ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Videohovory nás vysávají. Světem se šíří syndrom „vyčerpání ze Zoomu“

  • 90
Stejně jako roušky a dezinfekce se videohovory staly symbolem pandemie. Čím dál víc lidí si však po roce používání programů jako je Zoom či Google Meets stěžuje, že z nich vysávají energii. Syndrom „vyčerpání ze Zoomu“ už se dokonce stal tématem první odborné vědecké studie.

„Za ten rok pandemických lockdownů a zachovávání rozestupů jsem se o sobě dozvěděl spoustu věcí. A v jedné z nich mám naprosto jasno: už nikdy nechci používat Zoom,“ napsal nedávno v textu pro BBC americký novinář Bryan Lufkin.

Známý program pro pořádání videokonferencí je podle něj báječná věc, bez níž by život v koronakrizi byl daleko těžší a díky níž se podařilo zlomit skepsi mnoha firem vůči práci z domova. Jenže zároveň se ukazuje, že se na psychice svých uživatelů značně podepisuje. 

Ruský prezident Vladimir Putin během videokonference s klíčovými členy vlády. Šéf Kremlu se rozhodl kvůli nákaze koronaviru zrušit veřejné oslavy konce druhé světové války včetně tradiční vojenské přehlídky. (16. dubna 2020)

„Zoom z vás vysává energii, protože zplošťuje vaše společenské interakce – soukromé i profesionální – na unifikovanou, nepřirozenou mříž tváří bez těl. Hru, jejímž cílem je být neustále pozorován a bezděčně někomu skákat do řeči,“ stýská si redaktor britského zpravodajského portálu.

Vedlejší účinky

Před rokem se videoplatformy jako Zoom, Google Meets, Microsoft Teams či Skype zdály být požehnáním. Milionům lidí umožnily pracovat i během lockdownů, izolovaným seniorům zprostředkovaly setkání s dětmi a vnoučaty. Zoom si stáhly miliony lidí, akcie firmy vyskočily o čtyři sta procent a její hodnota dnes dosahuje 117 miliard dolarů.

Revoluce ve způsobu práce má však i své vedlejší účinky. Lidé pracující z „home office“ si stěžují na fyzické vyčerpání: trápí je bolesti krku a zad, protože doma u počítače často sedí na nevhodných židlích. Ještě vážnější jsou ovšem psychické dopady. 

Jak zjistili vědci, nekonečné „cally“ způsobují daleko větší stres než běžná porada v zasedačce.

Je pro vás komunikace přes videoplatformy psychicky náročná?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 neděle 21. března 2021. Anketa je uzavřena.

Rozsáhlá studie odborníků na komunikaci ze Stanfordské univerzity potvrdila, že takzvaný syndrom „vyčerpání ze Zoomu“ je skutečný. Autoři práce založené na tisících dotazníků tomu říkají „nonverbální přetížení“, které je podle nich způsobené čtyřmi hlavními faktory:

  • Nepřirozeně dlouhou simulací blízkého očního kontaktu
  • Mentálním vypětím ze sledování ostatních účastníků a pátráním po vizuálních impulsech z jejich strany
  • Omezením pohybu – u videohovoru sedíme stále na jednom místě
  • Konstantním sledování sama sebe

Především poslední jmenovaný faktor je podle odborníků obzvlášť stresující. „Frekvence a doba, po kterou uživatelé sledují obraz sebe sama, je něco, co tu v dějinách médií ještě nikdy předtím nebylo – a nejspíš ani v dějinách lidstva,“ napsal autor studie Jeremy Bailenson.

Málo učení, nebo moc? Inspekce řeší desítky stížností na distanční výuku

Podle něj lze předpokládat, že konstantní pozorování svého obrazu dopadá ve větší míře na ženy. Už koncem prosince list The Washington Post informoval, že masivní rozšíření videokonferencí mělo za následek nárůst zájmu o plastické operace. Mnoha lidem se totiž nelíbí, jak na Zoomu vypadají.

„Musíte vypadat dobře, musíte dávat pozor, musíte dávat pozor, co se děje za vámi. A to je pro spoustu lidí strašně těžké,“ dodává spoluautor studie a ředitel Laboratoře sociálních médií na Stanfordské univerzitě Jeff Hancock.

Co s tím?

Někteří psychologové zase tvrdí, že takzvané „vyčerpání ze Zoomu“ se více podepisuje na extrovertech, kteří jsou přeborníky ve vyhodnocování gest a řeči těla. O to jsou ovšem při videokonferenci s „mluvícími hlavami“ ochuzeni, takže komunikace je pro ně vnitřně neuspokojivá.

Psychická zátěž spojená s častým používáním programů pro videokonference se dá naštěstí do značné míry omezit. Odborníci radí, aby si uživatelé co nejčastěji vypínali „self-view“ mód a okno videohovoru zmenšili, aby nezabíralo celý monitor. Nebo rovnou přešli jen do audio módu.

Videohovory nebo online nákupy. V čem posílili osamělí Češi během epidemie

Ač to zní banálně, důležité je také občas zvednout zadek od počítače. „Snažím se prokládat svůj den a videohovory krátkým cvičením. Jdu si na deset minut zaběhat po schodech nebo jdu vyvenčit psa,“ řekl listu The Wall Street Journal personalista Ken Schmitt.

Syndrom „vyčerpání ze Zoomu“ podle odborníků časem odezní, až si lidstvo na novou technologii přivykne. „Pro mnoho z nás je vyčerpání ze Zoomu ve skutečnosti únavou z práce, pandemie, lockdownů a sociální izolace,“ uvedl pro BBC profesor mediální komunikace Henry Jenkins z University of Southern California.

28. ledna 2021


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video