Walter Kendall Myers se ženou Gwendolyn

Walter Kendall Myers se ženou Gwendolyn | foto: Reuters

USA otřásá špionážní aféra diplomata a jeho ženy. Pracovali pro Castra

  • 51
Američtí lovci špionů nemají rádi kubánské agenty - prastará poučka říká, že je obvykle velmi těžké je odhalit. Za své služby totiž většinou nedostávají peníze, pracují z přesvědčení, idealismu. To proto americký diplomat Walter Kendall Myers a jeho žena Gwendolyn tak dlouho unikali a Kubě předávali cenné materiály po tři desítky let.

"Máme plán," řekl Myers při setkání s "agentem" kubánské rozvědky, který byl ve skutečnosti nastrčený důstojník FBI, jehož svědectví dostalo manžele do vězeňské cely. "Chceme na jachtě přijet domů."

To "domů" znamenalo kubánské vody, kam chtěli v listopadu vyrazit. A možná se již nevrátit - podle včera zveřejněných detailů případu detektivové v jejich kalendáři nalezli datum plánovaného odjezdu. O příjezdu tam nebylo nic.

I proto v noci na včerejšek soudce rozhodl, že musí až do začátku procesu zůstat ve vězení. Protože je podle něj pravděpodobné, že by se pokusili utéct. "Pokud by se dokázali dostat na Kubu, představovali by pro USA velké nebezpečí," citovala americká média soudce Johna Facciolu, který je odmítl propustit na kauci.

Skica zachycující soud, který řešil, zda propustí Waltera Kendalla Myerse a jeho ženu na kauci.
Skica zachycující soud, který řešil, zda propustí manžele Myersovy.

Myersovi, který před odchodem do důchodu pracoval pro americké ministerstvo zahraničí, je 72 let, jeho žena je o rok mladší. Hrozí jim nejméně 17 let vězení, a z cely tedy možná již nikdy nevyjdou.

Ve Washingtonu tento případ vyvolal velký skandál, který se ještě může rozrůst. Není totiž zatím jasné, jak velké škody manželé napáchali. Myers sice na ministerstvu zahraničí nepracoval přímo na kubánských záležitostech, měl však přístup k řadě utajovaných materiálů včetně různých zpráv rozvědky.

Kubánci špionům neplatí

Kubáncům zřejmě předal i několik set tajných studií o Castrově režimu. A jak je možné, že je tak dlouho neodhalili? Právě i kvůli tomu, že Kubánci v drtivé většině případů svým špionům neplatí a snaží se naverbovat "pravověrné", tedy takové osoby, které pracují z přesvědčení.

Myers k nimi nesporně patřil, mezi materiály, které detektivové nalezli v jeho věcech, byl i jeho text, v nichž opěvoval Fidela Castra a kubánský systém.

Kuba letos oslavila padesáté výročí revoluce.
Myersovi "sloužili revoluci".

K odhalení nejnebezpečnějších špionů v amerických řadách přitom většinou vedlo to, že si žili nad poměry. Agent FBI Robert Hanssen, uvězněný na doživotí v roce 2001, dostal za vyzrazení řady agentů od Sovětů a Rusů 1,4 milionu dolarů v hotovosti a diamantech.

Stejně tolik či více si vydělal Aldrich Ames, pracovník CIA, odsouzený za ty samé zločiny v roce 1994. K jeho vyzrazení vedlo i to, že mnohým začalo být divné, jak si může dovolit nebývale luxusní dům a drahá auta.

Nic takového zřejmě manželům Myersovým nehrozilo - protože jen prostě "sloužili revoluci". A ke komunikaci s jinými agenty užívali staromódní pomůcky: Morseovu abecedu či nákupní vozíky, které si s agenty měnili v anonymitě obchodních domů.

To však prý postupně dělat přestali - Myersová si stěžovala, že dnes už jsou všude kamery. A že nejlepší je setkávat se s Kubánci přímo. Tak jako s tím, který pracoval pro FBI a pomohl je poslat do vězení.

Kuba a špioni

Kubánské tajné služby jsou ve světě považovány za poměrně velmi schopné a nebezpečné. V USA patří k jejich hlavním cílům emigrantské kruhy a armádní struktury. Největší síť agentů se Havana snaží udržovat na Floridě, kde žije početná komunita kubánských uprchlíků. V roce 1998 bylo v Miami zadrženo několik špionů, takzvaná "kubánská pětka". Nejznámějším případem posledních let bylo v roce 2001 zatčení Any Montesové, analytičky vojenské zpravodajské služby. Havaně předávala po mnoho let tajné dokumenty, a to z "morálních důvodů", neboť USA se dle ní nechovaly k ostrovu dobře. Byla odsouzena k 25 letům vězení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video