Bénazír Bhuttová

Bénazír Bhuttová | foto: Reuters

Vraždě Bhuttové bylo možné zabránit, tvrdí zpráva OSN. Viní i Mušarafa

  • 4
Zavraždění bývalé pákistánské premiérky Benazír Bhuttové bylo možné zabránit, tvrdí zpráva OSN. Fakt, že policie neposkytla Bhuttové dostatečnou ochranu a vládní úředníci zanedbali vyšetřování atentátu, svědčí podle zprávy o více než neschopnosti.

Bhuttová zemřela 27. prosince 2007 během předvolebního mítinku v Rávalpindí, jen několik týdnů poté, co se vrátila z dobrovolného exilu.

"Zavraždění Bhuttové bylo možné zabránit, pokud by byla přijata odpovídající bezpečnostní opatření," zdůrazňuje zpráva OSN.

"Někteří vládní úředníci udělali závažné chyby. Za prvé neposkytli Bénazír Bhuttové dostačující ochranu a za druhé po atentátu zanedbali intenzivní pátrání po zodpovědných osobách, a to nejen po těch, které atentát uskutečnily, ale i po lidech v pozadí, kteří věc naplánovali, financovali a hýbali figurkami," uvádí dokument.

Podle zprávy byla neschopnost pákistánských úřadů efektivně vyšetřit smrt Bhuttové záměrná. Skutečnost, že policie po atentátu namísto sbírání důkazů místo činu spláchla vodou, svědčí podle vyšetřovatelů OSN o více než neschopnosti.

Auto Benázír Bhuttové po atentátu

Auto Benázír Bhuttové po atentátu

Vyšetřování OSN prý brzdil Mušaraf

Podle dokumentu pákistánské tajné služby a vládní úředníci brzdili vyšetřování vedené Spojenými národy.

Toto obvinění míří především na exprezidenta Parvíze Mušarafa. Rašíd Kureší, poradce a mluvčí bývalého prezidenta Mušarafa, dnes ale závěry zprávy rozhodně odmítl a dokument OSN označil za "snůšku lží". Podle jeho slov je zpráva OSN založena na zvěstech a Mušaraf prý v žádném případě nenese za smrt Bhuttové odpovědnost.

Parvíz Mušaraf měl údajně informace o řadě hrozeb proti Bhuttové. Mušarafova vláda však "udělala sotva víc, než že ji a provinční úřady o těchto hrozbách informovala, a nevyvinula činnost pro neutralizaci ohrožení ani nezajistila bezpečnostní opatření přiměřená míře ohrožení," dodává zpráva.

Bhuttovou zavraždil patnáctiletý atentátník

Podle týmu Scotland Yardu vyšetřujícího na místě byla smrt Bhuttové souhrou náhod. Politička stála v pancéřovaném voze s otevřenou střechou a zdravila davy. Atentátník po ní zahájil střelbu a Bhuttová se začala schovávat do auta, když muž na sobě odpálil výbušninu.

Tlaková vlna výbuchu mrštila političčinou hlavou právě v okamžiku, kdy ji spouštěla otvírací střechou auta. Hlava ale bohužel silou výbuchu vrazila prudce do otvírací kličky střechy a Bhuttová utrpěla zranění, jemuž podlehla.

Žádné jiné významnější poranění při atentátu neutrpěla, protože palbou ji atentátník nezasáhl. "Zemřela proto, že patnáct a půl roku starý sebevražedný atentátník se odpálil poblíž jejího auta, a nikdo nevěří, že ten chlapec jednal z vlastní vůle," uvádí zpráva OSN.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video