Zavraždil přítelkyni a fotky mrtvoly zveřejnil. Instagram je neumí smazat

  14:03aktualizováno  14:03
Instagram má problémy s odstraněním explicitních fotografií těla sedmnáctileté středoškolačky, kterou v neděli večer brutálně zavraždil v USA její přítel. Snímky poté zveřejnil na internetu. Jde o poslední z řady případů, které vyvolaly vlnu kritiky proti internetovým platformám, které nedokážou účinně zastavit šíření nevhodného obsahu.

Policie útočníka podle stanice CNN identifikovala jako jednadvacetiletého Brandona Clarka. S Biancou Devinsovou se seznámil před dvěma měsíci na Instagramu a jejich kamarádství postupně přerostlo ve vztah. Když se ale partneři vraceli v neděli večer autem z hudebního koncertu v New Yorku, vypukla mezi nimi hádka.

Fotogalerie

Konflikt podle policie přerostl v násilí a Clark nakonec podřízl Devinsové hrdlo.  Clark poté vytáhl mobilní telefon a začal si mrtvolu své přítelkyně fotit. Snímky pak zveřejnil v chatovací aplikaci Discord a umístil je také na svůj instagramový účet.

Ačkoli uživatelé obou platforem okamžitě upozornili na nevhodný obsah správce i policii, mnoho Clarkových followerů si mezitím stihlo fotografie dívčina zohaveného těla uložit. Snímky nyní žijí na internetu dál svým životem a sociálním sítím se je zatím nedaří úspěšně odstranit.

Ačkoli Instagram fotografie z Clarkova účtu smazal, jeho followeři začali pod  Clarkovými zbylými příspěvky lákat ostatní uživatele, aby si zkopírované fotografie těla prohlédli na jejich účtech. Společnost nyní účet zcela smazala. 

17.července 2019 v 04:22, příspěvek archivován: 17.července 2019 v 12:10

Někteří uživatelé se naopak rozhodli bojovat proti šíření explicitních záběrů na vlastní pěst a začali na Instagramu sdílet dívčiny fotografie, na kterých je živá a zdravá. Doplňují je také hashtagem s jejím jménem.

Instagram pro stanici BBC uvedl, že spolupracuje s policií a snaží se prostřednictvím speciální vyhledávací technologie a typů od uživatelů snímky těla Devinsové odstranit a zabránit jejich šíření.

Platformy si sypou popel na hlavu, snímky se ale šíří dál

„Přijali jsme všechna opatření k odstranění tohoto obsahu z našich platforem. Naším cílem je jednat co nejrychleji, vždy je tady prostor pro zlepšení. Naše myšlenky směřují k těm, které tato tragická událost zasáhla,“ uvedl mluvčí Instagramu, který je ve vlastnictví společnosti Facebook.

Také Discord se snaží všechny snímky dívčina těla odstranit. „Jsme šokováni a hluboce zarmouceni touto situací. Spolupracujeme s donucovacími orgány a poskytujeme jim veškerou možnou pomoc. Naše srdce jsou s rodinou Bianci a všemi jejími blízkými,“ uvedl mluvčí firmy pro CNN.

17.července 2019 v 08:09, příspěvek archivován: 17.července 2019 v 12:18

Policie zadržela Clarka v pondělí kolem půl osmé hodiny ráno ve městě Utica poté, co obdržela telefonáty týkající se muže se sebevražednými sklony, který kolemjdoucím tvrdil, že zabil ženu. Když k němu strážníci dorazili, vytáhl nůž a několikrát se bodl do krku. Poté si lehl na zem, kde leželo přikryté tělo Devinsové. Clark nicméně zranění přežil a podle policie ho čeká soud.

Video masakru na Novém Zélandu se objevuje dodnes

V souvislosti s případem se strhla vlna kritiky vůči sociálním sítím, které podle některých nedokážou dostatečně rychle odstranit problematický obsah. Před třemi měsíci se kvůli tomu ocitla pod palbou společnost Facebook, a to když nedokázala efektivně zastavit šíření sedmnáct minut dlouhého videa z masakru v mešitách na Novém Zélandu.

Atentátník tehdy střelbu přenášel živě. Facebook během následujících 24 hodin musel odstranit více než 1,5 milionu kopií videa. Navzdory veškeré snaze se však necenzurované záběry na internetu stále šíří. Technologičtí giganti podle BBC proto pracují na automatizovaných nástrojích, které by jim umožnily udržet jejich platformy před nevhodným obsahem  v bezpečí.

Novozélandský útočník vysílal střelbu živě na Facebooku:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Turek pobodal ženu před očima její dcery. V zemi si lidé přejí konec násilí

Ženy v Ankaře protestovaly proti zvyšujícímu se počtu obětí násilí ze strany...

Na sociálních sítích se objevilo video, na kterém se osmatřicetiletá Emine Bulutová drží za zkrvavený krk a volá, že...

Zamávejme Británii. Tisíce lidí mají v den brexitu sraz na nizozemské pláži

Ilustrační foto.

Poslední říjnový den se na pláži ve městě Wijk aan Zee nedaleko Amsterdamu bude konat velká party. Tisíce lidí si...

Najdete na iDNES.cz