Maduro varuje před biologickou zbraní. Má za ni migranty, kteří se vrací domů

  • 28
Ekonomické a sociální obtíže ve Venezuele ze země vyhnaly miliony lidí. Venezuelští migranti se do své domoviny nyní vracejí, jak ostatní jihoamerické státy přijímají přísná opatření proti šíření koronaviru. Prezident Nicolás Maduro je však nechce vpustit. Obviňuje je, že rozšiřují v zemi koronavirus a proto představují bezpečnostní riziko.

„Vy, kteří se domů vracíte nelegálně, zabíjíte své rodiny,“ prohlásil Maduro v televizi minulý týden. „Kolumbijský virus proklouzl kamkoliv a zabíjí dobré lidi,“ dodal.

Venezuelský vůdce naznačuje, že ostatní latinskoamerické země schválně infikují venezuelské migranty a posílají je zpět, aby rozšířili virus ve své domovině. Maduro osočil Kolumbii, že nehlídá své hranice. Bogota to odmítá.

Maduro v úterý oznámil gmailovou adresu, na kterou obyvatelé Venezuely mohou nahlásit své soukmenovce, kteří nelegálně překročili hranice, uvádí list The Washington Post

„Každý jedinec, který poruší imigrační systém a vstoupí do země (nelegálně), bude považován za biologickou zbraň,“ řekl Lisandro Cabello, generální tajemník místní vlády ve venezuelském státě Zulia. Cabello patří k Madurově vládnoucí socialistické straně.

Podle statistik Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky kvůli nedostatku práce, hladu, sociálnímu napětí a perzekuci ze strany vládnoucího socialistického režimu se do okolních zemí vydalo asi pět milionů Venezuelců. 

V Kolumbii a dalších sousedních latinskoamerických státech většinou pracovali v šedé ekonomice, která se stala jednou z prvních obětí opatření přijatých proti šíření koronaviru.

Venezuelským migrantům nezbylo nic jiného, než se vrátit zpět do své domoviny. Od března z Kolumbie odešlo 60 000 Venezuelců, uvádí stanice CNN. Bylo jich tolik, že se na hranicích tvořily zácpy. Proces překročení hranic zpomalily povinné testy na obou stranách.

Venezuelská vláda rozhodla, že každý týden do země vpustí jen 1 000 navracejících se migrantů. Někteří Venezuelané proto využívají nelegálních cest, aby se vyhnuli dlouhým čekacím lhůtám.

Venezuelská zlatá mládež pořádá párty, i když se na nich šíří koronavirus

Nově příchozí musí do karanténních center ve hraničních státech Zulia, Táchira a Apure. Právě tyto sáty zaznamenávají největší nárůst případů koronaviru v zemi. Podle doktorů existuje přímá úměra mezi překročením hranic a vysokou koncentrací případů nákazy.

Migranti tvrdí, že ve střediscích se nedodržuje mezilidský odstup ani se tam nenosí masky. Podle venezuelské opozice se vláda umisťováním migrantů do přeplněných karanténních středisek podílí na šíření koronaviru.

Venezuelské nemocnice se potýkají s nedostatkem lékařů a zdravotních sester. Mnozí zdravotníci jsou právě mezi migranty, kteří se vydali hledat štěstí jinam.

Zbývající zaměstnance nemocnic navíc kosí koronavirus. Někteří sdělili listu The Washington Post, že je venezuelské ozbrojené síly nutí pracovat v nemocnici, i když jsou nakažení.

Venezuela má oficiálně přes 12 000 případů nákazy. Na covid-19 zemřelo 120 lidí. Očekává se, že vzhledem ke slabému testování bude reálné číslo mnohem vyšší.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video