V USA je pět nových případů antraxu

  18:34aktualizováno  18:34
Ve floridském městě Boca Raton má pět dalších zaměstnanců bulvárních novin The Sun pozitivní test na antrax. V neděli to sdělil mluvčí společnosti sídlící v budově American Media, kde se snětí slezinnou nakazilo celkem osm lidí. Pro The Sun pracoval i fotograf Robert Stevens, který na důsledky nákazy snětí slezinnou 5. října zemřel. Americké úřady přiznaly, že se po útoku z 11. září antrax vyskytl ve státech Florida, New York a Nevada. Další podezření na antrax se zkoumá v Německu a Kalifornii.
Pátrání po antraxu na Floridě

Pátrání po antraxu na Floridě - Agent FBI (vpravo) přebírá vybavení od průzkumníka, který pátral 13. října 2001 v budově American Media Inc. v Boca Raton na Floridě. Dalších pět amerických občanů, kteří zde pracovali, mělo pozitivní test na antrax. | foto: ČTK

Antrax na Floridě
První nákazy snětí slezinnou se objevily Floridě v budově American Media ve městě Boca Raton. První nakažený podlehl chorobě minulý pátek. Roberta Stevense lékaři původně hospitalizovali pro podezření na meningitidu. Testy ale prokázaly smrtelné onemocnění plic snětí slezinnou. Pacientovi nasadili antibiotika, ale bylo už pozdě. Plicní forma antraxu má velmi rychlý průběh.

Muž pracoval v novinách jako fotograf. V poslední době byl v Severní Karolíně a choroba se u něj projevila krátce po návratu na Floridu. Další nakažení podle mluvčího American Media Geralda McKelveye užívají antibiotika a nehrozí jim nebezpečí.

Antrax v New Yorku

Antrax se projevil u 38leté Erin O'Connorové z redakce NBC v Rockefellerově centru v New Yorku. U ní propukla kožní forma onemocnění poté, co otevřela výhružný dopis určený jejímu šéfovi.

Příznaky nákazy snětí slezinnou má i druhý zaměstnanec newyorského ústřední televize NBC. Dotyčný má teplotu a zduření lymfatických žláz. Muž, kterému rudne kůže, je léčen antibiotiky.

Jak napsali ve společném prohlášení prezident NBC Andrew Lack a viceprezident General Electric Bob Wright, u ženy jde o jiný typ nemoci než na Floridě. Předpokládá se, že se zcela uzdraví.

Newyorský starosta Giuliani již před tím oznámil, že jeden ze dvou dopisů zaslaných do televizní stanice NBC byl pozitivně testován na antrax. Úřady vyzvaly k obezřetnosti před podezřelými poštovními zásilkami, ze kterých se oběti nakazily.

Antrax v Nevadě
Třetí test na přítomnost antraxu v dopise z Malajsie u firmy Microsoft v nevadském městě Reno je pozitivní. Ohlásila to agentura AP s odvoláním na vládu. Zatímco první test signalizoval přítomnost bakterie sněti slezinné, u druhého bylo oznámeno, že je negativní.

Po třetím pozitivním testu bude obsah dopisu ještě předán k dalšímu zkoumání Centru pro kontrolu a prevenci nemocí, řekl guvernér Guinn.

Malajsijská policie a zdravotnické úřady zahájily v neděli vyšetřování. Oznámil to nevadský guvernér Kenny Guinn, podle něhož žádná z osob, které přišly s dopisem do styku, nebyla pozitivně testována na antrax, ani neonemocněla. "Riziko pro veřejné zdraví je nízké, velmi nízké," tvrdí Guinn.

Obálka byla původně odeslána z Rena do Malajsie. Tam má své buňky teroristická organizace Usámy bin Ládina Al-Kajda. Zásilka se ale vrátila zpět. Navíc obsahovala šek a pornografické materiály. Podezření vzbudila tím, že byla nejdříve vlhká a potom suchá.

Testy v redakci The New York Times jsou negativní
Podle prvních testů neobsahovala obálka s bílým práškem, kterou obdržela zpravodajka listu The New York Times Judith Millerová, bakterie antraxu.

První tři negativní výsledky ale ještě muí potvrdit další testy ve Středisku pro kontrolu a prevenci nemocí. Millerová i třicet jejích kolegů ze zpravodajského sálu je v současné době testována, zda není nakažena bakterií sněti slezinné.

V Janově šlo o vtip
Odesílatel dopisu v italském Janově, který obsahoval hrozbu teroristického útoku antraxem (snětí slezinnou) v podobě bílého prášku, se sám přiznal policii s tím, že šlo o žert.

34letý Orlando Francesco Calvi prý jen chtěl vylekat kolegu ze zaměstnání. "Netušil jsem, že to vyvolá takovou bouři," řekl muž, který  byl vyslechnut a propuštěn.

Pět lidí, kteří se dopisu dotkli bylo preventivně hospitalizováno a obsah dán na analýzu. Mezi hospitalizovanými byli muž, kterému byl dopis adresován, jeho manželka a tři policisté, kteří měli dopis v ruce.

Autorovi dopisu hrozí soud pro šíření poplašné zprávy. Ten mu může udělit pokutu 500 eur nebo ho podmínečně poslat až na šest měsíců do vězení.

V západoněmeckém městě Mohuči byl v sídle jednoho listu nalezen podezřelý dopis s bílým práškem a čtyři zaměstnanci byli dáni kvůli případné infekci do karantény. Musejí se podrobit lékařskému vyšetření a obsah nenadepsané obálky byl předán speciální laboratoři ve Stuttgartu. Také v Kalifornii otevřel pracovník studia Sony Pictures obálku a na ruce se mu vysypal bílý prášek.

AKTUÁLNÍ ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ

Antrax: nakazit se lze i bakterií z obálky

Úřady se chystají na biologické zbraně

Příští zbraň teroristů - mikroby

Antrax - biologický zabiják

Poplachy na několika místech
Poplach byl kvůli obálkám také na ministerstvu zahraničních věcí ve Washingtonu. Agentura AP v reakci na to oznámila, že uzavírá svou podatelnu.

Ministr zdravotnictví Thompson sdělil, že americký zdravotnický systém je ve stavu zvýšené pohotovosti, aby se okamžitě podchytilo každé onemocnění, které by mohlo souviset s biologickými zbraněmi.

Zároveň Američany vyzval, aby v případě výskytu tmavých, svědících a rozšiřujících se skvrn na pokožce okamžitě kontaktovali svého lékaře. Zároveň zopakoval varování před hromaděním antibiotik v domácnostech se slovy, že vláda má dostatek léků pro všechny, kteří je budou potřebovat.

Thompson také prohlásil, že na místní úřady by se měl obrátit každý, kdo obdrží poštou podezřelý prášek.

Americký viceprezident Dick Cheney prohlásil, že by se nedivil, kdyby za šířením zásilek s bakteriemi stál Usáma bin Ládin obviněný z útoků na New York.

Sněť slezinná (antrax)

* Původcem je bakterie, která postihuje zvířata pasoucí se v přírodě. Kožní forma je dobře léčitelná.
* Použití bakterie jako biologické zbraně je mnohem nebezpečnější: aerosol by za 4-10 dnů vyvolal plicní antrax.
* Bakterie antraxu produkují jed, který vyvolá zpočátku zduření a krvácení v lymfatických uzlinách, poté celkovou otravu a šok. Rychlý průběh nedokážou vždy zastavit ani antibiotika.
* Nákaza se nešíří z člověka na člověka.
- více ZDE

V minulém století bylo na území Floridy zaznamenáno pouze 18 případů této choroby, naposledy v roce 1976.

Budovu policie uzavřela
Už po vyskytnutí druhého případu úřady budovu, kde nakažení pracovali, okamžitě uzavřely. Nakažená pětatřicetiletá žena byla pozitivní jako jediná ze 770 lidí, kteří měli co do činění s budovou American Media Inc a nechali se otestovat. Agenti FBI přesto budovu ve skafandrech vyklidili, vynesli všechny předměty, které by mohly sloužit jako důkazy.

Zdravotníci nakonec našli bakterie na klávesnici počítače třiašedesátiletého Roberta Stevense, který v pátek na antrax zemřel.

Šíření nákazy je trestný čin
FBI začala případy šetřit jako trestný čin. Agenti hledají především odpověď na otázku, jak se bakterie do budovy, kde nakažení pracovali, dostaly.

Odborníci poukazují na to, že se bakterie antraxu těžko mohla objevit v budově vydavatelství sama. Expertka z Houstonské univerzity upozornila, že nalezení zárodečných buněk antraxu by bylo spíše typické pro textilní továrnu nebo místo, kde se zpracovávají nějaké materiály ze zvířat. Nejznámějšími oběťmi tohoto onemocnění byli doposud lidé zpracovávající vlnu.

Floridský guvernér Jeb Bush ujistil, že FBI bere případy velmi vážně. "Je to nová realita. Diskutovali jsme o tom, zda tyto biologické a chemické látky mohou být součástí výzbroje teroristů. Jsme na to připraveni. Tato věc bude podstatně větší prioritou, než tomu bylo doposud," zdůraznil bratr amerického prezidenta George Bushe.

Američané cvičí bezpečné otevírání pošty 

Dostanete-li podezřelou poštu, vykliďte okolní prostor a zavolejte policii nebo poštovního inspektora. Pokud jste ji už otevřeli a myslíte si, že obsahuje chemickou nebo biologickou zbraň, umyjte si ruce mýdlem v teplé vodě a kontaktujte policii. Podezřelými balíčky netřeste, nečichejte k nim a neochutnávejte jejich obsah. To jsou rady, které uděluje americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) od chvíle, kdy se čím dále tím více potvrzuje podezření, že poštovní balíčky a dopisy slouží jako šiřitelé bakterií sněti slezinné.

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Mezi oběťmi bylo 38...

Johnson pozastavil projednávání dohody, zrychlí přípravu na tvrdý brexit

Britská vláda pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu...

V Dánsku přestěhovali 120 let starý maják. U pobřeží mu hrozilo zřícení

Na severozápadě Dánska byl v úterý přesunut 120 let starý maják, kterému v důsledku eroze pobřeží hrozilo, že se zřítí...

V archeologickém muzeu ve Francii se zabarikádoval muž, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Na místo dorazila...

Najdete na iDNES.cz