Výlet k Měsíci bude zatím jen pro bohaté

  • 28
Kdo neví, co s penězi, má o čem uvažovat. Už za pár let si může dopřát "zábavu", kterou hned tak někdo nepřetrumfne: výlet okolo Měsíce. "Poslední astronaut opustil Měsíc před 32 lety. Je to už dlouho a nastal čas vrátit se," láká zájemce Eric Anderson z firmy Space Adventures.

Tato  společnost se proslavila vysláním prvních turistů do kosmu.

Anderson a jeho lidé chtějí nyní dál - na cestu okolo Měsíce. "Vidět jeho odvrácenou stranu je mnohem zajímavější," prohlašuje. Má to jen jeden malý háček: je třeba sehnat pár lidí, kteří jsou ochotni a schopni zaplatit po stovce milionů dolarů.

Pak je let jen otázkou času. Anderson mluví o roce 2008, zatímco ruská kosmická agentura Roskosmos, zajišťující dopravu, sází spíše na rok 2010.

"Můžeme s důvěrou říci, že taková mise je zvládnutelná a bude dovršena," ujišťuje šéf Space Adventures v listu National Geographic.

Soudí, že tuto cestu si může dovolit 500 až 1000 lidí. "Je to stejné číslo jako počet lidí, kteří si mohou koupit jachtu za sto milionů," řekl Anderson televizi CNN. Na světě podle něho "existuje tisíc miliardářů a vy na to nemusíte být miliardář".

Nápad váhavě podpořil i první vesmírný turista, Američan Dennis Tito: "Uvažoval bych o tom, kdybych byl mladší a měl ty peníze." Milionář Greg Olson, který se chystá na "vesmírný výlet" letos v říjnu, byl nadšenější: "Uvažoval bych o tom, ale berme jedno po druhém," prohlásil. Tedy nejdříve cesta na oběžnou dráhu - a pak, kdo ví, možná i na Měsíc...

Šance pro Rusko
Cestu okolo Měsíce mají zajišťovat ruské Sojuzy TM, "nejspolehlivější vesmírné lodě v historii", jak ujišťuje firma Space Adventures.

Rusové souhlasí. Vidí v tom skvělou šanci, jak získat levnou reklamu i finanční injekci pro svůj vesmírný program. Před cestou sice bude nutné provést určité konstrukční změny, ale podle Nikolaje Sevastjanova z ruské konstruktérské firmy Eněrgija "nejde o nic nového, protože už v sedmdesátých letech existoval podobný program".

Do "výletních" Sojuzů bude nutné vestavět větší okna, aby se z nich daly pořizovat fotografie, zejména na odvrácené straně Měsíce, která není ze Země vidět. Musí se zlepšit i tepelná izolace strojů.

Asi největším oříškem budou hnací rakety. Ty, které používá Sojuz, na cestu k Měsíci nestačí. Proto Rusové plánují, že "výletní" Sojuz nejdříve vystoupí na oběžnou dráhu a připojí se k mezinárodní vesmírné stanici ISS. Tam za ním bude vyslána hnací raketa, s níž se Sojuz spojí, a pak už nic nebude bránit velké cestě okolo Měsíce.

"V naší zemi panuje kolem tohoto projektu velký optimismus. Ruská vláda vkládá velké naděje do jeho přínosu," řekl listu National Geographic mluvčí Roskosmosu Vjačeslav Daviděnko.

Vyjma Space Adventures však na americké straně zaznívají různé výhrady. "Ruské lodě jsou docela malé," zdůrazňuje John Spencer z nevládní Space Tourism Society. Prostor pro kosmonauty prý není větší než kabina sportovního auta. V omezeném prostoru mají turisté pobývat velkou část cesty, která potrvá deset dní až tři týdny - v závislosti na tom, kdy dorazí nosná raketa.

"Umím si představit, že to vydržíte, ale bude to pěkně těžké," varuje bývalý ředitel Johnsonova vesmírného střediska Christopher C. Kraft. Podle něho už něco podobného zažili dva američtí kosmonauti, kteří strávili na palubě ještě menší lodi Gemini dva týdny. Po návratu si stěžovali, že to bylo "jako čtrnáct dní na pánském záchodku".

Pokud nepohodlí zájemce neodradí, čeká je (po zaplacení účtu) pár let čekání, pak půlroční výcvik a nakonec cesta. I když s nimi poletí profesionální ruský pilot, musí při výcviku zvládnout řízení Sojuzů. "Tohle je expedice, žádný výlet na pláž," připomněl Anderson.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video