Eluana Englaro upadla do kómatu po autonehodě v roce 1992.

Eluana Englaro upadla do kómatu po autonehodě v roce 1992. | foto: Profimedia.cz

Ženu v kómatu čeká smrt hlady, Vatikán protestuje

  • 98
Již sedmnáct let je Eluana Englaro v kómatu. Před časem se však dostala v Itálii do pozornosti médií poté, co její otec uspěl u soudu se žádostí odpojit ji od přístrojů. Dnes ji převezli do nemocnice, kde sedmatřicetileté ženě vyjmou vyživovací trubici.

Reakce v silně katolické Itálii na sebe nenechaly dlouho čekat. K případu se vyjádřil i papež Benedikt XVI. ve svém pravidelném kázání. "Eutanazie utrpení neřeší. Není to postup hodný člověka," vzkázala hlava katolické církve věřícím.

Eluanu Englaro převezla nad ránem sanitka z katolické kliniky v Leccu do soukromého sanatoria v severoitalském Udine. Převozu se podle agentury AFP snažila zabránit skupinka aktivistů, kteří křičeli "Eluana žije" či "Nezabíjejte ji". Podle lékařů může pacientka po odpojení žít bez výživy a vody i dva týdny, než zemře.

Je to vražda! říká vatikánský ministr zdravotnictví

Přestože její otec uspěl již v létě u soudu s tvrzením, že by si v takovémto stavu Eluana nepřála nadále žít, musel najít vhodnou nemocnici, kde by ji odpojili od vyživovací trubice. Vláda totiž před časem přijala zákon, který ukládá státním zdravotnickým zařízením za povinnost pečovat o lidi ve vegetativním stavu.

Vatikánský ministr zdravotnictví, kardinál Javier Lozano Barragán, označil odpojení od výživy za "odpornou vraždu" a prostřednictvím deníku La Repubblica italské úřady vyzval, aby tomuto zločinu zabránily.

"Přerušit umělé vyživování Eluany se rovná odporné vraždě a církev proti tomu nepřestane hlasitě protestovat... Nevím, jak jinak by se dal definovat fakt, že se někomu přestane dávat potrava," prohlásil kardinál.

Spor o to, jak situaci řešit, proti sobě postavil zastánce práva na důstojnou smrt a katolickou církev podporovanou pravicovými politiky.

V listopadu loňského roku se soud postavil v této věci na stranu stoupenců eutanazie a je to v Itálii vůbec poprvé, kdy padlo rozhodnutí umožňující člověku zemřít touto cestou.

Co je to vegetativní stav

O vegetativním stavu lékaři hovoří v okamžiku, kdy pacient nereaguje na zevní podněty. Mohou se u něj střídat stavy bdělosti a spánku, ale neuvědomuje si sebe sama ani okolí a je plně odkázán na péči druhých.

Pro Vatikán se případ Eluany stal symbolem boje katolické církve proti eutanazii. Řádové sestry, které o ženu pečovaly v nemocnici u Milána, oznámily, že Eluanu od přístrojů neodpojí, a rodina ji tedy musela převézt na jinou kliniku. - čtěte Soud v Itálii povolil ženě v kómatu zemřít

Ochotu zhostit se této záležitosti dali v lednu najevo lékaři kliniky La Quiete v Udine. Proti rozhodnutí soudu se postavila i nynější vláda premiéra Silvia Berlusconiho a regionální pravicoví politici.

V prosinci 2006 vyvolal v Itálii rozsáhlé diskuse obdobný případ Piergiorgia Welbyho, trpícího svalovou dystrofií. Život ochrnutého Welbyho ukončil lékař odpojením od dýchacího přístroje, a to i přes zamítavý postoj soudu. Lékaři hrozila za tento krok obžaloba z trestného činu, nakonec ale byl očištěn, když prokuratura dospěla k závěru, že jednal v duchu Welbyho ústavních práv.

Welbymu však římská církev odmítla poskytnout církevní pohřeb. Do celonárodní debaty se tehdy zapojil i papež Benedikt XVI. prohlášením, že život je posvátný až do přirozeného konce.

Nechali byste odpojit od přístrojů svého příbuzného, který je už několik let v kómatu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 17. února 2009. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 8452
Ne
Ne 1633
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video