Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANALÝZA: Politika je na ženevském autosalonu až na prvním místě

  9:03
Ženeva (od zpravodaje iDNES.cz) - Ženevský autosalon, nejdůležitější automobilová akce Evropy, se právě dnes otevírá pro veřejnost. Elektrifikaci aut, tlak na snižování emisí a autonomní řízení zcela zastiňuje politika. Řeší se tu brexit, Trump a hlavně převzetí německého Opelu francouzským koncernem PSA.
Zleva: Carlos Tavares, předseda představenstva PSA Peugeot Citroen, Karl-Thomas...

Zleva: Carlos Tavares, předseda představenstva PSA Peugeot Citroen, Karl-Thomas Neumann, šéf Opel Group a president General Motors Dan Ammann na autosalonu v Ženevě. | foto: ČTK

„Evropa je nakonec docela dobré místo, kde se dají prodat auta,“ filozofuje při rozhovoru s Carlosem Ghosnem, šéfem třetí největší automobilky světa (aliance Renault-Nissan) zpravodaj amerických novin na autosalonu v Ženevě.

Ghosn ovšem upřesňuje, že tolik, kolik vydělávají výrobci na autech v Americe, v Evropě nevydělají. Starý kontinent, byť kolébka automobilismu, je jednoduše moc malý. Výrobci tomu čelí spoluprací napříč odvětvím. A ženevský autosalon je tradičně místem, kam se jezdí předvést všichni, včetně automobilek, které hrají na evropských trzích jen okrajovou roli.

Automobilový průmysl sice úspěšně přestál globální ekonomickou krizi (Rusko je stále na polovině prodejů oproti době před pěti lety), ale z nejhoršího už je prý venku. Kapitáni autoprůmyslu si teď lámou hlavu s úplně novými problémy. Za ten rok od poslední Ženevy se toho událo spousta. Konstantní tlak na snižování emisí doplňuje odklon zájmu veřejnosti o auta a nově také geopolitické změny.

Jediný den před zahájením oznámil francouzský koncern PSA Peugeot Citroen koupi Opelu od amerického General Motors (německou značku vlastnil od roku 1929). Americký koncern tak vlastně definitivně opouští Evropu.

Pro vůdčí osobnosti světového autoprůmyslu ovšem tento tah není překvapivý. „Je to logická konsolidace,“ okomentoval na autosalonu Carlos Ghosn, který dnešnímu vládci PSA Carlosu Tavaresovi dlouhé roky šéfoval, když byl Tavares u Renaultu. Podle Ghosna je logické, že se automobilky snaží rozpustit obrovské vývojové náklady do co největšího objemu výroby.

Premiéra Opelu Insignia na ženevském autosalonu

Vznik druhé největší evropské automobilky „schválil“ v Ženevě také Sergio Marchionne, generální ředitel italsko-americké automobilové skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Právě Fiat začal s postupným pohlcováním amerického Chrysleru (ten byl na pokraji krachu) v roce 2009 a pět let na to vznikl nový koncern FCA. Marchionne je již dlouhou dobu zastáncem fúzí v automobilovém průmyslu, GM však jeho dřívější návrhy na spojení odmítla. „Nikdy nezavírám žádné dveře,“ uvedl Marchionne v Ženevě. Na dveře GM klepe šéf Fiatu už dva roky. Konsolidace automobilek a výrobních kapacit je Marchionneho velkým tématem od doby, kdy převzal vedení Fiatu.

Autoprůmysl podle něj plýtvá penězi duplicitním vývojem stejných technologií. Obzvláště evropské automobilky podle něj přicházejí o peníze kvůli přebytku výrobních kapacit. Značky vyrábějí čím dál více modelů, což je nákladné, a tak čím dál častěji hledají spojence. Podle analytiků by GM mohla mít tendenci získat zpět opěrný bod v Evropě prostřednictvím skupiny FCA, která si po finanční stránce vede lépe než ztrátový Opel. GM ovšem spojení s FCA stále odmítá. „Neměli jsme zájem dříve a nyní je náš zájem ještě menší,“ reagoval v Ženevě prezident GM Dan Ammann.

Carlos Tavares funkci PSA v Ženevě vysvětluje těmito slovy: „Jsme tu, abychom pomohli. A pomoci můžeme, protože jsme byli ve stejné situaci před čtyřmi lety. Tehdy jsme byli také v těžké finanční pozici a podařilo se nám obrátit směr směřování naší společnosti.“

Analytici vidí v Tavaresovi, který úspěšně vyvedl PSA z krize, naději pro Opel. Varují ovšem před neopodstatněným optimismem. „Závod nevyhrajete jen proto, že jste velcí,“ komentuje Stefan Bratzel z Centra pro Automobilový Management. Stěžejní bude nalezení synergií a vymýcení duplicitních projektů v obou automobilkách, které stojí zbytečné peníze. Analytici si také všímají, že za tři roky, kdy je Tavares u vesla PSA, výrazně vzrostly ceny modelů značek francouzského koncernu. Podobná strategie uplatněná u Opelu, jehož cenová politika patří k nejagresivnějším, by mohla pomoci masovým automobilkám v Evropě vytvořit více „prostoru pro dýchání“. „Tento obchod by mohl zmírnit cenové tlaky, což povede ke stabilizaci nebo dokonce zotavení,“ vysvětluje Michele Pedroni, manažer ženevské investiční společnosti SYZ Asset Management.

OBRAZEM

Manažeři se shodují na tom, že tento tah je začátkem dalších rozsáhlých změn v autoprůmyslu. Ty ještě podpoří nové technologie a firmy, které se do světa aut chystají - noví výrobci elektrických aut a čínské automobilky. „Podle mého názoru se průmysl a celkové zaměření značek v příštích 10 až 15 letech změní,“ řekl Herbert Diess, šéf značky Volkswagen. Dodal ale, že neočekává další podobné obchody jako v případě Opelu.

Navíc se mění návyky zákazníků. Kromě záliby v SUV si automobilky začínají všímat nových forem užívání aut - jejich sdílení, pronájem a koncepcí mobility, která funguje pro zákazníka jako služba integrující více druhů dopravy (autem dojedete na vlak a z nádraží do práce třeba na vypůjčeném elektrokole).

Futurologie

„Kdyby to měla být pravda, bylo by to šílené,“ komentuje jeden z návštěvníků koncept mobility, který se představuje na stánku veleslavného studia Italdesign. V něm se totiž zhmotnily představy snad všech tvůrců sci-fi. Na samostatný podvozek je nasazená samostatná kabina, kterou uzvedne obří dron. Přes mobilní aplikaci vůz zaplatíte, zadáte adresu, auto bez řidiče přijede před dům a odveze vás na heliport dronů. Tam zůstane stát podvozek a dron vás i s kabinkou odnese na požadované místo, kde na něj čeká další podvozek, aby ho dovezl do cíle. Automobilismus, který se obejde bez řidičů, není jen fantazírování kreativců designérských studií. O autonomní mobilitě, kdy auta řídí roboti, se mluví stále hlasitěji. Ani v Ženevě však nedokáže nikdo odpovědět, zda o taková auta zákazníci stojí.

Stánek Airbusu na ženevském autosalonu

Kombinace automobilu a dronu se možná stane budoucností osobní přepravy.

Poněkud překvapivě se ve středu pozornosti neocitá elektromobilita. Do vývoje aut poháněných elektřinou některé automobilky investovaly obrovské množství financí i vývojových kapacit a prodejní výsledky tomu zatím neodpovídají. Další takticky vyčkávaly, vývoj odstartovaly později a na výsledky si zatím musíme počkat. Revoluce se tedy v tomto směru zatím nekoná, nástup elektromobilů bude nejspíš plynulý. Kapitáni autoprůmyslu ale stále věří a podepisují šeky na drahý vývoj. A to i přesto, že se zákazníci nehrnou.

Aktuální priorita je jiná. Většina výrobců se soustředí na krátkodobé zisky, které pomohou financovat nákladný vývoj alternativních pohonů. V praxi to znamená především důraz na kategorii SUV. Nárůst jejich obliby se zdá být nezastavitelný a pro výrobce mají nejrůznější pseudoteréňáky a crossovery jednu důležitou výhodu – stejnou techniku lze v takovém balení prodávat dráž než v případě srovnatelného konvenčního modelu.

Rozhodnutí je jasné: vyždímat z popularity SUV co nejvíc. „SUV dnes tvoří 25 procent trhu a tento segment roste v Evropě nejrychleji ze všech, nemyslím ale, že by překonal padesátiprocentní podíl jako v USA,“ prohlásil v Ženevě Carlos Ghosn, jeho Renault prodává nejžádanější malé SUV Evropy jménem Captur, který se v Ženevě představil v občerstveném provedení.

SUV novinku tak v Ženevě najdeme snad z každé kategorie. Autem roku v renomované anketě evropských novinářů Car Of The Year vyhlásili právě při příležitosti autosalonu SUV Peugeot 3008.

Nových modelů klasického střihu je tak v Ženevě k vidění opět pomálu. Když to vezmeme podle velikosti, jsou v Ženevě nové generace Suzuki Swift, Fordu Fiesta a Opelu Insignia. Hyundai odhalí novou generaci modelu i30 v provedení kombi a kombiverzi dostává BMW řady 5. A kombíka má poprvé v historii také Porsche, které rozšiřuje nabídku řady Panamera o extravagantní kombi. A to to mají právě kvůli rostoucí oblíbenosti SUV a jejich odvozenin právě kombíky nahnuté. Jejich jediným odbytištěm jsou evropské trhy, a to je automobilkám často málo. Třeba Seat Ibiza, který byl dosud právě v kombiverzi na českém trhu žádaný, se v nové generaci, která má v Ženevě premiéru, jako kombík už nepředstaví.

Trump a brexit

První dny autosalonu věnované odborné veřejnosti se ovšem nesly na úplně jiné vlně. Nad automobilovým světem se totiž vznáší nejistota spojená se dvěma významnými politickými událostmi posledního roku.

Na druhou stranu světové politické otřesy nesmí kapitány průmyslu rozhodit. „Kdo se bojí, nemá v autoprůmyslu co dělat,“ říká Ghosn. „Svět se mění, ale my to musíme vnímat jako příležitost. Nehodnotíme události, hodnotíme, co s nimi dokážeme udělat a jak na ně reagovat,“ vysvětluje svůj postoj k brexitu a novému americkému prezidentovi, což jsou dvě události, které v autoprůmyslu zastínily téma posledních sezon - dieselgate koncernu Volkswagen. Ten je tak v Ženevě vlastně rád, že nemusí na téma svých TDI nic vysvětlovat.

Audi Q8 Sport Concept na ženevském autosalonu

Chystaný odchod Velké Británie z EU znamená nejistotu pro ty, kdo v ostrovní zemi mají své továrny. Honda a Nissan jsou ve svých evropských prodejích z podstatné části závislé na britských továrnách, Opel za lamanšským kanálem vyrábí svůj stěžejní model Astra a Toyota zase Auris. Velké výrobní kapacity (s 15 tisíci zaměstnanci) má v Británii Ford, polovina rotorů vyrobených v ostrovním království putuje do dalších továren v Evropě.

V Británii se také vyrábí téměř všechna Mini (vlastníkem značky je BMW, které už oznámilo, že výrobu jednoho z modelů přesune kvůli brexitu do Německa) a kompletní produkce značek Jaguar a Land Rover. Pokud nebude zachován bezcelní styk se zbývajícími zeměmi EU, bude to pro uvedené automobilky představovat značný problém. „Chceme stejnou konkurenční pozici jako dosud,“ říká rezolutně Ghosn.

Ještě větší nejistotu přinášejí opakované hrozby nového amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že dovoz aut z Mexika do USA zatíží clem. Středoamerická země má momentálně bezcelní styk s EU i USA, a tak si automobilky zvykly přesouvat výrobu právě do ní. Mexické továrny jsou hlavním výrobním závodem pro celou škálu aut, jako jsou Audi Q5 (loni se tam výroba modelu kompletně přesunula z Evropy), Honda HR-V nebo Mazda 3. V roce 2019 se má v Mexiku navíc otevřít nová továrna BMW.

Ze strany Trumpa jde zatím jen o hrozby, ale jestli se naplní, nepochybně vyvolají zásadní změny v globální síti výrobních závodů. Marchionne v Ženevě prohlásil, že už se setkal s Trumpovou administrativou. „Trump má na srdci ochranu lidí a pracovních míst. Američtí výrobci se tedy musí zaměřit na výrobu v USA.“

Pro Nissan je severní Amerika jedním z nejdůležitějších trhů. „Nikdo zatím nic neví, čekáme na rozhodnutí,“ komentuje Carlos Ghosn a varuje před unáhlenými rozhodnutími: „Strategie se nemění. Nezávisle na tom, co se stane v USA,“ říká rezolutně.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

Létající automobil AirCar Štefana Kleina

VIDEO Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Poptávka po elektromobilech minulý týden stoupla, firmy lákají dotace

Výrok, že za každý elektromobil, který nebudete dobíjet, může provozovatel...

Prodejci nových aut a zprostředkovatelé finančních služeb zaznamenali v minulém týdnu v Česku...

Čínský elektrovůz vytlačí z Polska fiátky. Bateriovou pětistovku přestaví na benzin

Leapmotor má být v Evropě nízkonákladovou značkou, která se má zaměřit výhradně...

VIDEO Malé fiaty často skvěle ilustrují vývoj automobilismu v Evropě. A i nyní bestseller značky – slavná...

Škoda představila malý elektromobil jménem Epiq. Cenu dostane k 600 tisícům

Koncept malého elektrického SUV Škoda Epiq

VIDEO Automobilka Škoda loni téměř ztrojnásobila provozní zisk na 1,77 miliardy eur. Značka při oznámení...

Dotace na elektromobily v ČR oficiálně spuštěny. Připraveny jsou dvě miliardy

NE GREENWASHINGU! Britská rada pro reklamu (ASA) zakázala značkám BMW a MG...

Po dlouhém čekání byl v pondělí 18. března spuštěn dotační program na podporu elektromobility....

Renault se snaží znovu vynalézt MPV. Scénic proto elektrifikoval

Renault Scénic

VIDEO Je kategorie vozů MPV mrtvá? Statistiky naznačují, že ano. Jak má tedy vypadat rodinný vůz pro 20....

Analýza: Výroba elektromobilů bude levnější než aut na benzin, zdraží opravy

Také Toyota plánuje využití technologie giga-casting.

VIDEO Výroba bateriových elektromobilů bude do roku 2027 v průměru levnější než výroba srovnatelných vozů...

  • Nejčtenější

Test prodejců aut: Za hvězdy, exoty i nuly. Ani milion nezaručí respekt

26. dubna 2024

Premium I když automobilky odvážně plánují strategie, jak si podmaní české zákazníky, takříkajíc skutek...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tatra má nejmladšího šéfa vývoje v historii, třicetiletého veteránistu

23. dubna 2024

Od počátku března nově zastává pozici ředitele výzkumu a vývoje společnosti Tatra Trucks Jakub...

Slovenská superstar Kabaň namaluje auta pro Číňany. Dohlédne i na tvary MG

23. dubna 2024

Premium Na otázku, co bude s designérem Jozefem Kabaněm poté, co skončil v odkladišti stylistů Volkswagenu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Exota z bazaru se není třeba bát, SsangYong Korando postavili festovně

22. dubna 2024

Premium Když se řekne SsangYong Korando, mnoho lidí sice ví, že je to nějaké auto, ale vlastně ani nevědí,...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

28. dubna 2024

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40...

Čína udává v autoprůmyslu směr, pekingskému salonu vládnou elektromobily

27. dubna 2024

Elektromobily a digitální konektivita jsou hlavním tématem největšího čínského autosalonu, který...

Pražský vynález: dodávky ohlídá umělá inteligence, odpočítá jim parkování

27. dubna 2024

Časomíry, umělá inteligence, která umí číst poznávací značky a kamery. Radnice Prahy 1 dokončila...

Europoslanci schválili lepší vymáhání pokut za dopravní přestupky v zahraničí

26. dubna 2024

V Evropské unii by měla fungovat lepší spolupráce mezi členskými státy při vymáhání pokut pro...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...