Nejhorší z nejhorších u německých STK: stará Kia Carnival

aktualizováno 
Nejhorší auto, které je v autobazaru k sehnání? Podle německých statistik poruchovosti TÜV Report určitě. Korejský stěhovák pro rodinu podle zkušeností opravdu trápí závažné problémy.

Na prvních místech hodnocení závadovosti se auta střídají, na chvostu je ale jedna stálice: Kia Carnival předchozí generace. Poznáte ji jednoduše, je obrovská, zakulacená a hlavně laciná a stojí v koutě autobazaru dlouho.

Nová je dobrá

Počátkem roku 2006 byl carnival nahrazen zcela novou generací. Ta je již mnohem kvalitnější, spolehlivější a konstrukčně sofistikovanější. A zrovna nedávno prošel modernizaci.

Kia Carnival

Rodinný autobus

Kousek, který jsme za necelých 140 tisíc našli v pražském autobazaru Auto ESA, měl na počítadle devadesát tisíc kilometrů. Měl obdivuhodně zachovalé čalounění interiéru a ten trochu lepší z dvojice špatných motorů, které carnival předchozí generace poháněly. Turbodiesel 2,9 litru byl spojený s automatickou převodovkou. Nebyl to žádný tichošlápek, když se zahřál, bylo to o fous lepší. Koncert pazvuků zpod kapoty jsme raději přehlušili rádiem. Čtyřstupňový automat je ze staré školy, řadí hladce a plynule, o rychlosti nemůže být ani řeč. Při zastavení a "zařazení" zpátečky se z útrob auta vždy ozvala hrozivá rána.

První dojem z nešťastné Kii Carnival říká, že ji haní neprávem. Když máte hluboko do kapsy a smečku dětí, psů a dalších členů rodiny, zdá se tenhle korejský "autobus" ideální volbou. Uvnitř jsou tři řady sedadel a na každém se uvelebí s klidem i dospělák. Když pojedete v plném počtu, do kufru ještě stále naložíte aspoň velký víkendový nákup.

Na výlety a dlouhé cestování je carnival příjemný, ve městě je ale pro zlost. Pokud bude s rodinným autobusem jezdit manželka, bude vás proklínat při každém parkování. Nejdřív je oříšek místo najít a pak se do něj trefit, parkovací senzory by se vzadu hodily. Za volantem sedíte ve vyvýšené pozici, máte tedy dobrý přehled o dění na silnici. Posuvné boční dveře jsou šikovné pro nastupování v úzkých prostorech.

Kia Carnival

Líbí se variabilita interiéru. Šest pasažérů se rozvalí ve velkých křeslech, mohla by mít výraznější tvarování, ale i tak jsou pohodlná, nechybějí loketní opěrky. A pro cestující v prostřední řadě třeba ani výklopné stolečky. Sedadla se dají různě polohovat, sklápět a vyndavat, ale třeba to pravé v prostřední řadě mělo v našem exempláři porouchaný kloub, takže opěradlo nešlo pořádně sklopit.

Přístrojovka je poplatná své době, takhle vypadaly interiéry, než se Korejci rozhodli zaujmout rozmazlené Evropany nečím jiným než cenou. Přivítají vás ošklivé šedé plasty a v našem případě laciná napodobenina dřeva. Středový panel s ovládáním klimatizace (pro předek a zadní část zvlášť) působí levně, ovladače nepůsobí zrovna robustně. Vzhledem k zachovalosti interiéru překvapil hodně oblýskaný volant. Líbila se hromada šikovných přihrádek, odkládacích prostor a hlavně spousta místa.

Kia CarnivalKia Carnival

Na posledním místě je právem

Z pohledu uživatele je tedy carnival docela terno, z pohledu mechanika auto, kterému je lepší se vyhnout. Je Kia Carnival vyráběná v letech 1998 až 2006 na posledním místě oprávněně? "Bohužel ano. V jejím případě se totiž vzácně střetly málo dimenzované části s řadou mnohdy až fatálních závad," říká odborník na ojetá auta magazínu AutoOjetiny Tomáš Dusil.

Kontrolující techniky na německých stanicích technické kontroly, které statistiky sestavují, prioritně zajímá stav brzd, přední nápravy, karoserie (koroze) a osvětlení. V druhé vlně přicházejí na řadu závady mající negativní vliv na životní prostředí, třeba nadměrné úniky oleje.

Při jízdě vypůjčeným exemplářem carnivalu se například projevovala typická vada, se kterou si umějí poradit jen v autorizovaném servisu: posilovač řízení měnil účinek, jak se mu chtělo. Chvíli šel buď příliš zlehka, nebo naopak značně ztuha. Na křižovatku jsme dobrzdili s lehce ovládanými koly, při rozjezdu se naopak auto chovalo, jako by posilovač vůbec nemělo. "Na svědomí to má vůle v hydraulickém rozvaděči," vysvětluje Dusil. S touto dosti neobvyklou závadou mají podle Dusila značkové servisy velké zkušenosti. Lékem je montáž modifikovaného rozvaděče.

Kia Carnival v číslech
(1998 až 2006, modernizace: 2001)
motor 2,9 CRDi
max. výkon (kW/k) 106/144
max. krouticí moment (Nm) 310
délka/šířka/výška/rozvor (mm) 4930 x 1895 x 1770 x 2910
objem kufru (l) 302-3321

Proč je poslední?

Přední náprava je špatně dimenzovaná na tak velké auto. Je modifikovaného typu McPherson, kde je kolo vedeno dvojicí ramen. "Stejné řešení najdete i na malém modelu Rio řady DC, což s trochou nadsázky platí i o dimenzaci jednotlivých dílů. Samotná ramena jsou až neuvěřitelně tenká vzhledem k velikosti a hmotnosti vozu," popisuje Tomáš Dusil. Překvapivě nechybí stabilizátor, u něhož jsou použita vcelku odolná krátká táhla. Zadní náprava je klasická tuhá a poměrně robustně provedená. "Ta se však ke smůle vozu na stanicích technické kontroly téměř nekontroluje," dodává odborník.

Exempláře vyrobené před modernizací v roce 2001 mají špatné brzdy. "Vykazují velmi nízkou účinnost, životnost a výjimkou nejsou ani často zkroucené brzdové kotouče. Vozy po modernizaci mají kotouče z lepších materiálů a navíc dostaly nové dvoupístkové přední brzdiče, jež jsou mnohem účinnější," popisuje Dusil.

Občas se vyskytují hučící ložiska předních kol. "To je příklad závady, kterou na TÜV (STK) neodhalí, neboť součástí prohlídky není zkušební jízda," upozorňuje Dusil.

Kia Carnival

Při pročítání tuzemských inzerátů objevíte nejčastěji nabídky vozů s čtyřválcovým turbodieselem 2,9 litru. Tomáš Dusil doporučuje vždy po ujetí 90 000 km dopřát motoru nový ozubený řemen s příslušnou kladkou.

U motorů vyrobených před rokem 2001 se o dodávku nafty stará klasické přímé vstřikování axiálním - to znamená spolehlivým - rotačním čerpadlem Bosch.

Přímé vstřikování v minulosti účinně eliminovalo dřívější mor dieselových motorů, jímž bylo časté praskání hlavy válců v důsledku značného tepelného zatížení. Carnival je v tomto smutnou výjimkou. Hlava válců zde totiž občas praská. "Na vině je nepříliš vysoká kvalita hlavy spolu s občasnými vrtochy chladicí soustavy. Její náplň zpravidla uniká buď kolem vlastního předehřevu, nebo skrz zkorodované koleno výměníku topení (jsou zde dva)," popisuje Tomáš Dusil s AutoOjetin. Značkové servisy úniky chladicí kapaliny odstraňovaly přidáním speciálního plastového potahu.

Kia Carnival

Druhou fatální závadou, která se týká naštěstí pouze nejstarších exemplářů, je podle experta praskající řetězový pohon olejového čerpadla. Pozor si tak dejte na podivný hluk vycházející z útrob motoru. "Výrobce to včas změnou konstrukce podchytil. Kia ČR kdysi zahájila prodej těchto prvních carnivalů s určitým zpožděním, takže se závadné kusy nestačily na český trh oficiální cestou dostat. To znamená, že koupíte-li si vůz prodaný oficiální tuzemskou sítí jako nový, této závady se nemusíte obávat," uklidňuje Dusil.

Benziňáku se vyhněte

Náš modernizovaný exemplář z Auto ESA měl už výkonnější verzi turbodieselu se 106 kilowatty (ten původní měl 93 kW). S modernizací u něj výrazně ubylo problémů s chlazením. Další trable ale zajistil systém vstřikování common-rail od firmy Delphi. Problémy se zadírajícím se čerpadlem můžete předejít pouze tankováním kvalitní nafty. Podařilo se je eliminovat až v roce 2004, kdy Delphi zavedlo do výroby odolnější materiály komponentů výtlačné části. "Bohužel zkušenosti ukazují, že zdrojem kovových pilin v palivovém systému může být i nízkotlaká část čerpadla. K jejímu zadření většinou dochází při přechodu letní na zimní naftu a naopak," vysvětluje Dusil.

Obloukem se pak vyhněte benzinovému dvouapůllitru, který byl druhým motorem v nabídce. Vidlicový šestiválec o výkonu 110, respektive 121 kW s kódovým označením KV6 je dílem již zaniklé značky Rover. Znám je především ze skvělého sedanu a kombi 75. "Problémy tohoto šestiválce jsou natolik závažné, že už jej nechtějí ani ti největší nadšenci do vozů Rover," říká Dusil.

"Motor vyžaduje opravdu neustálou pozornost a i přes značnou péči nevíte dne ani hodiny, kdy na vás vybalí některou z plejády fatálních závad v čele s přehřátím," varuje Dusil. Umí se i zadřít za předpokladu, že používáte příliš řídký olej (třeba SAE 0W-30).

Americké pojetí

Kia Carnival

Carnival první generace započal svoji éru na trzích v USA, kde jsou vozy MPV tradičně v kurzu. Někomu může vzhledem připomínat starší generace Chrysleru Voyager. Prostornost a variabilitu, kterou kupci vyžadují, nabídne velmi dobrou. A to zejména verze vyráběná od září 2001, kdy vůz prošel výraznou modernizací. Od té doby je v sérii třetí řada sedadel, což ocení nejedna početnější rodina.

Nejčtenější

Prodeje elektroaut se samy nerozběhnou. Čeká se na dotace a velký průšvih

Závod elektromobilů Wave 2017

Tažení proti dieselům a směrem k elektromobilitě v rámci boje za snižování oxidu uhličitého má viditelný dopad –...

Bláznivý bio designér Colani zemřel, tvůrci sci-fi kamionů bylo 91 let

Luigi Colani

Setkat se s mužem s mohutným knírem v bílém roláku byl vždy zážitek. Hřímavě mluvil tak, že se mu nedalo odporovat....

ANALÝZA: Konec her, elektromobily je třeba začít prodávat

Elektrická platforma pro velké výkonné automobily je společným dílem firem...

Autosalon ve Frankfurtu má jednoznačné hlavní téma: elektromobilita. Kdo dokáže svou techniku efektivně vyrobit a také...

Auta zdraží, ale ne hned. Až nové lepší modely, říká šéf české Toyoty

Ředitel Toyoty vČesku Martin Peleška

Auto pozná, kdo z rodiny s ním zrovna jede, a podle toho mu nabídne hudbu či navigaci cestou do práce. Prostě si...

S ročním leasingem je konec, místo toho se auta půjčují za dvojnásobek

Ilustrační snímek

Loni touto dobou byly pro mnoho leasingových společností noční můrou krátkodobé smlouvy na jeden až dva roky. Odstavná...

Další z rubriky

Před sto lety se do chaosu Prahy vložil strážník, musel se umět i prát

Strážník řídí dopravu na Václavském náměstí v Praze. (1932)

Počátkem dvacátého století přerůstala Praha pomalu ve velkoměsto se všemi jeho negativy. Počet obyvatel přesáhl půl...

Porsche 917 byl první Piëchův pomník. Dalo vzniknout hypersportům dneška

Porsche 917

Jeden z nejslavnějších závodních vozů automobilové historie Porsche 917 by nikdy nevzniklo, nebýt umanutého Ferdinanda...

Fiatu je 120 let, na oslavy do Prahy dorazil i dvoutaktní Maluch

Výstava automobilů u příležitosti 120 let značky FIAT

Příznivci italské automobilky Fiat slavili výstavou v zahradách Trojského zámku v Praze 120 let značky. Návštěvníci...

Autofotka týdne: Z legendární vlnité dodávky Češi postavili výčep

Citroën H přestavěný na pojízdný výčep

Tvůrci jí pojmenovali Pivní mašina, za základ jim posloužila jedna z nejslavnějších dodávek vůbec. Citroën H...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz