Zeman: Romové odcházejí spíš z ekonomických důvodů

- Premiér Miloš Zeman se domnívá, že odchod Romů z České republiky má spíš ekonomický než politický charakter a dodal, že v odpovědi na dopis britskému premiérovi Tonymu Blairovi vypočítal naprosto konkrétní opatření, která byla na podporu romské menšiny podniknuta.
Podle některých názorů mnozí Romové neodjíždějí do Británie proto, aby v této zemi získali politický azyl, nýbrž kvůli sociálním dávkám, které tam dostanou během vyřizování žádosti. Ty jsou mnohem vyšší, než ty, které by mohli dostat v České republice.

"Představa, že tento problém by bylo možné řešit během několika týdnů nebo několika měsíců, je podle mého názoru naprosto iluzorní," uvedl Zeman. Problém postavení romské menšiny je podle premiéra dlouhodobý a také řešení bude dlouhodobé.

Za důležitou Zeman považuje například podporu předškolního vzdělávání romských dětí a začínajících romských podnikatelů. "Já sám jsem se už s mnohými z nich setkal. Někteří mají ve svém skutečném podnikání reálné úspěchy," uvedl premiér. Dodal však, že vstřícné úsilí musí projevit i představitelé romské menšiny.

V srpnu požádalo v Británii o azyl zatím nejvíce Romů
V srpnu požádalo podle britského ministerstva vnitra o azyl v Británii 255 českých Romů, což je dosud nejvyšší počet v jednom měsíci. Ministerstvo však eviduje jen hlavní žadatele, nikoli jejich rodinné příslušníky. Skutečný počet uchazečů o azyl je tedy několikanásobně vyšší.

Ministr zahraničí Jan Kavan, který je v Británii na pracovní návštěvě, vyjádřil přesvědčení, že navzdory zvýšenému přílivu českých Romů na britské ostrovy Británie vůči České republice vízovou povinnost nezavede.

"Jsem přesvědčen, že k zavedení víz nedojde. Věřím, že zdravý rozum převáží a že britská vláda vezme v úvahu to, co česká vláda pro změnu situace

Britské ministerstvo vnitra eviduje jen hlavní žadatele, nikoli jejich rodinné příslušníky, skutečný počet uchazečů o azyl je tedy několikanásobně vyšší.

již dělá, a víza nezavede," řekl Kavan.

V prvních osmi měsících letošního roku požádalo o azyl v Británii celkem 1045 romských rodin, což je dvojnásobek počtu žádostí v roce 1998. Podle odhadů čeká nyní v Británii na vyřízení žádosti o azyl kolem 2500 českých Romů.

V srpnu požádal celkově v Británii o azyl rekordně vysoký počet zhruba 7000 lidí. V prvních osmi měsících letošního roku byl přitom počet žadatelů jen o dva tisíce menší než za celý rok 1998, kdy se se žádostí o azyl na britské úřady obrátilo 46 tisíc osob.

Kavan přivezl Blairovi dopis od Zemana
Ministr zahraničí Jan Kavan přivezl britskému premiérovi Tonymu Blairovi dopis od českého ministerského předsedy Miloše Zemana týkající se Romů. "Premiér v dopise shrnul to, co vláda dělá k řešení romské problematiky, popsal problém a navrhl jistá řešení," řekl Kavan v jihoanglickém městě Bournemouth.

"Jsem přesvědčen, že k zavedení víz nedojde. Věřím, že zdravý rozum převáží a že britská vláda vezme v úvahu to, co česká vláda pro změnu situace již dělá, a víza nezavede," řekl.

Britský premiér pohrozil zavedením víz
Britský premiér Tony Blair napsal svému českému protějšku Miloši Zemanovi dopis, v němž pohrozil zavedením vízového režimu mezi Velkou Británií a Českou republikou, nezamezí-li česká vláda emigracím Romů na britské ostrovy.

"Blairův dopis

V prvních osmi měsících letošního roku požádalo o azyl v Británii celkem 1045 romských rodin, což je dvojnásobek počtu žádostí v roce 1998. Podle odhadů čeká nyní v Británii na vyřízení žádosti o azyl kolem 2500 českých Romů.

obsahuje pasáž, ze které lze vyčíst jistou obavu ze zatím neutuchajícího exodu Romů z České republiky do Velké Británie a vyslovení obavy z toho, pokud by Česká republika nepřijala nějaké další transparentní kroky, které by mohly omezit tu intenzitu toho exodu, pak by se mohla stát aktuální otázka otevření možnosti zavedení vízové povinnosti mezi Velkou Británií a Českou republikou," interpretoval obsah dopisu, se kterým ve středu premiér Zeman seznámil ministry, vicepremiér Pavel Rychetský.

Jedním z kroků, které by měly vést k řešení problémů Romů, je podle Rychetského i plánovaná výstavba česko-romské Vesničky Soužití pro postižené povodní v Ostravě Muglinově. Vicepremiér rovněž vyjádřil naději, že vyšle pozitivní signál Poslanecká sněmovna ve věci plotu v Matiční ulici v Ústí nad Labem, který má oddělit romskou komunitu od majitelů rodinných domků. Jeho postavení by mohlo být chápáno jako nevůle problém řešit, dodal.

"Zdá se, že jsme stále v situaci, jako jsme byli před několika týdny," prohlásil náměstek ministra zahraničí Martin Palouš, který dopis v Londýně přebíral. Britská strana chce podle jeho slov udělat všechno pro to, aby problém kolem Romů nebrzdil rozvoj dvoustranných vztahů.

Palouš zdůraznil, že Česká republika je při řešení otázky Romů připravena plně spolupracovat s britskými úřady. Řekl, že Česká republika bude vysílat vstřícné signály a má vůli najít pozitivní řešení.

Británie je znepokojena stále rostoucím počtem žádostí českých Romů o azyl na britských ostrovech. Podle odhadů požádal v srpnu o azyl rekordní počet 252 živitelů rodin. Palouš označil tato čísla za alarmující a vyjádřil naději, že v nadcházejících měsících tento počet poklesne. Britské ministerstvo vnitra však oficiální údaje za srpen zatím nezveřejnilo.

Jednání v Londýně se zúčastnil i příslušník nevládních romských organizací Karel Holomek. Ten odmítl tvrzení, že Romové utíkají do Británie z ekonomických důvodů. Pravým důvodem je podle jeho názoru to, že Romové cítí, že nejsou přijímáni českou společností. V mnoha případech nejde podle Holomka o čistý rasismus, ale o nedostatek komunikace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video