Po Kimovi jde Okřídlený kůň, skupina, jež přepadla ambasádu KLDR v Madridu

  15:00aktualizováno  15:00
Donedávna tisk spekuloval, že v únorovém přepadení severokorejské ambasády v Madridu měla prsty americká CIA. Tato linka se však nepotvrdila. Divokou akci, jejímž cílem prý bylo získat šifrovací počítač, s nímž KLDR posílá příkazy na své ambasády po světě, provedla skupina Okřídlený kůň, která chce svrhnout diktátorský režim Kim Čong-una.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (10. října 2015) | foto: Reuters

Málo známá „revoluční“ skupina si říká Cheollima Civil Defense. Cheollima, čteno Čcholrima, je okřídlený kůň, který dokáže překonat dlouhé vzdálenosti a vyskytuje se v korejských legendách. Jedná se zřejmě o první severokorejskou opoziční skupinu, o níž se svět dozvěděl. 

Fotogalerie

O tajemné organizaci toho příliš známo není, jen to, že ji tvoří převážně severokorejští uprchlíci. „Zbavíme Severní Koreu velkého zla,“ uvedla skupina na internetu s tím, že vytvořila exilovou vládu, kterou označila za jediného legitimního představitele Severokorejců. Vládu nazvala Svobodný Čoson, použila tedy jméno korejské dynastie, která v zemi panovala několik století. 

Přes silná vyhlášení je však zřejmé, že zatímní dopad skupiny na situaci v Severní Koreji je prakticky nulový.

Někteří experti spekulovali, že organizace by mohla být napojena na jihokorejské tajné služby. Tajemní vlastenci se také přihlásili k zodpovědnosti za drsnou akci v Madridu

Provedlo ji deset zakuklenců ozbrojených atrapami pistolí, mačetami a noži. Ambasádu obsadili, několik hodin tam zadržovali její zaměstnance a přesvědčovali je, aby zběhli z KLDR. Nakonec vzali počítače, pevné disky a další materiály a zmizeli přes Lisabon do Spojených států, kde se rozptýlili. 

Zajímavé na celé věci je také to, že Severokorejci případ oficiálně vůbec nenahlásili, španělská policie se o něm dozvěděla jen díky tomu, že jí zavolala žena jednoho z pracovníků velvyslanectví, které se oknem podařilo prchnout. 

Kdo je Adrian Hong Čchang

Jeden z údajných přímých aktérů přepadení, Adrian Hong Čchang, dlouholetý aktivista a zakladatel organizace Svobodu Severní Koreji na pomoc severokorejským uprchlíkům, pět dní poté údajně kontaktoval americkou FBI a nabízel jí jisté na velvyslanectví ukradené materiály. Američané to samozřejmě nepotvrdili. 

V KLDR popravují i na školách, k trestu smrti stačí třeba jen ukrást rýži

Podle některých zdrojů Hong Čchang celou akci vedl. Zkušeností na to by měl zřejmě dost – už v roce 2006 byl zatčen v Číně, když převáděl skupinu severokorejských uprchlíků. Vždy se velice nesmiřitelně stavěl proti severokorejskému režimu. 

„Musíme se zbavit iluze, že skutečné změny v Severní Koreji lze dosáhnout bez obětí,“ napsal v komentáři pro list The New York Times už před deseti lety. „Pokrok naší globální civilizace je sám o sobě nulový, pokud se i nadále smíříme s existencí něčeho takového, jako je Severní Korea,“ dodal. 

Kromě Hong Čchanga, který nyní má mexické občanství, ale naposledy žil ve Spojených státech, byli podle zjištění španělských vyšetřovatelů v přepadovém komandu i americký občan Sam Ryu a Jihokorejec U Nan-Ri. 

Na všechny nyní španělské úřady vydaly mezinárodní zatykač. Pokud by byli dopadeni a vydáni do Španělska, hrozí jim mnohaleté tresty za trestné činy vniknutí na cizí pozemek, ublížení na zdraví a loupež. 

Skupina v internetovém prohlášení ospravedlňovala útok na ambasádu mimo jiné tvrzením, že severokorejská diplomatická zařízení fungují jinak než v běžných zemích. „Velvyslanectví jsou centry obchodu s narkotiky, zbraněmi a dalších nelegálních aktivit, jsou výspou propagandy totalitního režimu, který systematicky páchá zločiny proti lidskosti,“ tvrdí skupina. 

Cesta poslanců do KLDR. Bez tvrdosti poslouží jen propagandě, říká koreanista

Dále uvedla, že její členové se podílí na „citlivé práci po celém světě“. „Náš boj za svobodu již byl vykoupen krví našich rodin a kolegů. Známe rizika. Víme, že někteří z nás budou během našeho boje uvězněni, mučeni nebo zabiti.“

Skupina Cheollima se poprvé veřejně prezentovala v březnu 2017, kdy oznámila, že se postarala o Kim He-sola, syna Kim Čong-nama, nevlastního bratra severokorejského diktátora, který byl zřejmě na příkaz režimu zavražděn na letišti v Malajsii bojovou látkou VX. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Ruské senzory se po výbuchu rakety odmlčely, řekl šéf monitorovacího systému

Plakát v ruské vesnici Ňonoksa, který připomíná, že jde o oblast, kde se...

Ruské úřady po explozi testovací rakety u Severodvinska zřejmě vypnuly čtyři senzory zařazené do mezinárodní sítě,...

Záchranáři našli věci speleologů uvázlých v jeskyni v polských Tatrách

Záchrana seleologa

Záchranáři, kteří se v polské části Tater od víkendu snaží pomoci dvěma polským speleologům zablokovaným vodou ve Velké...

Kanadský premiér ctnosti Trudeau bránil vyšetřování úplatků Kaddáfímu

Kanadský premiér Justin Trudeau a bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí

Když před čtyřmi lety kanadští liberálové vyhráli parlamentní volby, byl jejich předseda Justin Trudeau považován za...

Najdete na iDNES.cz