Lesní požár poblíž města Pedrógão Grande v centrálním Portugalsku (18....

Lesní požár poblíž města Pedrógão Grande v centrálním Portugalsku (18. června 2017) | foto: Reuters

Školáci chtějí žalovat evropské státy, prý selhaly v boji proti oteplování

  • 153
Portugalští školáci z oblasti zasažené nejhoršími lesními požáry chtějí žalovat sedmačtyřicet evropských zemí. Děti mezi pěti a čtrnácti lety tvrdí, že selhání států při řešení klimatických změn ohrožuje jejich právo na život. Peníze na soudní proces vybírají prostřednictvím crowdfundingu.

Někteří experti tvrdí, že za nárůst lesních požárů v Evropě může změna klimatu. Tento názor posouvají ještě dál školáci z portugalského regionu Leiria, kde letošní letní požáry zabily přes šedesát lidí a stovky obyvatel při nich byly zraněny. Děti chtějí žalovat evropské země za to, že selhaly v boji proti oteplování, uvedl deník The Guardian

„Klimatická změna způsobuje mnoho problémů. Nejvíc mě trápí nárůst hladiny moře a zvýšení počtu lesních požárů, které jsme zpozorovali hlavně toto léto, když kvůli požárům zemřelo mnoho lidí a zároveň zanechaly naši zemi ve smutku,“ řekl čtrnáctiletý chlapec, který je jedním ze školáků snažících se dohnat vlády k odpovědnosti. 

Žáci se snaží zažalovat 47 států, které jsou hlavními emitory v Evropě.

Podle Gearóida Ó Cuinna, ředitele neziskové organizace Globální síť právních opatření (GLAN), která děti podporuje, jsou tyto země společně odpovědné za zhruba patnáct procent světových emisí.

Britští právníci, zastupující školáky, usilují o soudní rozhodnutí, aby žalované země musely zásadně posílit svou politiku pro snižování emisí a zavázat se k udržení většiny stávajících rezerv fosilních paliv pod zemí. 

„Tento spor chce navázat na úspěchy dosažené prostřednictvím soudních jednání týkajících se změny klimatu po celém světě. Bude to ale první případ, kdy je předvedeno před soud více vlád naráz v souvislosti s jejich selháním pořádně se vypořádat s klimatickou změnou,“ uvedl právník Marc Willers, který ve sporu působí jako hlavní poradce.

Žaloba se také snaží vzbudit povědomí veřejnosti o rapidním zhoršování životního prostředí. „Budeme pracovat s občanskými společenskými organizacemi napříč Evropou. Pokud vlády rychle nepřijmou mnohem důraznější opatření pro prevenci uvolňování emisí skleníkových plynů, je jenom otázkou dekád, než budeme svědky katastrofických následků,“ prohlásil Ó Cuinn.

Peníze na předložení případu soudu se žáci snaží vydělat prostřednictvím crowdfundingu. Počáteční cíl si stanovili na 20 tisíc liber (necelých 600 tisíc korun). Nabídku publikovali na webu CrowdJustice v pondělí. 

Případ portugalských žáků je dalším v sérii soudních sporů týkajících se klimatických změn. Před dvěma lety skupina nizozemských občanů úspěšně zažalovala svou vládu pro nedbalost v souvislosti s nedodržováním závazků vůči životnímu prostředí. Soudci pak přikázali nizozemské vládě snížit emise o 25 procent do roku 2020.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video