Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Antibiotika jsou na odpis, varuje WHO. Některé nemoci mohou opět zabíjet

  20:18
Při léčbě bakteriálních infekcí přestávají zabírat i velmi silná antibiotika, která jsou při některých závažných onemocněních považována za lék poslední záchrany. Podle Světové zdravotnické organizace by zvyšující se rezistence bakterií mohla vést k tomu, že některé nemoci se po desítkách let pro lidi stanou smrtelnými.

Antibiotika jsou na odpis, některé nemoci se mohou stát opět smrtelnými, varuje WHO. | foto: Profimedia.cz

Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) je rezistence bakteriálních infekcí na antibiotika v současnosti vůbec nejhorší hrozbou pro veřejné zdraví. "Pokud společně nezahájíme rychlou a koordinovanou protiakci, zamíří svět do 'postantibiotické' éry, kdy se běžné infekce i menší zranění, která jsme dokázali po desetiletí úspěšně léčit, stanou zase smrtelnými," varoval zástupce generálního ředitele WHO Keidži Fukuda.

Obsáhlá zpráva WHO je vůbec první studií, která prezentuje data o rezistenci na léčbu antibiotiky ve 114 zemích z celého světa. V některých rozvojových státech sice statistiky nejsou zcela kompletní a statisticky reprezentativní, i přesto však podle WHO jasně ukazují nepříliš pozitivní trend ve zvyšování odolnosti bakteriálních nákaz na celé spektrum antibiotik.

Antibiotika

Antibiotikum (též antiinfektivum) je lék, který usmrcuje některé mikroorganismy nebo brání jejich růstu. Ačkoliv se dříve termín užíval jen pro antimikrobiální látky přírodního původu (a pro ostatní se užíval termín chemoterapeutika), v současnosti se velmi často užívá pro všechny látky s tímto účinkem bez ohledu na jejich původ.

Je známo přes šest tisíc látek s antibiotickým účinkem, ale jen asi 70 z nich našlo uplatnění v humánní a veterinární medicíně, ostatní mají příliš výrazné nežádoucí účinky nebo jsou pro pacienta toxické. Antibiotika působí především proti bakteriím, některá jsou však účinná také proti houbám a parazitickým prvokům.

Zdroj: Wikipedia

"Víme, že patogeny jsou všude. Byly tu ještě před nástupem lidstva. Nejedná se o problém konkrétních států nebo regionů. Je to problém, kterému čelí celá planeta. To je nejdůležitější věc - žádná země i při použití všech dostupných kontrol nemůže tomuto problému čelit sama. Je potřeba, aby se všechny země spojily, vše prodiskutovaly a závěry pak přenesly do praxe," uvedla pro server theguardian.com doktorka Carmen Pessoa Da Silva, vedoucí lékařského týmu WHO, který se zabývá studiem antimikrobiální rezistence.

Antibiotika poslední záchrany nefungují

Fakt, že nadužívání antibiotik vede k jejich neúčinnosti, je známý už delší dobu. Nyní však odborníci varují, že účinek ztrácejí i přípravky do nedávna považované za "antibiotika poslední záchrany" při život ohrožujících infekcích. Týká se to například širokospektrálních antibiotik karbapenemů používaných proti bakteriím klebsiella a e.coli, které způsobují například zápal plic či záněty močových cest, uvádí server telegraph.co.uk.

"V mnoha státech účinkují karbapenemy jen asi u poloviny pacientů nakažených klebsiellou," uvádí zpráva WHO. To ohrožuje i těžce nemocné pacienty na jednotkách intenzivní péče či malé děti, u nichž se tato silná antibiotika v těžších případech nasazují.

Podobná je situace v léčbě infekcí močového ústrojí, kde u více než poloviny pacientů už nezabírají antibiotika ze skupiny fluorchinolonů, která byla ještě v 80. letech vysoce účinná. Také pro nemocné s kapavkou je nyní mnohem těžší najít správný lék, protože někteří pacienti nereagují na léčbu hojně používanými cefalosporiny třetí generace. WHO varuje, že problémy, které rezistence proti antibiotikům může v budoucnu přinést, lze přirovnat k rozšíření AIDS v 80. letech.

Profesor Danilo Lo Fo Wong připomíná, že za posledních 25 let vývoj nových druhů antibiotik v podstatě zamrzl. "Nová antibiotika, která přicházejí na trh, v podstatě vůbec nová nejsou. Jedná se jen o variace těch stávajících," uvedl Wong. To podle něj napomáhá rychlejšímu vyvinutí rezistence na tato antibiotika. "Setkáváme se s neúspěšnou léčbou kvůli tomu, že pacienti nejsou léčeni včas. V některých částech světa je to kvůli dostupnosti (antibiotik)," myslí si Wong. V mnoha případech však podle něj za smrtí pacientů stojí to, že lékaři musí u pacienta zkoušet několik druhů antibiotik.

Globální plán na racionální užívání antibiotik

Jennifer Cohnová z Lékařů bez hranic si myslí, že je potřeba zavést do praxe globální plán na racionální užívání antibiotik. "Ať už se podíváme do jakékoli naší lékařské mise, vidíme neuvěřitelná čísla co se týče rezistence na antibiotika (...). Bez podrobných informací si lokální lékaři nedokáží představit skutečnou podstatu problému a nemohou správně léčit," myslí si Cohnová.

V Česku lékaři ročně předepíší zhruba 70 tun antibiotik, tedy 15 milionů balení. Na nadužívání antibiotik se podílejí lékaři i pacienti. Lékaři třeba chybují v tom, že léky předepíší, aniž by si ověřili, jaký typ bakterie nemoc způsobuje a zda už pod mikroskopem bakterie na léčbu nereaguje. Jinak než laboratorně totiž odolnost bakterie nelze poznat. Z příznaků nemoci ji není možné vyčíst (více o předepisování antibiotik v České republice se dočtete zde).

Výrobci léků připouštějí, že vynalézt novou molekulu, jež by antibiotika vrátila do hry, není jednoduché. Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu je nyní ve vývoji 395 nových léků a vakcín na infekční choroby. Jen zlomek se však nakonec dostane přes testování k pacientovi.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Vedení TOP 09 bude rozhodovat o novém ministrovi, může to být Tuleja

30. dubna 2024  5:05

Vedení TOP 09 bude v úterý od rána rozhodovat o kandidátovi na post ministra pro vědu, výzkum a...

PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, jaké změny v důchodech české občany čekají

30. dubna 2024

Exkluzivně Zvyšování důchodového věku nad 65 let podle prodlužování života, snižování výpočtu nových důchodů,...

„Pučista si ji nezaslouží.“ Bidenův tým vymýšlí, jak zrušit debatu s Trumpem

30. dubna 2024

Premium Koho by před časem napadlo, že když prezident USA připustí, že se snad i zúčastní debaty se...

Bude mít kdo jezdit pro pacienty? Chybí stovky záchranářů, mladé práce neláká

30. dubna 2024

Premium Posádky sanitek stárnou, průměrný věk zdravotnických záchranářů se pohybuje nad 50 lety....

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...