10:38
Summit lídrů EU potvrdil "politickou podporu" akčnímu plánu, jehož součástí má být finanční pomoc Turecku, snadnější přístup Turků k schengenským vízům a obnovení a urychlení rozhovorů o přístupu Turecka k EU. Debaty o konkrétní podobě tohoto plánu budou v příštích dnech následovat. Podle západních diplomatů by částka určená Turecku mohla dosáhnout výše až tří miliard eur (81 miliard korun).
10:06
Polsko vyšle kolem 70 pohraničníků do Maďarska, aby tam pomohli zabezpečit hranice se Srbskem. Řekla to po unijním summitu polská premiérka Ewa Kopaczová.
09:06
Další z migrantů zemřel při pokusu dostat se do Velké Británie. Srazil ho jeden z vlaků projíždějící Eurotunelem.
08:59
Maďarsko se v pátek rozhodne, jestli uzavře hranice s Chorvatskem, aby tak zastavilo neustávající proud uprchlíků směřujících na jejich území. Maďarský premiér Viktor Orbán to řekl v Bruselu.
07:45
Agentura Frontex má být v příštích měsících přeměněna v "operativnější orgán", uvedl Tusk na čtvrtečním summitu lídrů EU. Cílem podle něj například je, aby Frontex měl právo z vlastní iniciativy vracet nelegální migranty, kteří nemají v EU nárok na azyl. Agentura by také měla dostat možnost působit aktivněji při ochraně vnějších hranic unie.
16.října 2015 v 00:56, příspěvek archivován: 16.října 2015 v 07:46

Frontex to be given right to return irregular migrants on its own initiative & become more proactive in protecting external borders. #EUCO

06:44
Summit Evropské unie v noci na pátek potvrdil záměr směřovat ke vzniku společného systému ochrany hranic EU se širší pravomocí, než jakou má nynější unijní agentura Frontex. Na noční tiskové konferenci po skončení diskuse prezidentů a premiérů osmadvacítky to řekl předseda tohoto jednání Donald Tusk.
06:35
Bulharští pohraničníci na pomezí s Tureckem zastřelili běžence z Afghánistánu, který v asi čtyřicetičlenné skupině pronikl do země. Více zde
06:08
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, i dnes budeme pokračovat v on-line zpravodajství k uprchlické krizi v Evropě.
22:52
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro dnešek se s Vámi loučíme. Naše on-line zpravodajství k uprchlické krizi bude pokračovat opět zítra.
22:14
Jednání v Bruselu o migrační krizi se nejspíš protáhne do noci.
15.října 2015 v 21:42, příspěvek archivován: 15.října 2015 v 22:13

Tak to vypadá, že si všichni účastníci summitu dřív jak v jednu, ve dvě ráno do postele nelehnou. #EUCO

21:19
Krajně pravicoví Švédští demokraté chtějí na Blízkém východě zahájit kampaň odrazující migranty od cesty do skandinávské země. Mimo jiné argumentují tím, že ve skandinávské zemi je čeká zima a sníh, informovala agentura Reuters. Strana chce kampaň rozběhnout v médiích v Jordánsku, Libanonu a Turecku. V těchto zemích žijí tisícovky syrských běženců v uprchlických centrech. Švédští demokraté se po loňských zářijových volbách stali třetí nejsilnější stranou v parlamentu.
20:12
Turecko požaduje po Evropské unii v rámci spolupráce při migrační krizi až tři miliardy eur (81 miliard Kč). Podle médií i diplomatů EU to vyplynulo z diskusí, které v Ankaře vedli zástupci Evropské komise a o nichž dnes informovali členské země v Bruselu. Původně Evropská unie přislíbila pomoc, určenou hlavně na zlepšení situace milionů převážně syrských uprchlíků na tureckém území, v třetinové výši.
19:28
  • Demonstrant mezi symbolickými hroby migrantů a uprchlíků. Demonstranti také...

    Demonstrant mezi symbolickými hroby migrantů a uprchlíků. Demonstranti také zablokovali silnice okolo místa konání summitu EU v Bruselu (15. října 2015). / Autor: AP

18:48
Sedm migrantů se dnes utopilo u ostrova Lesbos v Egejském moři poté, co se jejich dřevěný člun srazil s lodí řecké pobřežní stráže, informovala agentura AFP. Mezi oběťmi jsou čtyři děti, včetně kojence. Zbylých 31 běženců, kteří byli rovněž v člunu, se podařilo zachránit. K neštěstí došlo během záchranné operace asi 2,5 kilometru od řeckého ostrova, přes který se většina uprchlíků snaží dostat z tureckého pobřeží do Řecka.
18:25
Turecko chce za pomoc s migrační vlnou na oplátku od Evropské unie uvolnění vízového režimu. "Nepodepíšeme dohodu o vracení osob, dokud nebudou přijata opatření na víza do Schengenu pro turecké občany," řekl premiér Ahmet Davutoglu.
17:53
Členské země Visegrádu vydaly před evropským summitem společné prohlášení k migrační krizi. Premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska považují za nejdůležitější ochranu vnějších hranic Evropské unie a spolupráci se státy, ze kterých běženci pocházejí. Klíčovým partnerem je podle nich Turecko. Podle V4 musí EU projevovat jednotu, soudržnost a akceschopnost. "Měli bychom se vyvarovat opatření, jako je například trvalý relokační mechanismus, která toto společné úsilí ohrožují," píše se v prohlášení.
17:25
Mezinárodní policejní organizace Interpol a Europol posilují společný boj proti zločineckým sítím, které pašují migranty do Evropy. Organizace oznámily, že vytvoří speciální mezinárodní operační síť proti pašování běženců. Příští schůzka odborníků obou organizací se uskuteční začátkem roku 2016 v haagském sídle Europolu. "Jako neutrální platforma 190 států má Interpol jedinečné postavení pro koordinaci mezinárodního boje proti sítím pašující lidi," řekl generální tajemník Interpolu Jürgen Stock 120 účastníkům setkání z 50 zemí, kterých se pašování migrantů do Evropy týká.
16:44
  • Afghánská rodina čeká na autobus v řeckém přístavu Pireus. Z ostrova Lesbos je...

    Afghánská rodina čeká na autobus v řeckém přístavu Pireus. Z ostrova Lesbos je sem přivezl trajekt Eleftherios Venizelos (15. října 2015). / Autor: Reuters

16:27
Premiér Bohuslav Sobotka podporuje návrh na vznik společné pohraniční stráže. Uvedl to před dnešním summitem Evropské unie. O summitu si můžete přečíst v článku.
15:57
Mezi syrskými uprchlíky mířícími do Evropy mohou být lidé spjatí s Asadovým režimem. Na základě svých zdrojů o tom informovala agentura AFP. Politolog Ziad Majed, který se specializuje na problematiku Sýrie, si sice není jist pravdivostí všech podkladů, o něž se zpráva AFP opírá, nicméně řekl, že ze Sýrie přicházejí zprávy o stále větším počtu prchajících alávitů.