Za rouhání hrozí v Pákistánu smrt

Parvíz Masíh, křesťan žijící v islámském Pákistánu, který založil ve východní provincii Paňdžáb školu pro chudé děti, se místo uznání dočkal vězení. Ředitel konkurenční školy ho totiž udal militantním muslimům, kteří ho obvinili z urážky zakladatele islámu proroka Mohameda. Za rouhání mu teď hrozí smrt.

Křesťanští představitelé tvrdí, že jde o další oběť kontroverzního zákona, který je prý často zneužíván. Jsou přesvědčeni, že Masíhovo obvinění mělo za cíl zavřít jeho školu, což se také stalo.

Parvíz Masíh, který čeká ve vězení na soud, byl podle vůdce Křesťanské osvobozenecké fronty Šabháze Bhattího mučen ostatními vězni a dozorci. Masíh je jeden ze stovek lidí obviněných z rouhačství, z nichž většina patří ke křesťanské menšině. Křesťanů je v zemi se 140 miliony obyvatel asi pět procent.

Z rouhání lze obvinit bez důkazu
Zákon kritizují i zahraniční obhájci lidských práv. Tvrdí, že z rouhání může být obviněn kdokoli, a to bez důkazu. Radikálové se pak prý pohrůžkami a demonstracemi postarají o to, aby úřady obviněným nepovolily podmínečné propuštění či se k nim chovaly mírně. Mnoho lidí obviněných z rouhačství raději ze země uprchlo.

Militantní muslimové mají stále větší vliv
Křesťanský předák tvrdí, že militantní muslimové nabývají v Pákistánu pod vojenskou vládou na síle. Náboženské menšiny se prý v ovzduší stále znatelnější netolerance cítí stále zranitelnější.

Pákistánští křesťané přitom věřili, že armáda, která převzala moc v říjnu 1999, vytvoří tolerantnější prostředí. To se ale nestalo. Podle nich se totiž generál Parvíz Mušaraf podvolil nátlaku náboženských extremistů a přestal proti zneužívání zákona o rouhačství vystupovat. Muslimští radikálové totiž pohrozili, že když zákon zruší, bude jeho vláda svržena.

Křesťané: Proti netoleranci v Pákistánu budeme bojovat
To, že se situace zhoršuje a muslimové mají více moci si myslí i Cornelius Mohsin, generální tajemník Pákistánské křesťanské ligy. Ta sídlí ve Spojených státech amerických.

Šabház Bhattí chce proti netoleranci v zemi bojovat. Slibuje, že zahájí kampaň za změnu statusu náboženských menšin v Pákistánu. Zatím ale mají islámští radikálové vrch. Vůdce země Mušaraf v březnu zakázal shromažďování stoupenců politických stran a také křesťanů. Masové demonstrace islamistů, ale mohou probíhat dál.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video