Jak se chránit ve tmě a v mlze: odrazka ano, blikačka jen na doplnění

  • 25
Rozhlédli jste se teď někdy na zastávce autobusu či vlaku? Veselé léto je pryč. Na oblečení vládne šedá, černá, modrá a zelená. Barvy, které řidič na chodci vidí až v poslední sekundě. Poradíme vám, jak být na silnici lépe vidět.
Pokud se v noci musíte pohybovat po vozovce, noste reflexní vestu a co...

I kdyby všichni chodili v bílé či zářivě žluté, není to nic platné. I světlé oblečení vidí řidič na silnici na nějakých 55 metrů. A to ještě hraje roli okolí – když člověk v bílém jde zasněženou krajinou, je to stejné, jako když v blátivé tmě vykračuje trampík v maskáčích. Řidič, který jede devadesátkou s jistotou zareaguje a vyhne se až po 140 metrech.

Řešením jsou reflexní prvky. Ostatně, za snížené viditelnosti (tma, šero, déšť, mlha, sněžení...) jsou chodci povinni mít je na sobě. Viditelně. Díky nim si řidič chodce či cyklisty všimne už ve vzdálenosti asi 200 metrů. A stihne zareagovat. Jenže není reflexní prvek jako reflexní prvek.

1. Žlutá a světle zelená jsou vidět nejvíc

Myslíte, že je jedno, jakou barvu reflexní pásky zvolíte? Není! Nejlépe odráží světlo bílé a stříbrné reflexky, modré a tmavě zelené jsou na tom o poznání hůře. Bílá a stříbrná však má drobnou nevýhodu v tom, že si je řidič může v prvním okamžiku splést s reflexními prvky dopravního značení. Odborníci proto více doporučují žluté a světlezelené pásky.

2. Páska by měla být alespoň tři centimetry široká

Minimální plocha reflexního prvku, která chodce patřičně zviditelní, by měla být alespoň o rozměru pásky, kterou nosí řada lidí namotanou na kabelce či batohu. Tam je však v některých případech trochu k ničemu, pokud se vypravíte pěšky po okraji silnice, je třeba ji z batohu sundat a dát na kotník či zápěstí. Světla aut totiž nejprve „líznou“ spodní polovinu těla, takže odrazka na zádech je vidět o dost později. Navíc noha i paže se pohybují, řidič si odrazek na nich snáze všimne.

3. Čím více, tím lépe. A hlavně vpravo

Platí, čím víc reflexních prvků, tím lépe. „Pokud máte jen jednu pásku, dejte ji nad pravý kotník,“ doporučuje Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva dopravy. Přednost má pravá strana proto, že chodec jde po levé straně vozovky čelem k přijíždějícím autům (včas si jich všimne a má šanci uhnout) a řidiči tak vymezuje prostor, kterým jeho tělo zasahuje do vozovky.

Problém nastává, když vaše cesta vede vnitřní stranou prudké zatáčky. Řidiči tu mají špatný výhled a jedou často hodně u krajnice. V tom případě je vhodné přejít před zatáčkou kolmo silnici a zatáčkou projít po vnějším oblouku napravo. Stejně tak je lepší jít vpravo, pokud by cesta vedla po krajnici, ze které nelze uskočit – na kraji srázu, vedle svodidel či zdi...

4. Prvky kolem dokola

Je třeba, aby byl reflexní prvek vidět ze všech úhlů – z toho pohledu jsou výhodné pásky a pruhy našité kolem těla či nohavic. Pokud máte jen nějaká „bimbátka“, mělo by jich být víc – aby je zaregistrovaly reflektory aut jedoucích zepředu i zezadu.

Kdy si vás řidič všimne a jak rychle zareaguje

5. Baterka či mobil nestačí

I když máte čelovku zepředu, červenou blikačku zezadu a v ruce svítící mobil, můžete jako chodec dostat pokutu. Vysvětlení je celkem jednoduché: mobil se vybije po několika kilometrech (v lepším případě) a navíc svítí jen v jednom směru. I blikačce, čelovce či blikajícímu náramku může dojít šťáva.

Reflexní prvek je pasivní. Sám o sobě nesvítí, když však na něj dopadne světlo reflektorů vozidla, rozzáří se naplno. Proto minimálně jeden reflexní prvek mít musíte. Jestli ho doplníte dalšími blikátky a světélky, je jen na vás a opět platí: čím více, tím lépe.

6. Blikající světlo vpředu cyklistovi spíš uškodí

Cyklisté musí mít podle vyhlášky bílé nepřerušované světlo vpředu, červené světlo vzadu (může blikat), kolo musí být vybaveno odrazkami (pedály, paprsky kol, vepředu a vzadu). Reflexní vesta, nálepky na přilbě, přívěsky na brašnách jsou dalšími důležitými prvky bezpečnosti. Samotná skomírající červená blikačka totiž opravdu velký význam nemá. A proč přední světlo nemá blikat? Nejde o protijedoucí řidiče, ale o cyklistu samotného – blikající světlo rozptyluje jeho pozornost.

Nesvítím – zaplatím. V lepším případě penězi

  • Samozřejmě nic není tak cenné jako zdraví. I když se vám jako chodci podaří dojít do cíle bez zranění, riskujete, že vás „neosvětlený výlet“ bude stát peníze.
  • Pokud vás na silnici bez reflexních prvků přistihne policie, hrozí na místě pokuta dva tisíce korun, až o 500 korun vyšší může být ve správním řízení.
  • Policie zatím nevede statistiky, kolik takových pokut udělila, ale tři roky poté, co tato povinnost platí, již jen nevysvětluje a nerozdává reflexní pásky, ale hříšníky na silnicích opravdu pokutuje.
  • Kromě pokuty hrozí neosvětleným chodcům náhrada škody. Když se kvůli nim zraní řidič, rozbije si auto, jde platba škody za viníkem, kterým je zčásti právě neosvětlený chodec. Pokud má pojištění odpovědnosti za škody v běžném občanském životě, pojišťovna za něj škodu zaplatí. Ale je možné, že část škody po něm bude vymáhat zpět – právě proto, že porušil svou povinnost.
  • A pokud byl chodec pod vlivem alkoholu, což se na úzkých silničkách mezi vesnicemi prostě občas stává, nemusí za něj pojišťovna zaplatit vůbec nic.

7. Aby o vás řidiči věděli

Tady platí: čím více se zviditelníte, a to doslova, tím jste ve větším bezpečí. Pasivní ochranu si lze koupit doslova za pár korun. Reflexní páska by se měla houpat na každém batohu či na kabelce. A pokud chodíte po malé silnici od vlakové zastávky k vesnici, bylo by lepší, kdybyste v kabele měli nachystanou rovnou celou reflexní vestu. Dělá se z tenkého materiálu, takže kila vašemu zavazadlu nepřidá.

Vychytávek na zlepšení bezpečnosti je spousta. Kromě toho, že byste je měli mít vy, neuděláte chybu, když je budete používat jako drobné pozornosti – třeba když jdete na návštěvu, tak místo čokolády doneste reflexního plyšáka. Na rozdíl od jiných „lapačů prachu“ totiž reflexních prvků není nikdy dost.

Kde se po nich pídit? Klasiku najdete ve sportovních potřebách či pracovních oděvech, různé vychytávky v galanterii či dárkových předmětech, obyčejné samonavíjecí pásky v každé druhé trafice či večerce. A samozřejmě na internetu – specializovaných e-shopů s tímto zbožím jsou desítky, stačí si do vyhledávače zadat obrat „reflexní koupit“.

reflexní páska
Běžecké rukavice s reflexními prvky Craft Brilliant
Pokud nemá dítě reflexní prvky na batohu, na podzim a v zimě ho můžete...
  • Páska: 20 - 50 korun
    Takzvaná samonavíjecí páska v sobě má plechovou spirálu – jejím prolomením ji narovnáte, klepnutím o ruku či nohu se kolem ní sroluje. Musí být dost dlouhá, aby nepadala, když si ji ovinete přes kalhoty.
  • Potah na batoh: 300 korun
    Hodí se na městský či malý sportovní batůžek a funguje i jako pláštěnka. Některé typy jsou celé z reflexního materiálu - ty v noci opravdu září při dopadu každého paprsku světla (při úplňku a jasné obloze stačí i měsíc).
  • Vesta: 50 - 150 korun
    Svítivá barva má význam ve dne, reflexní pásky kolem dokola v noci. Lepší než model na suché zipy, které se zachytávají i o materiál vesty a brzy se zanesou, je vesta přes hlavu. A dostatečně velká, abyste ji mohli nasadit přes zimní bundu.
  • Klasická odrazka: 25 - 50 korun
    Odráží světlo v jiných úhlech než moderní reflexní prvky, z toho pohledu je méně účinná. Jenže přívěsek se bimbá, takže má dost šancí zachytit světla reflektorů.
  • Nažehlovačka: 40 - 90 korun
    Může jít opět o pásky, ale i různé tvary a obrázky, které potěší zejména děti (autíčka, strašidýlka, hvězdičky, zvířátka všeho druhu), ale třeba i pejskaře (tlapky), lyžaře (vločky), fotbalisty (míče), ornitology (pírka), skauty (tee-pee), botaniky (kytky). Na zvolenou tkaninu je podle návodu nažehlíte.
  • Přívěsek zvířátko: 80 - 200 korun
    Dobře se vyjímá jako přívěsek na batohu. Může sloužit jako drobný praktický dárek, odráží senzačně.
  • Blikací náramek - obojek: 100 - 200 korun
    Ano, původně je určen pro psa. Ale svítí báječně, dlouho vydrží a dá se nabít pomocí kabelu. Jako svatozář na čepici či dvakrát omotaný kolem paže prokáže dobrou službu.
  • Placky: 30 korun
    Normálně je můžete nosit na bundě či batohu, na silnici je možné je přepnout na nohavici. S různými motivy i s možností vlastního potisku (třeba pro sportovní klub, dětský oddíl...).
  • Na kočárek: od 190 korun
    Reflexní prvky, které se dají snadno uchytit pomocí suchých zipů, výrazně zvyšují bezpečnost za tmy. Odrážející se světlo je viditelné na 150 m.
  • Tkaničky: od 70 korun
    Může vám to připadat podivné, ale funguje to. Tkaničky ve dne šedé se hodí i do mírně společenských bot. V noci, když proti vám jede auto, tak se rozzáří a dají o vás řidiči vědět na dálku.
  • Reflexní tyčky na kolo: 100 korun za 12 tyčinek
    Nacvakají se jednoduše na výplet kola, odrazový efekt u jedoucího kola je mnohem výraznější než u klasických oranžových odrazek.

Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit