Před summitem Trumpa s Kimem vtrhla zřejmě CIA na ambasádu KLDR v Madridu

  11:25aktualizováno  11:25
Ten příběh nepostrádá nic z napínavého špionážního thrilleru. Vlivné mocenské hry v pozadí, spoutaná rukojmí i maskovaní útočníci, kteří odjíždějí z místa činu vozidly drahých značek. Řeč je o nedávném přepadení severokorejské ambasády v Madridu, z něhož je podezřelá americká tajná služba CIA.

Incident se odehrál v pátek 22. února, tedy pár dnů před summitem severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Hanoji. 

Fotogalerie

Do budovy ambasády KLDR ve španělské metropoli vtrhlo deset maskovaných mužů s falešnými zbraněmi. Přítomné zbili, svázali a přes hlavu jim přehodili neprůhledné pytle. Pak začal výslech. 

Od počátku bylo zjevné, že se nejedná o loupežné přepadení.

„Celá operace byla perfektně naplánovaná a bylo hned jasné, že ji provedla skupina organizovaná s vojenskou kázní,“ citoval deník El País španělské vyšetřovatele. „Ti lidé velmi dobře věděli, co hledají, nakonec zmizely jen počítače a mobily,“ pokračuje zdroj blízký vyšetřování. 

Podle španělských policistů měli dva z mužů „přímé vazby na americkou CIA“, zbylých osm označili za jihokorejské zpravodajce. 

Zbylo mnoho otazníků

Na ambasádě pracoval v době útoku jediný diplomat, zbytek personálu tvořili asistenti a jejich rodinní příslušníci. Akci ukončila jedna z žen, která vyskočila z okna a přivolala pomoc, o pár minut později už útočníci zmizeli v tmavých vozech audi. 

Po záhadném přepadení zůstává před vyšetřovateli víc otazníků než odpovědí. Zde jsou některé z nich: Kdo tedy vlastně stojí za nenadálým přepadem? Proč by měl někdo takový zájem zrovna o ambasádu v Madridu? A co by mohlo následovat? 

Stopy vedou především ke Kim Hjok-čcholovi, bývalému severokorejskému velvyslanci v Madridu, jehož Španělé před dvěma lety vyhostili v reakci na severokorejské jaderné testy. 

Summit Trumpa s Kimem skončil bez dohody, ani jeden nechtěl ustoupit

Kim Hjok-čchol se stal jedním z nejvěrnějších mužů Čong-una. Při přípravě nedávného vietnamského summitu KLDR s Trumpem měl důležitou roli, ale již předtím byl hlavním vyjednavačem s Washingtonem o nukleárním odzbrojení. 

Španělští vyšetřovatelé z tajné služby CNI naznačují, že útočníci se mohli zajímat o elektronické stopy, texty a data v počítači a mobilech, které bývalý velvyslanec na místě zanechal. Podle El País se o bývalého velvyslance zajímaly americké tajné služby už delší čas. 

CIA oficiálně popřela jakékoli zapojení do přepadu v Madridu, španělská vláda ale označila toto vyjádření za „nepřesvědčivé.“ 

Pokud by se role CIA ve zmíněném přepadu potvrdila, jistě by to vedlo k diplomatické roztržce mezi oběma zeměmi. Znamenalo by to totiž porušení všech norem, chránících diplomatická zastoupení. A také to, že američtí zpravodajci operují na španělské půdě, aniž o tom má Madrid tušení. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Přežil holokaust, zabije ho ale možná trh. Invalidu chtějí v USA vystěhovat

ilustrační snímek

Už dvakrát přišel o domov, když před násilím prchal z Ukrajiny i Uzbekistánu. Posledních 17 let žil Musiy Rishin v bytě...

Horší než horor. Rumuny vyděsily vraždy a bída v psychiatrických léčebnách

Hororová léčebna. Rumuny pobouřilo odhalení opozičního poslance.

Přeplněné pokoje, padající omítka a špína v koupelnách. Rumuny vyděsily záběry z psychiatrické léčebny na severu země....

Války na Wikipedii. Rakušané retušují text o populistech, Němci o bulváru

ilustrační snímek

Z politických i komerčních důvodů manipulují obsah Wikipedie i u našich sousedů. V rakouské verzi internetové...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz