KLDR přiznala, že se jaderných zbraní nezbavuje. Chce po USA další ústupky

  9:29aktualizováno  9:29
Severní Korea se nezbaví jaderných zbraní dříve, než pomine jaderná hrozba ze strany USA. Mezinárodní agentury se shodují, že Kim Čong-un nejspíš bude po USA požadovat zrušení záruky jaderné ochrany Jižní Koreji a Japonsku, a také stažení vojáků z regionu.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si prohlíží raketovou balistickou střelu Hwasong-15 (29.11.2017) | foto: AP

KLDR se na letošním setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem zavázala pracovat na jaderném odzbrojení. Spojené státy jí za to nabídly bezpečnostní záruky, rušení sankcí a zrušení vojenských cvičení se Soulem. Severní Korea souhlasila. V naplňování dohody se však dosud pokroku nedosáhlo. 

Fotogalerie

Problém podle analytiků spočívá především v nejasnosti či přímo neshodě Pchjongjangu a Washingtonu na tom, co vlastně „denuklearizace“ znamená. V Jižní Koreji o tom nyní jedná americký zmocněnec pro KLDR Stephen Biegun. Podle agentury Reuters je čtvrteční prohlášení KCNA první veřejnou zmínkou, jak si Severní Korea jaderné odzbrojení představuje.

„USA musejí pochopit přesný význam termínu denuklearizace Korejského poloostrova a zejména si musejí prostudovat zeměpis. Když mluvíme o Korejském poloostrově, zahrnuje to nejen území naší republiky, ale také celého regionu, v němž USA rozmístily své invazní síly včetně jaderných zbraní,“ stojí ve zprávě KCNA.

„Hovořit o kompletní denuklearizaci Korejského poloostrova tedy znamená odstranění všech zdrojů jaderné hrozby, nejenom ze Severu a Jihu, ale také z oblastí sousedících s poloostrovem,“ uvádí KCNA. Washington ani Soul na prohlášení zatím nereagovaly.

Americké nukleární zbraně byly rozmístěny na území Jižní Koreje v letech 1958 až 1991. Po jejich odvezení chrání USA své spojence Jižní Koreu a Japonsko pomocí takzvaného „jaderného deštníku“.

Zamilovali jsme se do sebe, prohlásil Trump o svém vztahu s Kimem

Při rozhovorech o jaderném odzbrojení KLDR v minulosti opakovaně uváděla, že by se mohla zříci svého jaderného arzenálu, pouze pokud Spojené státy stáhnou své jednotky z Jižní Koreje a odstraní takzvaný odstrašující protijaderný deštník, kterým USA chrání Japonsko a Jižní Koreu. 

Spojené státy mají od korejské války z let 1950 až 1953 na jihokorejském území přes 24 tisíc vojáků. V Japonsku mají Američané od druhé světové války umístěno necelých 40 tisíc vojáků. Dalších 20 tisíc vojáků námořní pěchoty slouží na lodích a ponorkách, které se plaví Tichým a Indickým oceánem. 

KLDR šokovala

Agentura AP čtvrteční oznámení ze Severní Koreje označila za šokující. Podle ní to přispívá k pochybnostem o tom, zda se Kim Čong-un někdy dobrovolně vzdá jaderného arzenálu, protože jej považuje za záruku vlastního udržení se u moci. 

Prohlášení také podle AP svědčí o tom, že KLDR bude po USA požadovat stažení podstatné části z více než dvou desítek tisíc amerických vojáků z Jižní Koreje, což ovšem Spojené státy dlouhodobě odmítají zahrnout do jakékoli dohody o odzbrojení.

Ze summitu Trumpa s Kimem:


Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Spolupráce s V4 je důležitá, ale z hodnot Unie nelze slevit, říká Čaputová

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla v Bratislavě rozhovor České...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve středu vyzdvihla spolupráci Slovenska, Česka, Maďarska a Polska v rámci...

Tání arktického permafrostu nabírá na obrátkách, přišlo o 70 let dříve

Tým vědců působících v Grónsku zveřejnil snímek, na kterém se  psí spřežení...

Na vzdálených místech kanadské Arktidy začal permafrost tát o sedmdesát let dříve, než se předpokládalo. Podle nového...

Mexiko viní návrhářku z kulturní krádeže, použila v kolekci tradiční vzory

Nejnovější kolekce návrhářky Caroliny Herrerové, která je inspirována Latinskou...

Věhlasná newyorská návrhářka venezuelského původu Carolina Herrerová sotva stihla představit svou hravou módní kolekci...

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na iDNES.cz