Zemětřesení v Pákistánu zabilo přes 300 lidí, z moře se vynořil ostrov

  6:35aktualizováno  15:41
Silné úterní zemětřesení v provincii Balúčistán v jihozápadní části Pákistánu si vyžádalo nejméně 327 obětí a 400 zraněných. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Počet zemřelých zřejmě ještě poroste. Záchranáři se do odlehlých míst dostávají jen s obtížemi.

V odlehlých horských oblastech provincie Balúčistán se zřítily stovky domů. Přímo v oblasti je podle úřadů zničeno až 90 procent domů. "Začali jsme pohřbívat mrtvé," řekl agentuře Reuters Abdal Rašíd Gogazáí, oficiální činitel okrsku Avaran, který otřesy zasáhly nejvíc.

Místní nemocnice zatím ošetřily asi čtyři stovky zraněných, dodal. "Máme vážný nedostatek zdravotnických zařízení, v místních nemocnicích není místo pro ošetření tolika zraněných lidí," řekl mluvčí balúčistánské vlády. Podle něj vážně zraněné přepravují vrtulníky do Karáčí, ostatní jsou převážení do sousedních provincií. Pákistánská armáda vyslala do regionu sto lékařů a rozmístila v terénu tisícovku vojáků.

Bilance obětí neštěstí neustále narůstá. Agentura Reuters s odvoláním na místní úřady uvedla, že si zemětřesení vyžádalo již 327 životů. Mnoho lidí na pomoc teprve čeká. Záchranné práce komplikují poničené silnice a záchranáři se ke zraněným v některých oblastech dostávají jen s obtížemi. V oblasti byl vyhlášen stav nouze.

Fotogalerie

Podle americké geologické služby USGS zemětřesení o síle 7,8 stupně udeřilo v hornaté západopákistánské provincii Balúčistán, která je v zemi největší, ale také nejřidčeji osídlená. Ohnisko se prý nacházelo 20 kilometrů pod zemí. Nejhůře neštěstí postihlo město Avaran a jeho okolí.

"Zemětřesení zasáhlo celkem šest okresů s populací 300 tisíc lidí," řekl agentuře AFP mluvčí provinční vlády Džan Muhammad Balaidí. Otřesy byly citelné stovky kilometrů daleko, například v pákistánském přístavu Karáčí či v indické metropoli Dillí, kde rozhoupaly budovy.

Provincie Balúčistán je zemětřeseními postihována relativně často. Otřesy půdy o síle 7,8 stupně s epicentrem v sousedním Íránu připravily v dubnu v Pákistánu o život nejméně 35 lidí.

Za velkými ztrátami na životech stojí zčásti také nízká kvalita zdiva. Stovky domů, které se zřítily, byly postaveny z cihel z nepálené hlíny.

V Arabském moři se po zemětřesení vynořil z vody ostrov

Zemětřesení v Balúčistánu bylo tak silné, že asi 600 metrů od pákistánského pobřeží Arabského moře u přístavu Gvadar se vzedmulo dno a z vody vystoupil skalnatý, sto metrů dlouhý ostrov.

Ostrov má podle nejnovějších informací agentury AFP výšku asi 20 metrů, délku zhruba 100 metrů a šířku asi 40 metrů. Nachází se 200 metrů od pobřeží.

Podobný skalnatý útes na tomtéž místě vynořil již před zhruba 60 lety, ale později zmizel pod vodou. Na pobřeží se shromáždily stovky lidí, aby nový ostrov spatřily na vlastní oči.

Mořský biolog z pákistánského státního ústavu oceánografie Muhammad Daníš uvedl, že tým expertů již nový útvar navštívil a zjistil, že z něj stoupá metan. "Náš tým zjistil, že z povrchu ostrova vyvěrají bubliny, které při škrtnutí zápalkou hoří. Jedná se o metan," řekl Daníš ve zpravodajském pořadu televize GEO.

Další z odborníků, seizmolog z univerzity v australském Melbourne Gary Gibson, prohlásil, že nový ostrov bude pravděpodobně bahenní sopka vytvořená probublávajícím metanem, jenž při zemětřesení vytlačil vzhůru další materiál.

"V této oblasti se již něco podobného odehrálo dřív, ale je to určitě neobvyklá a velmi vzácná událost," dodal Gibson, podle nějž je "hodně zvláštní", že k takovému jevu došlo 400 kilometrů od epicentra otřesů.

Experti věří, že ostrov opět zmizí do týdne až několika měsíců.

První záběry následků ničivého zemětřesení v Pákistánu:

Autoři: , , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Kabinu zaplnil kouř. Na Havaji nouzově přistálo letadlo s 200 lidmi

Airbus A321 LR

Na letišti v havajském hlavním městě Honolulu nouzově přistálo letadlo s bezmála 200 cestujícími poté, co jeho palubu...

Nejsme Rusové. Před 30 lety se Pobaltí spojilo a otevřelo si cestu ke svobodě

Téměř dva miliony Litevců, Estonců a Lotyšů 23. srpna 1989 utvořily lidský...

Třiadvacátého srpna 1989 se Pobaltím táhl 675 kilometrů dlouhý lidský řetěz. Téměř dva miliony naštvaných Estonců,...

Migranti jsou moc vybíraví, v EU o azyl žádat nemají, udeřili činitelé OSN

Posádka lodi Aquarius při své poslední misi u Libye vzala na palubu stovku...

Migranti si nepřípustně vybírají, kde požádají o azyl. Ten by se přitom měli pokusit získat už v bezpečných sousedních...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz