Zelená, ne modrá krev. Princové se bijí za životní prostředí

  9:54aktualizováno  9:54
Co se stalo s tím monackým playboyem, princem Albertem? Prý už úplně zezelenal, jak se teď na šlechtice sluší. Princ Albert II. včera mimořádně poskytl rozhovor televizi Euronews. Bylo to seriózní. Žádné nové modelky, letušky nebo otcovské testy, které dlouhá desetiletí plnily bulvární magazíny.

Princ Charles i princ Albert jeví velký zájem o ekologické projekty. | foto: Profimedia.cz

V roce 2005, po smrti otce, knížete Rainiera III., se stal vládcem Monaka. Od té doby se sice nadále vyhýbá manželství, což zůstalo i z minula, ale další stránky jeho života tvoří příroda a péče o planetu.

Zdá se, že britskému princi Charlesovi s jeho planetárními misionářskými aktivitami vyrostla konkurence. "Ale to není konkurence, spíše partnerství," namítl princ Albert II.

"Už jsme se o tom i bavili. Ono je však dost těžké zkombinovat naše časové plány, abychom se domluvili na něčem konkrétním," dodal s úsměvem.

V Albertově životě se konečně naplno odráží monacké knížectví, jak ho poznávají turisté. Po návštěvě kasina a závodního okruhu dorazíte do oceánografického muzea a zjistíte, že v hloubi oceánu jsou daleko větší skvosty.

Nadace Alberta II. Monackého na ochranu přírody

Už tři roky má Nadaci Alberta II. Monackého zaměřenou na ochranu přírody. Princ, z jehož paláce je krásný rozhled po Středozemním moři, se vydal cestou svých předků.

Vypravil se na expedici na jižní i severní pól, aby upozornil na oteplování planety. Obou pólů se dotkl jako první úřadující hlava státu. Na severním byl před třemi lety, století poté, co už se o to marně pokoušel jeho prapradědeček Albert I. Monacký princ se zkrátka pustil do záchrany planety naplno.

"Musíte to osobně zažít. Tyto oblasti jsou křehké a jsou hlavními indikátory toho, jak se mění klima. Proto jsem jel do Arktidy. Pokusil jsem se dorazit na severní pól sto let po expedici svého prapradědečka. A letos v lednu jsem došel na jižní pól," popsal 51letý princ jako slušný žák, který v životě neflirtoval.

V Monaku pořádá princ konference na záchranu moří i ryb. Nedávno se podílel na kampani za záchranu vymírajících tuňáků modroploutvých. Vyzýval restaurace v Británii, aby je přestaly nabízet. V Monaku už se mu to zdařilo, na tuňáka nenarazíte ani v restauracích, ani v rybárnách.

Ve Windsorském paláci žijí také zeleně

Princ Albert zkrátka dělá čest zelené aristokracii. V Evropě se tak řadí nejen k Charlesovi, ale i jeho matce, britské panovnici. Královna Alžběta II. obnovila u Buckinghamského paláce zeleninové plantáže, kam nesmí žádná chemie. Zelenina se předtím u paláce sklízela naposledy za války.

Ve Windsorském zámku nechala vybudovat minihydroelektrárnu a ve svých královských palácích nařídila vyměnit žárovky za úsporné. Dalším z evropských panovníků, který trvá na ochraně přírody, je švédský král Carl Gustaf. Třídí plasty a jezdí v elektrických autech.

K tomu ho inspirovala jeho matka, ale i plavba na ledoborci, již podnikl v roce 2004 s vědci, kteří zkoumají klimatické změny. Po návratu nechal v Drottningholmském paláci vyměnit kotel, nově topí peletami.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Vzestupy a pády Mika Tysona. Dokument zdarma o tom, co ho poslalo až na samé dno

Dokument o životě jednoho z nejslavnějších boxerů na světě, Mika Tysona, si odbyl svou premiéru na prestižním filmovém...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Téměř dvě stovky zraněných. V Barceloně demonstrovaly statisíce lidí

V centru Barcelony, kde v pátek vyvrcholily několikadenní protesty kvůli vysokým trestům pro katalánské politiky,...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Boj za záchranu planety imigranty tolik nepálí, mají svých starostí dost

Protesty klimatického hnutí Extinction Rebellion (XR, Vzpoura proti vyhynutí) pokračují ve světě druhým týdnem a jejich...

Medvídka, klaunské boty či housle. Co všechno by rádi lidé s sebou do hrobu

Kostým z Čaroděje ze země Oz, jídlo z asijského bistra anebo klaunské boty. To je výčet pouhých tří bizarních předmětů,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz