopec snaží vyjet po zadním kole. Co myslíte, podařilo se to někomu? A vyjede Baldwin Street i pouliční vozítko segway?

Bohužel, i Baldwin Street se už musela zapsat do černé kroniky. V roce 2001 se devatenáctiletá studentka rozhodla, že ulici sjede dolů v kolečkovém odpadkovém koši. Narazil však do zaparkovaného přívěsu a na místě zemřela. Její spolujezdec vyvázl s vážným poraněním hlavy.

  • Nejčtenější

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

Falešné veterány blokovaly dopravu. Skončilo to bitkou a poničeným autem

Bitkou a poškozením auta skončil incident v ulici Úvoz, která vede kolem Petřína na Pražský hrad. Několik...

Daň z chudoby ve jménu ekologie: návrh na zdražení převodu auta je zpět

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se „emisní poplatky platí za auta starší...

Automobilky zdržují prodej elektromobilů, stěžuje si organizace

Organizace Transport & Environment, která bojuje za prosazení ekologičtějších způsobů dopravy, v poslední době zejména...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Bez změny emisních poplatků se vraků nezbavíme, hájí návrh jeho tvůrce

Svaz obchodu a cestovního ruchu chce, aby se vrátil princip, podle kterého se emisní poplatky platí za auta starší...

Při své rekordní jízdě zemřela nejrychlejší žena světa. Policie stále neví jak

Devětatřicetiletá závodnice, televizní hvězda a rekordmanka v rychlosti Jessi Combsová zemřela na konci srpna, když se...

VIDEO: Zkušení řidiči zpátky v autoškole. Vyhořeli všichni

Jakmile člověk opustí autoškolu, začne se postupně otrkávat. Obvykle už nesedí za volantem s vyděšeným výrazem a na...

Autofotka týdne: Král českého designu má známku

Nová poštovní známka připomíná krále českého průmyslového designu – je na ní jeho supertatra. Pulmilionová edice...

Najdete na iDNES.cz