Uzbekistán odmítá přívaly uprchlíků z násilím zmítaného Kyrgyzstánu

  18:56aktualizováno  18:56
Etnické nepokoje v Kyrgyzstánu vyhánějí tisíce tamních Uzbeků za hranice země. Uzbekistán už je ale nechce přijímat a plánuje uzavřít hranice. Žádá také humanitární pomoc pro 45 tisíc dospělých Uzbeků a tisíce dětí, které už přijal. Bývalé sovětské republiky zvažují vyslání vojáků do krizové oblasti.

Uzbekové prchají z jihu Kyrgyzstánu, kde se rozhořely prudké nepokoje (14. června 2010)

"Dnes přestaneme přijímat uprchlíky z Kyrgyzstánu, protože je nemůžeme ubytovat a nemáme kapacity pro jejich přijetí," uvedl uzbecký vicepremiér Abdull Aripov. Uzbekové ze sousedního jižního Kyrgyzstánu prchají před sílící vlnou etnických střetů, které si už vyžádaly nejméně sto dvacet mrtvých a na 1600 zraněných (více o násilnostech na jihu Kyrgyzstánu zde).

VYSLÁNÍ SIL NA JIH ZEMĚ

Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti (ODKB) údajně přece jen zvažuje vyslání vojáků na jih Kyrgyzstánu k ukončení krvavých nepokojů.

Souhlas k tomu musí podle šéfa ruské Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa nyní dát šéfové šesti bývalých sovětských republik zastoupených v ODKB v čele s Ruskem, kteří se sešli na krizovém zasedání.

"Potřebujeme humanitární pomoc od mezinárodních organizací," dodal Aripov. Několik letadel s léky a obvazovým materiálem, která poslala Světová zdravotnická organizace, už přistálo na letišti v jihokyrgyzském městě Oš, jež je centrem násilností. Materiál do města převážejí náklaďáky, které doprovází tanky a bojové transportéry.

Také Američané mají podle velvyslanectví USA v Kyrgyzstánu připraveny desítky tun stanů, léků a potravin. Z jejich vojenské základny Manas, která leží u metropole Biškeku, mohou vyrazit okamžitě.

Kyrgyzstán stojí na pokraji občanské války

Nejhorší etnické nepokoje za několik desetiletí přivedly Kyrgyzstán na pokraj občanské války. Z centra nepokojů Oše prchají desetitisíce Uzbeků, hlavně starci, ženy a děti. Mladí Uzbekové prý zůstávají, aby chránili svůj majetek.

Nad Oší odpoledne přelétala kyrgyzská vojenská helikoptéra, která shazovala stovky letáků vyzývajících v obou jazycích k zastavení bojů. "Co to děláte? Zastavte se! Otevřete oči! Kyrgyzstán je váš domov, jestli nezastavíme boje, zničíme zemi," stojí na letácích.

Uzbekové prchají z jihu Kyrgyzstánu, kde se rozhořely prudké nepokoje (14. června 2010)Uzbekové prchají z jihu Kyrgyzstánu, kde se rozhořely prudké nepokoje (14. června 2010)

Podle agentury AP na jihu pokračuje rabování a žhářství. Skupiny mladých lidí kradou vše - od potravin až po televizory. Na ulicích není policie moc vidět, i když prozatímní vláda tvrdí, že většinu důležitých míst v Oši má pod kontrolou.

Nepokoje se rozšířily z Oše do džalalabadské oblasti, kde policie zatkla jednoho z organizátorů násilností. Jedná se prý o známého místního politika, ale jeho identitu úřady kvůli vyšetřování tají.

Jih Kyrgyzstánu je baštou příznivců bývalého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva, který byl počátkem dubna svržen lidovým povstáním. Biškek obviňuje z rozdmýchávání nepokojů Bakijeva, ten to ale ze svého běloruského exilu odmítl. Příznivci někdejšího prezidenta provizorní vládu neuznávají, ale místní Uzbekové ji údajně podporují.

Jihokyrgyzské město Oš

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Američané dopravili pomoc pro Venezuelu, Maduro humanitární krizi popírá

Do kolumbijského pohraničního města Cúcuta přiletěl americký vojenský dopravní...

Venezuelská opozice zintenzivňuje kampaň za vstup humanitární pomoci, která se už dva týdny shromažďuje u hranic této...

Najdete na iDNES.cz