Protesty příznivců brexitu v Londýně (29. března 2019)

Protesty příznivců brexitu v Londýně (29. března 2019) | foto: Reuters

Brexit udělal z Britů rasisty, útoků od referenda přibylo, říká průzkum

  • 227
Etnické menšiny se ve Velké Británii stále častěji potýkají s rasovou diskriminací, která strmě narůstá od referenda o vystoupení země z Evropské unie. Přibližně 71 procent lidí z těchto minorit podle nového průzkumu uvedlo, že zažili nenávistné rasové projevy. V lednu 2016, tedy ještě před hlasováním o brexitu, jich přitom bylo 58 procent.

Nová data přicházejí podle listu The Guardian uprostřed rostoucího znepokojení nad rétorikou, kterou britskou společnost rozdělují politici kandidující v nadcházejících volbách do europarlamentu.

Rasistických poznámek se opakovaně dopustil například kandidát Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Carl Benjamin nebo pravicový aktivista Tommy Robinson.

Průzkum společnosti Opinum naznačuje, že se rasisté cítí sebevědoměji a neváhají se dopustit různých výpadů a diskriminace. Podíl lidí z etnických menšin, na které se kvůli jejich původu zaměřil někdo cizí, vzrostl ze 64 procent v lednu 2016 na 76 procent v únoru letošního roku. Nejnovějšího průzkumu se zúčastnilo celkem 1006 lidí napříč Británií.

Tento trend je podle výzkumníků v souladu s údaji o kriminalitě. Podle nich se počty rasově motivovaných trestných činů z nenávisti od roku 2013 každoročně zvyšují. Jen v loňském roce se podle britského ministerstva vnitra v Anglii a Walesu odehrálo 71 251 incidentů s rasovým podtextem.

Británie v posledních týdnech řešila rasismus také v souvislosti s královskou rodinou, a to když redaktor stanice BBC zveřejnil na svém Twitteru obrázek páru vedoucího za ruku šimpanze se slovy, že královský potomek právě opouští porodnici. Vzhledem k tomu, že má manželka prince Harryho vévodkyně Meghan matku Afroameričanku, vzbudil svým příspěvkem pozdvižení.

20.května 2019 v 18:35, příspěvek archivován: 21.května 2019 v 13:16

The Guardian is reporting a rise in racism due to #Brexit. "Commenting negatively about immigration" is classed as racism.... https://t.co/CLCzV4eR9C

Rasismu se opakovaně dopustili také konzervativci premiérky Theresy Mayové, antisemitskými výroky pro změnu proslula Labouristická strana Jeremyho Corbyna.

Labouristé se potýkají se svým antisemitismem, hádky štěpí stranu

Průzkum navíc odhalil, že zatímco na konci roku 2016 vidělo rasismus na sociálních sítích každý den přibližně 37 procent lidí, nyní už je to padesát procent. 

Online rasismus se od referenda o brexitu více než zdvojnásobil. Nejčastěji se podle výzkumníků objevují negativní komentáře o migraci nebo rasistické narážky, které mají vyznít jako vtip.

Největší nárůst diskriminace zaznamenali lidé s černošským původem. Zatímco před brexitem zažilo diskriminaci 59 procent z nich, nyní je to o patnáct procent víc. Nejvíce případů rasismu je poté na východě Anglie. V rámci pohlaví zažívají větší rasovou diskriminaci ženy. 

„Už před referendem uváděla jasná většina z osmi milionů lidí z etnických menšin v Británii, že zažívají rasismus a diskriminaci. V souvislosti s referendem se tato čísla zvýšila. Přibližně tři ze čtyř lidí z těchto minorit zažívají rasismus,“ popisuje labouristický poslanec David Lammy, který má na starost  boj proti rasismu.

24. ledna 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video