Filmové hvězdy: kombi pro osm a trabant s mazdou, kterým uřízli střechu

  • 0
Podle internetové databáze filmových aut se v dějinách kinematografie mihlo skoro 1,3 milionu vozidel. Ve více než jedenácti stech případech hrála „hlavní roli“, v dalších pětadvaceti tisících případech je řídila hlavní postava nebo auto na plátně strávilo velmi dlouhou dobu. Vybrali jsme sedm méně známých příběhů filmových aut, které se zapsaly do dějin kinematografie.

Lamborghini Miura

Loupež po italsku: requiem za Miuru

Loupež po italsku je ikona a všichni mají tento příběh spojený s automobilovou honičkou s trojicí Mini Cooperů po Turíně. Mnohem zajímavější příběh se ale schovává za úvodní scénou, ve které mafiáni demonstrativně zlikvidují Lamborghini Miura.

Shodit do alpské rokle jen kvůli „navození atmosféry“ auto, které už tehdy stálo jmění, se pochopitelně nikomu nechtělo. Proto v úvodní scéně hrají Miury dvě: úplně nové auto, které v podstatě čerstvě sjelo z výrobní linky, a testovací vůz, který už byl po nehodě. Auto, které sledujeme v alpských serpentinách až do vjezdu do osudového tunelu, natáčení přežilo bez úhony a poté jej prodali jako nové zákazníkovi v Římě.

Jedno opatření ale přece jen filmaři pro jistotu udělali: Enzo Moruzzi, testovací jezdec Lamborghini, který Miuru ve filmu řídil, se strachoval o nové sedačky z bílé kůže. Proto je v továrně nahradili černými, které se používaly v testovacích vozech. Ve filmovém autě ale zůstaly původní opěrky hlavy a velmi neobvyklá kombinace černé sedačky s bílou opěrkou je v některých scénách vidět.

Mimochodem Miura z Loupeže po italsku stále existuje, objevila se teprve nedávno a vlastní ji sběratel z Lichtenštejnska.

Alfa pro Absolventa

Největší italskou ikonou, která se objevila v americkém filmu, ale zůstává kabriolet Alfa Romeo 1600 Duetto. Je to příběh ne nepodobný příběhu Vespy a filmu Prázdniny v Římě. Duetto pro americký trh ale v roce 1967 objevil až Dustin Hoffman ve filmu Absolvent. Alfa tam nemá žádnou specifickou roli, hlavní hrdina s ní jen jezdí. 

Alfa Romeo Spider

Na druhou stranu scén, kde se rudý kabriolet mihne, je spousta, včetně legendární divoké jízdy napříč Kalifornií, ke které divákům hraje hit Mrs. Robinson od dua Simon & Garfunkel. Ze zpěváků udělal film hvězdy stejně jako z alfy a debutujícího Hoffmana, který za rebelskou roli získal nominaci na Oscara.

Alfa Romeo Spider se i díky úspěchu na americkém trhu udržela ve výrobě neuvěřitelných 27 let a automobilka ještě v osmdesátých letech dělala pro americký trh speciální edice, které se jmenovaly Graduate – tedy Absolvent.

Lancia Aurelia B24 Spider

Sváteční vyjížďka v Lancii

Tento film je spíš tip pro fajnšmekry: režisér Dino Risi svede v černobílé road movie dohromady nesourodou dvojici, která vyrazí na adrenalinovou jízdu Itálií. Za volantem kabrioletu Lancia Aurelia B24S sedí Vittorio Gassman, roli jeho spolujezdce si střihl Jean-Louis Trintignant.

Lancie si ve filmu zahrály dvě – režisér nechtěl riskovat, že se jediné auto při divokých scénách poničí a natáčení se kvůli tomu zastaví. Lancia je totiž na plátně téměř nepřetržitě. Tato taktika se vyplatila, Gassman totiž jedno z aut skutečně naboural. A ve filmu je to vidět.

Že hlavní hrdina používal právě tento vůz, mělo pro film svůj význam. Bonviván Bruno v Gassmanově podání je totiž tak trochu záhadná postava, jeho spolujezdec se jen může domýšlet, co jinak dělá a kde bere peníze. Aurelia byla totiž v této verzi opravdu luxusním zbožím s cenovkou, která byla i pro bohaté Italy na hranici snesitelnosti – nové auto vyšlo tehdy ke třem milionům lir – a bylo to dlouho před tím, než lira devalvovala. Na závěrečnou scénu s nehodou dostala Lancia vcelku logicky „náhradníka“. Zničený vůz je ve skutečnosti Fiat 1100 zamaskovaný jako Lancia.

Legenda Citroën: DS filmaři oholili až na podlahu

Pokud se podíváme do Francie, je o nejslavnějších filmových autech jasno – o první příčku se bude nepochybně dělit dvojice citroënů 2CV a DS. Oběma k nesmrtelnosti pomohl Louis De Funes a jeho komedie. Jeptiškovské angažmá kachny v celé komediální četnické sérii je notoricky známé stejně jako fantomasovská role „déesky“.

Citroën DS

Legendární limuzína DS si ale filmových rolí střihla mnohem víc, podle internetové databáze filmových aut jich bylo přes dva tisíce. Kromě De Funesovských komedií stojí za zmínku třeba méně známá komedie Quelques messieurs trop tranquilles (ve volném překladu Pár příliš klidných mužů), kde po divoké honičce z „déesky“ zůstane jen podvozek se sedačkami a volantem, který ale stále pokračuje v jízdě. Je to samozřejmě od filmařů velká nadsázka – Citroën DS má samonosnou karoserii, v honičce tedy od určité fáze hraje replika podvozku auta vyrobená speciálně pro tuto scénu.

Mazda v rytmu Buty

A co slavná česká filmová auta? Domácí kinematografie si na pořádnou road movie, kde by auto hrálo jednu z hlavních rolí, počkala až do začátku 90. let. První celovečerní film Jana Svěráka Jízda z roku 1994 je částečně parafrází právě na velké americké road movie. 

Mada 626 Coupé (CB) z let 1978 až 1980

Jenže v českých porevolučních reáliích nevyráží dva kamarádi v podání protagonisty kapely Buty Radka Pastrňáka a herce Jakuba Špalka na výlet přes kontinent v americkém bouráku, ale do jižních Čech za volantem Mazdy 626 Coupé z konce 70. let, kterou si svépomocí přestaví na kabriolet. Prostě jí uříznou střechu.

A ještě jedna paralela ke starším světovým trhákům. Tak jako se staly legendárními písničky dua Simon & Garfunkel v Absolventovi, vešly do českých hudebních dějin písničky z Jízdy – v čele s hitem Mám jednu ruku dlouhou.

Když západní Němci točí o trabantu

Když se řekne „trabant ve filmu“, většině Čechů se nejspíš vybaví cestovatelská karavana žlutých trabantů obkružující planetu Zemi a jejich dokumentární celovečerní filmy. Jen pár fajnšmekrů si vzpomene na film Go, Trabi, Go, který vznikl v západním Německu v roce 1991. Zápletka je následující: chudá východoněmecká rodinka vyráží na dovolenou ve dvoutaktním snu východoněmecké střední třídy. Pubertální dcera se stydí, otec – zmatkař jde i s celou rodinou z jednoho průšvihu do druhého.

Na srazu pořádaném cvikovským muzeem Augusta Horcha nechyběly upravené speciály

Přestavět trabanta na kabriolet napadá nejen filmové hrdiny.

Snem hlavní hrdinky je, aby měla kabriolet, což by ji před jejími platonickými láskami, které po cestě potkává, posunulo na jinou úroveň. A můžeme prozradit, že se jí nakonec její přání splní. V tomto případě filmaři zničili skutečného trabanta. Na začátku 90. let těmito auty rozhodně šetřit nemuseli, byla totiž – na rozdíl od dneška - prakticky bezcenná. A mimochodem – celý film je dostupný na YouTube, samozřejmě v němčině.

Ošklivý kombík ještě zošklivili. Má osm světlometů

Go, Trabi, Go byla neskrývaná vykrádačka americké série rodinných road movies v hlavní roli s komikem Chevy Chasem, kterou odstartoval v roce 1983 film Bláznivá dovolená. Dnešní čtyřicátníci a třicátníci jej možná viděli ještě na videokazetách s rychlodabingem a obdivovali obrovský zelený kombík s tehdy módními dřevěnými dekory, kterým rodina cestovala. To, co klukovským pohledem zpoza Železné opony vypadalo jako neuvěřitelné auto, byla v reálu parodie na americký sen, na které se vyřádili rekvizitáři ze studií Warner Bros.

Jako základ posloužil Ford LTD Country Squire Station Wagon, jeden z nejmonstróznějších kombíků všech dob. Auto mělo s nouzovými sedačkami v kufru až osm míst a měřilo 5,5 metru. Ford tento model vyráběl od roku 1950 a vzniklo osm generací. Ta filmová byla tou poslední, ve výrobě ale vydržela od roku 1979 až do roku 1991.

Ford LTD Country Squire Station Wagon

Country Squire schytával už ve své době spoustu posměšků kvůli své opulentní nabubřelosti. A právě na těchto atributech auta se filmaři vyřádili. Na masce se skví osm světlometů a dohromady šestnáct blinkrů. Na zadních blatnících přibyly falešné nádechy v duchu dobových „gétéček“. A nad nimi obrovské logo připomínající vzdáleně trojzubec značky Maserati. To všechno korunují dřevěné dekory, které jsou oproti originálnímu Country Squire, které je také mělo, dovedeny do absurdity.

Které z námi vybraných filmových aut se vám nejvíc líbí?

celkem hlasů: 584
Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 21. března 2021. Anketa je uzavřena.