Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Vyjednávači zahájili rozhovory s únosci

  16:53
- Indičtí vyjednávači odpoledne zahájili podle agentury AFP rozhovory s únosci letadla, na jehož palubě je už čtvrtý den zadržováno více než sto padesát rukojmích. Únosci vyhrožovali, že pokud nebude propuštěn z vězení islámský duchovní zabijí postupně všechny rukojmí. Vyjednávači se museli krátce po startu vrátit zpět do Dillí, neboť jejich letadlo mělo technickou závadu.
Americká televize CNN ohlásila, že skupinu únosců tvoří šest lidí - čtyři Pákistánci, Nepálec a Afgánec.

Příbuzní protestovali před úřadem vlády
Zhruba stovka příbuzných cestujících zadržovaných na palubě uneseného Airbusu se pokusila na protest proti tomu, jak indická vláda řeší vzniklý problém, vniknout do budovy úřadu vlády v Dillí. Do cesty se jim však postavilo asi čtyřicet policistů s holemi a štíty.

Kdo je islámský vůdce Masúd Azhar? Čtěte ZDE.

Taliban hrozí útokem pokud únosci začnou zabíjet
Afgánské vládnoucí hnutí Taliban pohrozilo útokem proti unesenému letadlu na letišti v Kandaháru, pokud únosci splní své hrozby a začnou zabíjet rukojmí. "Toto varování bylo tlumočeno únoscům poté, co přes kontrolní věž letiště oznámili, že spoutali dva rukojmí na rukou a na nohou, zabijí je a vyhodí z letadla," oznámil afghánský ministr zahraničí Vakíl Ahmad Mutavakkil.

Podle nejnovějších zpráv únosci odvolali své výhrůžky do příletu indické delegace vyjednávačů.

Oddíly milicí Talibanu už podle Mutavakkila zaujaly příslušné pozice. "Únoscům bylo jasně řečeno, že komanda Talibanu zaútočí na letadlo, budou-li z jeho vnitřku zaregistrovány jakékoli známky násilí nebo nezvyklého hluku," upřesnil ministr zahraničí.

Indie žádá o pomoc Rusko
Indická vláda kromě toho požádala o pomoc při řešení případu uneseného letadla Moskvu. "Moskva se snaží prostřednictvím různých kanálů přispět k co možná nejrychlejšímu řešení situace a nezbytná opatření v těsné spolupráci s ministerstvem zahraničí přijala také Zahraniční výzvědná služba Ruské federace," citoval Interfax mluvčí SVR-RF Taťjanu Samolisovou.

Ozbrojenci hrozí, že postupně zabijí všechny rukojmí
Únosci, kteří zadržují indický letoun v Afganistánu hrozí, že pokud nebude propuštěn islámský duchovní, pozabíjejí postupně všechny rukojmí. "Únosci pohrozili, že začnou vraždit pasažéry, nepodnikne-li indická vláda konkrétní kroky ke splnění jejich požadavků," sdělil představitel OSN Erik de Mul na kandahárském letišti poté, co hovořil s únosci a pilotem Airbusu A-300. Únosci stanovili ultimátum na 12:10 SEČ.

Pilot letounu podle představitele OSN de Mula vyzval svět, aby "něco podnikl", protože v opačném případě začnou únosci po vypršení lhůty postupně zabíjet 155 rukojmích. Dodal, že fyzický i duševní stav pasažérů je špatný.

Na Štědrý den unesla skupina pěti mužů indický letoun Airbus 300 při letu z Káthámdú do Dillí. Na palubě únosci zadržují jako rukojmí přes 150 lidí, většinou Indů, z nichž několik už zastřelili. Naposledy letadlo přistálo v jihoafgánském Kandaháru. Předtím stroj postupně vystřídal letiště v indickém Amritsaru, pákistánském Láhauru a Dubaji. Únosci požadují propuštění duchovního vůdce Maulánu Masáda Azhara, který je od roku 1994 vězněn v Indii, a údajně také několika kašmírských aktivistů. Totožnost únosců není známa, podle dohadů jde o příslušníky protiindské kašmírské gerily. Zastřešující organizace kašmírských separatistů to ale odmítla a od únosu se distancovala.

Indie vysílá vyjednávače
Indie vysílá podle agentury AP do Kandaháru speciální tým, který má vyjednávat s únosci. "Letadlo se základním materiálem, potravinami, vodou, léky, pokrývkami, lékařem a týmem vyjednávačů odletí během tří hodin," prohlásil indický ministr zahraničí Džasvant Singht.

Inženýři nemohli kvůli únoscům opravit letadlo
Únosci nedovolili afghánským inženýrům, kteří přiletěli do Kandaháru z Kábulu, provést nezbytnou opravu na palivové nádrži. "Chceme tento problém vyřešit co nejrychleji," prohlásil mluvčí vládnoucího hnutí Taliban, jehož citovala pákistánská tisková agentura. "Jakmile tyto problémy budou vyřešeny, požádáme letadlo, aby odletělo," uvedl afgánský ministr zahraničí Vakíl Ahmad Mutavakkil, který už v neděli zdůraznil, že jeho vláda nepřipustí na svém území žádnou vojenskou operaci proti únoscům.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:

Únosci indického letadla propustili jednoho rukojmího
Únosci, kteří na letišti v jihoafghánském Kandaháru zadržují indické dopravní letadlo s asi 160 cestujícími na palubě, v neděli po schůzce s diplomatickým představitelem OSN propustili jednoho rukojmího.

Rusko žádá svolání Rady bezpečnosti
Rusko v neděli večer požádalo o naléhavé svolání Rady bezpečnosti OSN kvůli unesenému indickému letadlu. "Zatím se (schůzka) neplánuje," citovala AFP britského diplomata, jehož země tento měsíc RB OSN předsedá. "Nejdříve v pondělí," dodal diplomat.

Pákistán a Indie se osočují obviněními v souvislosti s únosem (26.12.99 odpoledne)

Indie a Pákistán se počastovaly vzájemnými obviněními v souvislosti s uneseným indickým airbusem, na jehož palubě skupina únosců stále zadržuje v afghánském Kandaháru přes 160 lidí. Islámábád i Dillí přitom podle agentury AFP tvrdí, že za únosem může stát druhá strana.

Pákistánský ministr zahraničí Abdus Sattár se v Islámábádu před novináři zmínil o možnosti "spiknutí" indických tajných služeb. "Není možné už déle ignorovat, že za tímto únosem jsou zahraniční tajné služby," prohlásil.

S poukazem na postoj pilota airbusu a na "nečinnost" Indie v době, kdy se letadlo nacházelo na jejím území, Sattár prohlásil, že za únosem byl "skrytý záměr".

Jeho indický protějšek Džasvant Singh si zase v Dillí položil otázku, jakou úlohu sehrál v únosu letadla Islámábád. Přitom zdůraznil především fakt, že muslimský duchovní vůdce Maulána Masúd Azhar, jehož vydání únosci od Indie, kde je vězněn, požadují, je pákistánské národnosti.

"Je to snaha o osvobození pákistánského občana. V minulosti byly už podniknuty jiné pokusy v tomto smyslu, které vyšly z Pákistánu," řekl Singh tisku. Vyzdvihl rovněž, že vzdušní piráti přiletěli krátce před únosem do Káthmándú na palubě letadla pákistánské společnosti, aniž očividně museli projít obvyklými kontrolami.

Indie a Pákistán, dvě jaderné mocnosti, vedou mezi sebou spory zejména o pohraniční oblast Kašmíru. Od roku 1947 spolu svedly už tři války.

Vyjednávání přineslo propuštění jednoho rukojmí (26.12.99)

Po rozhovoru vedeném prostřednictvím telekomunikačních prostředků s de Mulem únosci oznámili, že jako "gesto dobré vůle" propouštějí jednoho cestujícího, sdělil novinářům  Sajíd Muhammad Hakkání, který zastupuje pákistánské zájmy u afghánského vládnoucího hnutí Taliban.

Národnost ani totožnost propuštěného cestujícího není zatím známá.

De Mulovou snahou je ukončit drama kolem zadržovaného letadla a dosáhnout propuštění všech cestujících. Indická vládní místa ale již v sobotu upozornila a v neděli opět zopakovala, že diplomat nemá žádné pověření k jednání jménem Dillí. "OSN zde nehraje úlohu zprostředkovatele ... ani nemá pověření k vyjednávání. Jde o humanitární misi," zdůraznil indický ministr zahraničí Džasvant Singh, když oznamoval, že vláda posuzuje požadavky předložené únosci.

Indická vláda a OSN jednají s únosci letadla (26.12.99 dopoledne)
Indická vláda začala prostřednictvím zástupce OSN vyjednávat s únosci letadla Indian Airlines, které už desítky hodin stojí na letišti v afghánském Kandaharu. Na palubě asi 160 cestujících, pět únosců a posádka.
"Požadavky, které jsme dostali, nyní vláda posuzuje," řekl indický ministr zahraničí Džasvant Singh. Únosci požadují osvobození pákistánského duchovního předáka Maulány Masúda Azhara vězněného v Indii.

Koho chtějí únosci osvobodit z vězení? (26.12.99 dopoledne)
Tiskové agentury označují Maulánu Masúda Azhara za ideologa militantní protiindické kašmírské skupiny Harkat al-mudžáhiddín, která se dříve nazývala Harkat al-ansar. Maulánův bratr Ibráhím je prý mezi únosci. Harkat al-ansar byla považována za mocnou separatistickou organizaci. Za její výkonný orgán bývá někdy označována organizace Al-Faran, která v roce 1995 vešla do povědomí mezinárodní veřejnosti únosem šesti západních turistů v Kašmíru. Azhar, pocházející z bohaté statkářské rodiny z Pákistánu,
přišel podle AP do indického Kašmíru v roce 1992, aby podpořil boj tamních separatistů proti Indii. Byl zatčen v roce 1994 a je vězněn poblíž města Džammú.

Únosci zůstávají v afghánském Kandaháru (25.12.99 večer)
Unesené indické letadlo je nyní v afghánském Kandaháru a teroristé
odmítají odletět z této země jinam. Chtějí přeletět do hlavního města Kábulu. Pokud jim bude odmítnuto přistání, nechají letadlo spadnout. Indian Airlines zveřejnila jméno jedné z obětí - tělo bylo identifikováno jako pan Katyal R. - na palubě je také žena se stejným přijmením - Katyal R. Teroristé údajně tvrdí, že zabili další tři osoby na palubě letadla, dalšího cestujícího a dva členy posádky.

Únos komplikovaly zákazy přistání
Drama únosu, při kterém už byl nejméně jeden, ale zřejmě až čtyři rukojmí zabiti, zvyšují zákazy přistání. Neprve letadlo nesmělo přistát v Pákistánu, poté nebylo umožněno přístát v afghánském hlavním městě Kábulu a tak se dostalo až do arabské Dubaje.

Kdo je na palubě uneseného letadla?
Indian Airlines z veřejnily národnosti cestujících: na palubě letadla je 126 Indů, 8 Nepálců, 4 Španělé, 5 Švýcarů, 2 Francouzi, jeden Kanaďan, jeden občan USA, jeden Belgičan, jeden Japonec, jeden Rakušan a jeden Ital.

Afghánské vyjednávání s teroristy (25.12.99)

Unesené indické dopravní letadlo s nyní zhruba 150 osobami na palubě přistálo v noci na 25.12. v afghánském Kandaháru. Teroristé požádali v Afhanistánu o politický azyl, byli však ihned odmítnuti. "Nyní diskutujeme o tom, aby naši zemi opustili," řekl nejmenovaný představitel letiště v Kandaháru. Kam by se letadlo s únosci vydalo dál, není známo.
Zástupce kandahárského letiště řekl agentuře Reuters, že se indické ministerstvo zahraničí na vládnoucí Taliban obrátilo s žádostí, aby nepovolilo letadlu pokračovat v cestě. "Nechtějí, abychom umožnili letadlu odletět z Kandaháru, neboť pak by nebylo známo, kam by letělo," dodal. "Pokoušíme se vyřešit tuto záležitost mírově, snažíme se obezřetně únosce zadržet," řekl afghánský představitel. Podle posledních informací z indických oficiálních zdrojů unesené letadlo v Kandaháru natankovalo nové pohonné hmoty, což by naznačovalo, že únosci s ním chtějí opět odletět. 
  

V arabské Dubaji byli propuštěni někteří rukojmí (noc na 25.12.99)
Únosci indického letadla po natankování paliva na letecké základě ve Spojených arabských emirátech propustili v noci na 25.12 část rukojmích. Potvrdily to záběry dubajské televize, které převzala televize CNN. Mezi propuštěnými jsou
ženy, děti, starší lidé a zranění. Celkem jich je 17 nebo 18, uvedla dubajská televize. Indický oficiální činitel řekl, že propuštěných je 25.
Únosci podle televize předaly úřadům také těla dvou či tří mrtvých. Indický oficiální činitel podle agentury Reuters uvedl, že úřadům bylo předáno pouze jedno mrtvé tělo. Podle informací agentur únosci usmrtili čtyři rukojmí.

Co únosci chtějí?
Únosci podle nepotvrzených zpráv žádají propuštění dvou kašmírských separatistů a prý patří ke kašmírské organizaci Laškare Toiba.

Na Štědrý den teroristé vraždili (24.12.99 večer)
Letadlo přistálo v městě Amritsar na severu Indie. Teroristé, kteří unesli indické letadlo, zastřelili po přistání na letišti v indickém Amritsaru čtyři cestující. Stroj, který byl unesen nad severoindickým městem Lakhnaú, nejprve nad Amritsarem kroužil. Podle zdroje z tamní kontroly leteckého provozu zbývalo letadlu palivo ještě na 25 minut letu.
Únosci, jejichž totožnost není zatím známa, přitom odmítali přistát na indickém území.

Letadlo bylo uneseno na lince z Nepálu (24.12.99)
Indické dopravní letadlo Airbus-300 bylo na Štědrý den uneseno na cestě z nepálské metropole Káthmándú do indického hlavního města Dillí. Na palubě je je 174 cestujících a 15 nebo 18 členů posádky.
Letadlo chtěla pětice teroristů unést do Pákistánu, ale tamní úřady napoprvé odmítly vydat povolení k přistání. BBC uvedla, že letecká linka mezi nepálským Katmándú a hlavním městem Indie je velmi populární mezi turisty. Reportér BBC, který sledoval dění na pákistánském letišti, kam chtěli teroristé doletět, uvedl, že vojáci obsadili přistávací plochu a naváděcí světla byla zhasnuta. Pákistánské úřady tak napoprvé znemožnily letadlu i nouzově přistát.

Mapa únosu indického letadla

Indický letoun Airbus 300

Indický letoun Airbus 300, ve kterém pětice únosců zadržuje přes 155 rukojmích.

Rodinní příslušníci jednoho z cesutujících, který byl při únosu letadla zabit, opakávají smrt svého příbuzného.

Rodinní příslušníci jednoho z cesutujících, který byl při únosu letadla zabit, opakávají smrt svého příbuzného.

Autor:

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Studenti protestující v USA křičí hesla, kterým sami ani nerozumí, říká Klvaňa

  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Básník, někdejší sekuriťák a sympatizant opozice. Kdo je podezřelý z útoku na Fica

15. května 2024  17:45

“Navrhl jsem smrti, abychom si potykali, a ona... se rozplakala“. Tak začíná jedna z básní 71letého...

Máte krev na rukou! Ficova vláda po atentátu ostře útočí na média a opozici

15. května 2024  16:29,  aktualizováno  17:14

Slovenští vládní politici odsoudili útok na premiéra Roberta Fica. Nejostřejší slova volil Ficův...

Rusko hlásí znovudobytí Robotyne na jihu. Snaží se o postup, uvedl Kyjev

15. května 2024  14:54,  aktualizováno  17:13

Sledujeme online Ruské ministerstvo obrany hlásí dobytí vesnice Robotyne v jihoukrajinské Záporožské oblasti, kterou...

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Moderátorka Petra Křivková-Svoboda přišla při tragické nehodě o manžela

Moderátorka poledních zpráv televize Nova Petra Křivková-Svoboda (41) v neděli ztratila svého manžela Ondřeje Křivku...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Silničářští popletové pobavili Mohelnici. Zpackaný nápis zaujal každého

Zpackaná dopravní značka pobavila Mohelničany. Silničáři při stříkání nápisu na asfalt otočili šablonu a vytvořili...