Země je na pokraji genocidy, varuje nový velvyslanec Pobřeží slonoviny

  14:04aktualizováno  14:04
Nový velvyslanec Pobřeží slonoviny při OSN Youssoufou Bamba varoval, že jeho země je na pokraji genocidy a požádal o mezinárodní pomoc. Západoafrickou zemí zmítají od prezidentských voleb nepokoje, při nichž zemřelo na 170 lidí. Obavy z ozbrojeného konfliktu rostou a desítky tisíc lidí už ze země prchly.

Křesťanka z Pobřeží slonoviny se modlí za mír v zemi (27. prosince 2010) | foto: AP

Youssoufoua Bambu jmenoval na post velvyslance při OSN Alassan Ouattara, kterého coby vítěze nedávného volebního klání uznává mezinárodní společenství v čele s OSN a Spojenými státy.

Jeho rival a dosavadní prezident Laurent Gbagbo nicméně odmítá svému nástupci úřad předat a oba soci složili prezidentský slib a jmenovali vlastní vládu. Při povolebních nepokojích už zemřelo na 170 obyvatel afrického státu a hrozba občanské války stále narůstá.

Youssoufou Bamba (vlevo) s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem (29. prosince 2010)Nepomohla ani úterní návštěva prezidentů Beninu, Sierry Leone a Kapverdské republiky, kteří se snažili Gbagba přesvědčit, aby se dobrovolně a v míru vzdal svého mandátu. V opačném případě mu Hospodářské společenství západoafrických států (ECOWAS) pohrozilo vojenskou intervencí.

Gbagbova vláda prohlásila, že nebude tolerovat vměšování se do svých záležitostí a pohrozila, že přeruší diplomatické styky se státy, které budou jednat s velvyslanci jmenovanými Ouattarovou vládou. Trojice západoafrických prezidentů se do Pobřeží slonoviny vrátí 3. ledna, uvedl ECOWAS.

Některé domy jsou prý už označeny podle etnik

Dle Youssoufoua Bamby, jenž ve středu dorazil do hlavního sídla Organzace spojených národů v New Yorku, zemi hrozí genocida. Tvrdí, že lidská práva se ve velkém porušují a 173 lidí zemřelo "jen proto, že chtěli demonstrovat, promluvit a hájit vůli obyvatel země".

Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy

Prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo na ceremoniálu své přísahy

Alassane Ouattara.

Alassane Ouattara

"Myslíme, že je to nepřijatelné. Tedy, jeden ze vzkazů, které se snažím šířit, je, že jsme na pokraji genocidy," prohlásil Bamba na tiskové konferenci v USA s tím, že obyvatelé země hlásí, že některé domy už byly označeny podle toho, k jakému etniku jeho majitelé patří a v zemi panují obavy, co bude následovat.

"Něco by se mělo podniknout," burcoval a dodal: "Očekáváme, že OSN zabrání násilí a zabrání tomu, aby byly volby zmanipulovány." Vojáci mírových sil OSN, takzvané modré přilby, nicméně byli sami napadeni davem místních. Pomohly jim až vojenské jednotky Pobřeží slonoviny.

Alassan Ouattara navzdory mezinárodní podpoře zůstává ukryt v hotelu Golf v metropoli Abidžanu, jenž střeží právě mírové síly OSN. Příznivci Laurenta Gbagba už ale pohrozili, že hotel vezmou útokem.

Prezidentské volby a uprchlíci

Listopadové volby měly být krokem ke sjednocení země rozdělené občanskou válkou na přelomu let 2002 a 2003, místo toho však napětí v zemi prohloubily. Původně byl prohlášen vítězem voleb Alassan Ouattara, Ústavní rada, jíž šéfuje spojenec Laurenta Gbagby, však prohlásila, že část hlasů je neplatná.

Spor mezi oběma tábory doprovázejí násilnosti, které si podle OSN vyžádaly od konce listopadu nejméně 170 mrtvých.

Odpůrci současného prezidenta vyšli po neuznání volebních výsledků do ulic.Po dnech relativního klidu byla v úterý v Abidžanu - v části obývané Ouattarovými stoupenci - znovu slyšet střelba, při které byli zraněni dva vojáci mírové mise OSN. Dalšího příslušníka mírových sil zranili příznivci současného prezidenta mačetou při útoku na konvoj mírových sil, při kterém bylo také zapáleno jedno z vozidel.

Kvůli obavám z dalších násilností roste počet uprchlíků, kteří hledají útočiště v sousedních státech, například v Libérii. Celkový počet běženců od voleb pouze v Libérii přesáhl 19 tisíc. Uprchlíci podle OSN patří k oběma politickým táborům a převládají mezi nimi ženy, děti a mladiství.

zdroj: ČTK

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Český řidič odsouzený za pašování migrantů se chce pokusit zvrátit rozsudek

Jiří Sagan

Český řidič Jiří Sagan, který byl ve Francii odsouzen ke dvěma letům ve vězení za pašování migrantů, chce podat...

Léčba dětí z homosexuality v Utahu v USA zřejmě skončí. Včetně elektrošoků

Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na...

Parlament konzervativního amerického státu Utah bude projednávat zákon, který má zakázat „terapii“ nezletilých gayů a...

Konvoje do Venezuely jsou zástěrkou pro vyzbrojení opozice, tvrdí Rusové

Lidé přicházejí na koncert na podporu Venezuely na kolumbijské straně hranic....

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová obvinila USA z přemisťování speciálních sil ke hranicím Venezuely, kde na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz