Doporučujeme

Pět signálů nízkého sebevědomí a jak se změnit

  • 0
Jste pro sebe na prvním místě, nebo se naopak odsouváte až na konec řady? Je na čase to změnit! Člověk, který si věří, je i radostnější, zdravější a šťastnější.

Nepřijímáte komplimenty

Pokud máte vyšší postavu, vyzkoušejte široké džíny v délce do půli lýtek. Dobře...

Určitě se vám stalo, že vám někdo pochválil účes, tašku, nové šaty nebo i vaše pracovní schopnosti. Jenže vy namísto toho, abyste si pochvalu užila, ji okamžitě „shodíte pod stůl“. 

Sebevědomé ženy jsou nejvíc sexy. Naučte se mít ráda sebe samu

„To je pravda. Když mi někdo zalichotí, cítím se trapně… Nevím, co na to říct! Nakonec to celé nějak shodím a přiznám, že tu halenku, co mi kolegyně tak chválí, mám za padesát korun ze second handu,“ připouští třicetiletá Romana. Jste na tom stejně?

Dobrá rada: Berte kompliment (pokud je upřímný) jako dobrou zprávu. Usmějte se, poděkujte a pokračujte v rozhovoru. K ničemu vás to přece nezavazuje!

Považujete se za obyčejnou

Ilustrační snímek

Většina lidí, kteří jsou hodní, šikovní, charakterní a hezcí, o sobě pochybuje. Třeba jako čtyřicetiletá Eva, která se obětavě stará o své dvě děti a ještě chodí nakupovat nemocné sousedce. „Sousedka mě vždy chválí a říká, jaký jsem anděl. Mně to ale přijde normální. Vždyť lidé si mají pomáhat. Přece ji nenechám na holičkách,“ krčí rameny dobrosrdečná blondýnka.

Dobrá rada: Koukněte se na sebe optikou lidí, kteří vás chválí a obdivují. Možná budete překvapení, jak moc jste výjimečná.

Obáváte se kritiky ostatních

Žena s panickou atakou

Bojíte se, co si o vás lidé pomyslí? Že hodnotí váš vzhled a schopnosti nebo třeba i způsob vaší řeči? „Je to tak. Občas jedu tramvají a vidím, jak si dvě ženy šuškají. Hned mě napadne, že mě hodnotí. Že třeba řeší moji nadváhu. Přiznám se, že je mi z toho někdy tak ouzko, že vystoupím,“ říká osmadvacetiletá čtenářka Aneta.

Dobrá rada: Nemáte pocit, že občas slyšíte trávu růst? Že vaše domněnky jsou jenom dílem vaší fantazie? Zkuste „mužský přístup“: Vykašlete se na to, co by kdyby. Reagujte pouze na to, co lidé říkají přímo vám. Ušetříte si tím nervy, promarněný čas i žaludeční vředy. A to přece stojí za to.

Papouškujete názory druhých

Ilustrační snímek

Patnáct zaručených rad, jak hledat a najít ztracené sebevědomí

Spory, problémy, konflikty. Kdo by je měl rád? Pokud tiše přikyvujete a papouškujete názory druhých, stáváte se jen loutkou ve službách většiny. Přátelé si vás nebudou vážit a nakonec ani vy sama sebe. „Ono je to ale těžké. Nemám odvahu jít sama proti všem. To raději udělám, co se ode mne očekávává, a až budou děti velké, půjdu si po svém,“ tvrdí šestatřicetiletá Irena, která žije v nefunkčním manželství a touží z něho ven.

Dobrá rada: Buďte přímá a nehrajte si zbytečně na schovávanou. Máte právo na svůj vlastní názor. Ostatní ho chtě nechtě musí respektovat.

Odpíráte si radosti

Přemýšlející žena

Každý má rád něco – někdo jídlo, jiný zážitky, hýčkání, hezké šaty… Říká se, že lidé s nízkým sebevědomím jsou přehnaně skromní a nedopřávají si žádné potěšení. „Je pravda, že když si koupím tričko, hned mi blikne v hlavě pocit viny. Proč utrácím? Jenže pak si řeknu, že moje tričko za tři stovky je totéž, co můj manžel prokouří na cigaretách za týden. A hned je mi lépe,“ sdílí svůj přístup Ivana.

Dobrá rada: Dopřejte si malé radosti. Když budete šťastná, budou šťastné i vaše děti a lidé kolem vás.

Dva typy lidí, kteří si nevěří

  • Slaboch
    Na první pohled je jasné, že o sobě nemá valné mínění. Stále se podceňuje, své dobré skutky vydává za náhodu a porovnává se s okolím (které je pro něj vždy lepší). Když ho někdo žádá o pomoc, neumí říct ne. Hned u něj naskočí pocit viny a obava, co by na jeho neochotu vyhovět řeklo okolí. 
  • Falešný silák
    Je suverénní, arogantní a nesnáší kritiku. Jenže jeho příliš autoritativní (až násilnické) chování je jen znakem vnitřní nejistoty. Maskuje jimi strach a obavy. 

  • Vybrali jsme pro Vás