Vůdci Rudých Khmerů mají klidné stáří

  • 14
Skrytí před zraky světa žijí hluboko v džungli u thajských hranic ve městě Pailin dva nejvyšší představitelé jednoho z nejkrvavějších režimů minulého století - bývalý kambodžský prezident Khieu Samphan a jeho nohsled Nuon Chea. Ačkoli svět vyvíjel značné úsilí, aby byli postaveni před soud, vraždící maniaci v poklidu vegetují ve svých dřevěných domcích v hlubokém pralese.

Kdyby ještě žil bývalý největší komunistický despota v Asii 20. století Pol Pot, který se snažil starobylou Kambodžu změnit na základě učení čínského maoismu v chudou, zemědělskou zemi, rozhodně by souhlasil s tím, jak jeho stoupenci podle jím nařízené nauky skromně žijí.

Prohlédněte si fotografie vůdců Rudých Khmerů

Khieu Samphan a Nuon Chea nadále tiše rozvíjejí teorii krutých marxismem posedlých Rudých Khmerů, kteří koncem 70. let zavedli hrůzovládu teroru, založenou na nesmyslné teorii o nadvládě rolníků i za cenu nesmírného utrpení a lidských obětí.

Pro Kambodžany, jichž Rudí Khmerové během své vlády od roku 1975 do 1979 umučili téměř dva miliony, jsou zprávy o tom, jak si jejich katani idylicky žijí, přímo k nesnesení.

Zatímco obyvatelé Kambodže zápasí s chudobou, se zničením rodinného systému a s pocitem morálního bankrotu, které způsobila polpotovská genocida, vedou bývalí katani život zajímavý jen tím, že je zcela normální.

Oba bývalí komunisté se zároveň v Pailinu snaží nadále realizovat své nenormální sny. "Jsem velice spokojený s tím, že tady žiji. Vůbec si na nic nestěžuji. Mohu žít poklidný život se svou rodinou," říká 71letý Samphan v "obýváku" pohodlného domku.

Dřívější intelektuál, který získal vzdělání v bývalé koloniální metropoli Paříži, je nyní zešedivělý muž v bílé košili a s bosýma nohama. Po chvíli rozhovoru vstane a říká: "Promiňte, že s vámi už nemohu dál mluvit, poněvadž se blíží oběd a musím pomoci manželce zapnout elektrický vařič."

Oba muži, chránění kdysi v úkrytu v západní Kambodži neproniknutelnou linií stráží se samopaly a poli s nášlapnými minami, mají k dispozici jen hrstku mladých spolubojovníků, přesvědčených o jejich nehynoucí pravdě a pár pečlivě udržovaných záhonů s květinami.

"Tohle všechno nic neznamená. Komunističtí Rudí Khmerové se nezměnili. Jejich ideje s Pol Potem nezahynuly. Nadále jsou aktivní, stále mají své kádry a jsou hrozbou společnosti," říká Youk Chhang, šéf Kambodžského dokumentačního střediska, které pečlivě shromažďuje materiály o zvěrstvech polpotovců.

Stejně jako Samphan a Chea si žije blahobytně i další nepotrestaný zločinec, bývalý ministr zahraničí Ieng Sary, který byl vždy považován za finanční eminenci hnutí Rudých Khmerů. Nyní pokojně obývá honosnou vilu v hlavním městě Phnompenhu.

Sarymu zjevně nevadí bývalá ideologie o nadvládě prostých rolníků. Dostal amnestii za to, že se přidal na stranu nynějšího režimu. Kambodžský premiér Hun Sen je totiž sám bývalý střední Kádr Rudých Khmerů, který včas změnil barvu.

"Zdá se, že všichni ti darebáci mají pocit, že je chrání vláda. Každý den, který v klidu prožijí, je dalším dnem vítězství Rudých Khmerů," tvrdí smutně Chhang.

Bodyguardi pomáhají Nuon Cheovi, bývalému Rudému Khmerovi, po příjezdu do hotelu v Phnom Penhu. (29. prosince 1998)

Kambodžký premiér a bývalý Rudý KhmerHun Sen vystupuje z vojenského nákladního auta čínské výroby. (9. prosince 1998)

Bývalý ministr zahraničí Ieng Sary, číslo tři mezi Rudými Khmery, mluví na kongresu v Pailinu. (15. srpna 1999)

Bývalý kambodžský prezident a vůdce Rudých Khmerů Khieu Samphan vesele gestikuluje před hotelem v Phnom Penhu. (31. prosince 1997)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video