Při explozi auta přišli o život čtyři Palestinci

Při explozi auta přišli o život čtyři Palestinci - Palestinští policisté zkoumají auto, které explodovalo poblíž Rafáhu na jihu pásma Gazy. Při výbuchu, který podle vyšetřovatelů způsobila buď raketa nebo tanková střela, přišli o život čtyři Palestinci. (4. února 2002) | foto: Reuters

Výbuch zabil čtyři palestinské radikály

  • 2
Násilí na Blízkém východě pokračuje. Při výbuchu auta poblíž Rafáhu na jihu pásma Gazy přišli o život čtyři členové radikální Demokratické fronty pro osvobození Palestiny. Ta akci označila za likvidační politiku premiéra Ariela Šarona. Zatím ale není jasné, zda explozi způsobila raketa nebo bomba v automobilu, píše BBC.

V době incidentu nad oblastí přelétal izraelský vrtulník, píše AFP.

Palestinská policie tvrdí, že vozidlo zasáhla buď raketa nebo tanková střela, a obvinila Izrael z vraždy.

Podle palestinského ministra informací Jásira Abida Rabbúho Izrael sabotuje úsilí nastolit příměří. Palestinci navrhli, aby Izrael na deset dní přerušil likvidaci radikálů a přispěl tak ke klidu zbraní. "Tento zločin dokazuje, že jedinou Šaronovou taktikou je válka a provokace Palestinců," řekl Rabbú.

Izraelská armáda má od pondělí nové směrnice pro fyzickou likvidaci palestinských radikálů. Cílem likvidačních operací mohou být od nynějška jen sebevražední atentátníci. Rozhodl o tom vojenský prokurátor. O likvidaci má být rozhodnuto na základě zřejmých důkazů a cílem smí být pouze aktivista, který připravuje nebo se právě chystá spáchat atentát.

Izrael akci nekomentoval stejně jako předchozí útoky, při nichž byli zlikvidováni palestinští atentátníci. Židovský stát to považuje za legitimní obranu, k níž ho nutí pasivita palestinské samosprávy.

Svědci
Farmář Muhammad Abú Aram uslyšel poblíž svého pozemku explozi. "Našel jsem ohořelé trosky Subaru. Části lidských těl byly rozmetány v okruhu deseti metrů," řekl. Zároveň vypověděl, že na cestě bylo pohozeno několik pušek typu Kalašnikov a že za ostnatým plotem izraelské části hranice stál tank.

Útok na palestinskou dílnu
V noci zaútočily izraelské helikoptéry na palestinskou dílnu v pásmu Gazy, která údajně sloužila k výrobě minometných střel. Objekt v uprchlickém táboře Džabálija na severu pásma se vzňal a byl těžce poškozen, ale nejsou hlášeny žádné oběti ani ranění.

Izraelská armáda akci označila jako odvetu za předchozí palestinský minometný útok na židovskou osadu Guš Katif. Ani při něm nebyl nikdo raněn.

Rozkol izraelské vlády
Izraelský premiér Ariel Šaron na pondělním zasedání vlády prohlásil, že Izrael bude i nadále vyvíjet tlak na palestinského vůdce Jásira Arafata. Zároveň ale kabinet informoval o tajných rozhovorech, které vedl minulý týden se třemi palestinskými činiteli ve svém sídle v Jeruzalémě.

Za to se na Šaronovu hlavu snesla vlna kritiky pravicových členů kabinetu. Ministr cestovního ruchu dokonce pohrozil, že jeho krajně pravicová strana Moledet vystoupí na protest z vládní koalice, píše BBC.

Arafatovy výroky proti terorismu
V nedělní vydání listu The New York Times odsoudil palestinský předák Jásir Arafat teroristické útoky palestinských extremistů. "Odsuzuji útoky teroristických skupin proti izraelským civilistům. Tyto skupiny nereprezentují palestinský národ nebo jejich legitimní nároky na svobodu. Jsou to teroristické organizace," prohlásil Arafat v rozhovoru pro americký list.

"Žádný stupeň utlačování ani zoufalství nemůže ospravedlnit zabíjení nevinných civilistů," uvedl Arafat.

Pozorovatelé se shodují, že Arafat svoje výroky načasoval těsně před rozhovory Ariela Šarona s americkým prezidentem Georgem Bushem, které jsou plánované na čtvrtek.

Zatímco izraelský ministr zahraničí Šimon Peres označil Arafatovy komentáře za dobrý začátek, Šaron je považuje za irelevantní. "Arafat dokáže být skvělý řečník," řekl izraelský premiér.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video