V Českých Budějovicích je babybox od dubna 2012. | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Do pelhřimovského babyboxu odložila matka zdravého ročního chlapce

  • 104
Do babyboxu v Pelhřimově v pátek před půlnocí někdo odložil zdravého a podle odhadů patnácti až šestnáctiměsíčního chlapce. Váží devět a půl kilo, má šest zubů a dostal jméno Karel Spěváček. Malý Karel je 181. dítětem odloženým do babyboxu v Česku za třináct let jejich existence.

Zprávu potvrdil Ludvík Hess, zakladatel sítě babyboxů. „Je zcela zdravý, jenom jej teď sestřičky zahřívají, protože byl trochu podchlazený, měl 35, 5 stupně,“ napsal Hessovi v textové zprávě přes mobilní telefon primář dětského oddělení Stanislav Houštěk. Babybox pelhřimovské nemocnice byl zřízen 21. 12. 2007 a malý Karel je první dítě, které do něj někdo odložil. 

Podle Hesse je však pelhřimovský případ poněkud nestandardní. „Ale to je svým způsobem každý případ dítěte z babyboxu,“ reagoval Hess. „Těch dětí bylo už 180. Nepamatuji si už všechny, ale případ staršího dítěte už jsme řešili před časem v Olomouci,“ řekl iDNES.cz Hess. Nyní se dál postupuje jako v případu novorozence. 

„Nemocnice dá hlášení orgánu sociálně-právní ochrany dětí, ten navrhne opatrovnickému soudu nějaké řešení. Pakliže soudce to řešení přijme, vydá usnesení o předběžném opatření a tím dítě svěří na přechodnou dobu do pěstounské péče. Ideální je, když už je to zájemce o náhradní rodičovství. Pak se zahájí soudní řízení, které skončí pravomocným rozsudkem o umístění do náhradní rodinné péče,“ vysvětluje Hess, jak úřady postupují.

Policisté matku dítěte nehledají

Případem se v noci zabývali také pelhřimovští policisté. „Provedli prvotní šetření zaměřené zejména na zjištění, zdali dítě nebylo ohroženo na životě a zdraví a zdali na něm nemohl být spáchán nějaký trestný čin. Z výsledků prvotního lékařského vyšetření vyplynulo, že dítě je v pořádku, proto policisté v současné době nebudou ve věci provádět další šetření,“ reagovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Jak babyboxy fungují

První babybox v zemi začal fungovat v roce 2005, je to v podstatě novorozenecký inkubátor. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání a ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní zdravotnický personál. 

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. V Česku nyní funguje 76 těchto schránek. Babyboxy mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují Úmluvě o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Vyšetřování by zahájili pouze v případě, pokud by se objevily nové informace, které by týkaly podezření na spáchání protiprávního jednání v souvislosti s odložením tohoto dítěte. Například v tom případě, kdyby lékaři přišli na známky týrání dítěte. Jinak už policie dál nebude případ vyšetřovat. 

Podle mluvčí Čírtkové mají babyboxy svůj stanovený účel a policisté nepátrají po osobě, která dítě do babyboxu odložila. Nepátrají po matce takového dítěte, protože dítě není díky poskytnutí základní péče v nebezpečí smrti.

„Matka by musela dítě vydat do nebezpečí zdraví nebo života, ale v babyboxu je péče okamžitě zajištěna, navíc je toto zařízení klimatizované, takže v něm byla přiměřená teplota,“ poznamenal Hess.

Podle něj není vyloučené ani to, že se matce rozleží odložení dítěte v hlavě. „Takových případů, kdy se matka přihlásila k odloženému dítěti, bylo asi pět, nepředpokládám, že by se to stalo v tomto případě,“ zmínil zakladatel babyboxů.

Posledním odloženým dítěte v babyboxu byl také chlapeček, kterého na po vánocích někdo odložil v radničním babyboxu v Praze 6. Chlapeček byl zdravý a dostal jméno Filip.  Babybox v pražské Jilemnického ulici je daleko frekventovanější, než ten v Pelhřimově. Malý Filip byl už několikáté dítě, které v něm služba našla. 

Loni v říjnu někdo odložil do českobudějovického babyboxu novorozenou holčičku:

,