(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Už žádné humanitární důvody. Na imigranty si posvítíme, rozhodla Itálie

  • 298
Italská Poslanecká sněmovna schválila zákon o migraci a bezpečnosti, který zpřísňuje pravidla regulující migraci a zvyšuje finanční zdroje policie. Text nahrazuje azyl z humanitárních důvodů jinými druhy povolení k pobytu, například „zvláštní ochranou“ na jeden rok.

Zákon už prošel také Senátem a podepsal ho i prezident Sergio Mattarella. Poslaneckou sněmovnou zákon prošel ve středu pozdě večer. Pro hlasovalo 396 poslanců, proti zvedlo ruku 99 zákonodárců.

Zákon prosadil ministr vnitra a šéf protiimigrantské Ligy Matteo Salvini. Jeho strana v červnu zformovala s protestním Hnutím pěti hvězd vládu, kterou média označují za populistickou. Norma počítá mimo jiné s povolením k pobytu uděleným na šest měsíců z důvodu „přírodní katastrofy v zemi původu“.

V minulých letech dostalo azyl z humanitárních důvodů na dva roky kolem 25 procent běženců, což bylo loni přes 20 tisíc lidí a v předchozích letech desítky tisíc dalších. Ti všichni po vypršení platnosti dokumentů patrně o své právní postavení, tedy právo v zemi legálně pobývat, přijdou, napsala agentura Reuters.

Zákon přináší také reorganizaci systému příjímání žadatelů o azyl, kteří budou shromažďováni ve velkých přijímacích centrech. Stanovuje také proceduru, která umožní urychleně vyhostit žadatele o azyl, který se projeví jako „nebezpečný“. 

Počítá se zrušením žádosti o azyl, pokud se ten, kdo ji podal, ukáže jako „nebezpečný společnosti, anebo bude odsouzen“. Bude rozšířena paleta zločinů, za jejichž spáchání půjde odebrat status uprchlíka, nebo italské občanství. To případně bude možné odejmout jakémukoli cizinci, který bude odsouzen za terorismus.

Útočiště pouze pro ženy a děti, pro ostatní ne

Rychlejší vyhošťování, méně azylů. Salvini prosadil dekret proti migraci

V oblasti bezpečnosti zákon upravuje používání paralyzérů a usnadňuje evakuaci okupovaných budov. Ti, kteří obsazování budov podporují, se mohou podle nového zákona ocitnout za mřížemi. V reakci na řadu útoků v Evropě budou zintenzivněny kontroly těch, kteří si pronajímají nákladní vozy. Dále budou o miliony eur navýšeny finanční prostředky orgánům pro boj s mafií a policii.

„Rád poskytnu útočiště ženám a dětem, které utíkají před válkou... Ale všem těm ostatním ne,“ komentoval ve čtvrtek Salvini přijetí nového zákona. „Nechci být za idiota,“ dodal. Poslanci Ligy ve čtvrtek přijetí zákona oslavili rozvinutím transparentu na budově sněmovny: „Salviniho návrh byl uzákoněn. Dobré časy (pro migranty) končí“.

Salvini, který podle listu Financial Times Itálii fakticky vede, postavil volební úspěch Ligy na ostré protiimigrační rétorice. Hlas Lize v březnu dalo 17 procent voličů. Z pozice ministra vnitra a vicepremiéra Salvini posléze převedl slova do činů, což se nejviditelněji projevilo v uzavření italských přístavů lodím nevládních organizací.

Německo mělo vyhostit migranty, víc než polovina z nich je ale nezvěstných

Těsně před přijetím zákona ministr vnitra uvedl, že italská vláda se nezúčastní prosincové konference v marockém městě Marrákeš, kde by měly členské státy OSN podepsat dohodu o bezpečné, řízené a legální migraci. S rozhodnutím o připojení ke globálním migračnímu paktu si italská vláda počká na názor parlamentu.

Nyní by Lize dalo hlas 34 procent voličů, zatímco M5S by volilo 25 procent dotázaných, vyplývá z průzkumu Noto Sondaggi, který byl zveřejněn tento týden. V březnových volbách přitom protestní hnutí získalo bezmála 33 procent hlasů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video