Zemanovi schází debata o rizicích pro novou Hedvábnou stezku

  • 245
Prezident Miloše Zeman na návštěvě Číny promluvil na konferenci věnované projektu takzvané nové Hedvábné stezky. Řekl, že postrádá debatu o rizicích, která jí hrozí. Problémem může podle něj být například obchodní válka Číny s USA. Zeman se během konference také krátce setkal s Vladimirem Putinem.

O Zemanově vystoupení informovat ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Prezident se v projevu věnoval třem příkladům problémů, které jsou nepřátelské myšlence Hedvábné stezky. Jako první dva jmenoval obchodní války mezi Spojenými státy a Evropskou unií a mezi USA a Čínou. Za třetí problém pak prezident považuje nedostatek rovných obchodních podmínek a soutěží.

Zeman řekl, že plně podporuje základní koncept Hedvábné stezky. „Chápu ji jako fascinující infrastrukturní projekt. Pravda je ovšem taková, že v souvislosti s tímto projektem disponujeme pouze výčtem příležitostí. Analýza rizik zatím chybí,“ poznamenal prezident.

V projevu vyjmenoval tři rizika, která v souvislosti s Hedvábnou stezkou vidí. „Jedním z rizik je začínající obchodní válka mezi USA a Evropskou unií. Z té jsme nešťastní a není v našem zájmu, ale už se stala faktem,“ poznamenal. Za druhé riziko považuje obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou a za třetí brexit. „Všechno toto jsou nepřátelé udržitelného ekonomického rozvoje a samozřejmě také nepřátelé úspěšnosti programu nové Hedvábné stezky,“ dodal.

Zeman se zároveň opět zastal společnosti Huawei. Řekl, že jako bezpečnostní riziko byla označena bez jakýchkoli seriózních důkazů. „Považuji to za obyčejnou obchodní soutěž, která je ovšem nekalá. To řeknu i prezidentu firmy Huawei, kterému vyjádřím osobní podporu,“ řekl Zeman. S generálním ředitelem Huawei Žen Čeng-fejem se prezident Zeman sejde ještě v sobotu.

Společnost Huawei čelí tlaku některých západních států, podle kterých mohou technologie této firmy znamenat bezpečnostní riziko a čínská vláda by je mohla využívat ke špionáži. Tvrdí to zejména Spojené státy, Huawei to odmítá. Zeman se opakovaně vyjádřil, že pro takové tvrzení nebyly předloženy důkazy. Postoj zemí Evropské unie k této záležitosti je nejednotný. 

Před technologiemi Huawei, stejně jako další čínské společnosti ZTE, varoval v závěru loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Mohou podle něj představovat bezpečnostní riziko. Zeman se proti stanovisku NÚKIB opakovaně postavil. Zeman se společnosti Huawei zastal v Pekingu i v pátek na česko-čínském  hospodářském fóru.

Prezident Zeman se na konferenci krátce sešel také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

27.dubna 2019 v 08:13, příspěvek archivován: 27.dubna 2019 v 11:11

Peking. Pan prezident se na konferenci k Nové Hedvábné stezce setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. https://t.co/Xn87yP1cBx

Konference se v Pekingu koná od pátku, v sobotu končí. Kromě Putina na ni přijel například rakouský kancléř Sebastian Kurz nebo italský premiér Giuseppe Conte, celkem jsou v hlavním městě Číny zhruba čtyři desítky prezidentů či premiérů. 

Je to už druhé setkání světových státníků nad tématem Hedvábné stezky. To minulé se konalo před dvěma lety rovněž v Pekingu. Tehdy se Zeman s Putinem setkal zhruba na hodinu, mluvili třeba o terorismu nebo ekonomice.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video