Vážené čtenářky, vážení čtenáři, od soboty 17. října pokračuje online reportáž iDNES.cz k uprchlické krizi na nové adrese. Aktuální zpravodajství najdete zde.
20:17
Podle Lenky Ahmad Balické z vedení pražské muslimské obce se prezident snaží zalíbit lidem, kteří věří mýtům o islámu. "Muslimové žijí v České republice už více než sto let a nikdy se tu nic, o čem pan prezident spekuluje, ani náznakem neobjevilo," uvedla Ahmad Balická. Situaci v Česku podle ní nezmění ani zamýšlené přijetí patnácti set uprchlíků, kteří prchají ze Sýrie před válkou. Členka vedení pražské muslimské obce věří v to, že lidé v Česku dokážou "čirý populismus" rozpoznat. "Pokud se někdo vyjadřuje na adresu islámu, měl by ho aspoň trochu znát, a ne takto nezodpovědně přiživovat strach v lidech šířením bludů," dodala Ahmad Balická.
19:48
Německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru s deníkem Frankfurter Allgemeine Zeitung řekla, že chápe a bere vážně obavy obyvatel z uprchlické krize, ale odmítá jim cokoli "nalhávat" předkládáním pouze "zdánlivých řešení". Kritizovala například stavění plotů na maďarské hranici. Politička, která bývá kritizována za až příliš velkou vstřícnost vůči uprchlíkům, opět varovala před xenofobií. Kancléřka rovněž zdůraznila, že Německo dokáže ochránit své hranice a po každém žadateli o azyl požaduje, aby akceptoval základní pilíře Německa. Správným usměrňováním podle ní počet uprchlíků klesne.
18:54
  • Migranti pochodují k maďarské hranici poté, co je vlak dovezl do chorvatského...

    Migranti pochodují k maďarské hranici poté, co je vlak dovezl do chorvatského Botova (16. října 2015) / Autor: Antonio Bronic Reuters

18:50
Senátoři ze Strany práv občanů chtějí v horní komoře Parlamentu uspořádat konferenci o migraci a islámu. Pozvali na ni zástupce protiislámských iniciativ. Akce, která by se měla konat v předvečer Dne vzniku samostatného československého státu, zatím nebyla schválena. Iniciativa Islám v ČR nechceme už přesto na svém webu zveřejnila program konference i se senátním logem.
18:32
Kvůli rozhodnutí Budapešti jsou nyní v pohotovosti úřady v Chorvatsku i Slovinsku. Premiér Milanović je ve stálém kontaktu se slovinským premiérem Mirem Cerarem, s nímž jednal už ve čtvrtek v Bruselu. Dnes spolu oba politici několikrát telefonovali a chorvatská vláda se připravuje k realizaci takzvaného "plánu C" - jeho obsah však není znám. „Chorvatská vláda už se dohodla na dalším postupu se Slovinskem. Pokud Maďarsko uzavře své hranice, začne Chorvatsko ve spolupráci se Slovinskem tento plán uskutečňovat," řekl dnes mluvčí vlády v Záhřebu. Spekuluje se o možnosti vytvoření koridoru pro uprchlíky vedoucího přes obě země do Rakouska.
17:44
Policisté mají připravenou techniku pro případ obnovení kontrol na hranicích. Pomůžou třeba elektrocentrály a osvětlení od Správy státních hmotných rezerv. Zázemí na hranicích už mají policisté nyní. Na některých hraničních přechodech se například mohou schovat do mobilních buněk, k dispozici mají stany i mobilní toalety. Informovala o tom dnes mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
17:24
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek rozumí uzavření zelené hranice mezi Maďarskem a Chorvatskem. O opatření hovořil také se svým maďarským protějškem. Země se tak podle něj snaží kontrolovat tok uprchlíků. Zaorálek to dnes řekl novinářům v Záhřebu. Krok Maďarska schvalují i další čeští politici. Ve čtvrtek se byl na maďarské hranici podívat předseda ODS Petr Fiala. "Chrání jen své vlastní občany a jejich bezpečnost. To je přece úkolem každého státu. Maďarsko ale chrání i Evropu, brání vnější schengenskou hranici, v tom si zaslouží naši podporu," dodal Fiala.
17:04
Dohody mezi Evropskou unií a Tureckem nemohou podle prezidenta Miloše Zemana nahradit ochranu hranic. Zkritizoval Evropskou unii, že při ochraně svých vnějších hranic nedokázala naplnit své základní poslání. Zeman to řekl na dnešní tiskové konferenci uspořádané při příležitosti skončení jeho cesty po Zlínském kraji.
16:53
  • Migranti čekají ve stanu, až budou moci překročit srbsko-chorvatskou hranici u...

    Migranti čekají ve stanu, až budou moci překročit srbsko-chorvatskou hranici u Berkasova (16. října 2015) / Autor: Marko Djurica Reuters

16:13
Ministr vnitra Milan Chovanec se včera kvůli nejasnostem ohledně relokací obrátil na Evropskou komisi. Navázal tak na svůj předešlý dopis lucemburskému ministrovi pro zahraniční věci a evropské záležitosti Jeanu Asselbornovi, v němž upozorňoval na zásadní nejasnosti související se zavedením tzv. povinných kvót. Asselborn odkázal ministra právě na Komisi, která má v dané oblasti působnost. Chovanec v dopise předkládá legislativně právní analýzu, kterou vypracovalo české ministerstvo, a požaduje další debatu na téma kvót.
15:49
Maďarská vláda se rozhodla uzavřít v pátek o půlnoci hranice s Chorvatskem, aby zastavila příliv migrantů. Oznámil to dnes maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto po zasedání národní bezpečnostní rady. Szijjarta označil uzavření hranic za reakci na neúspěšná jednání představitelů Evropské unie, kteří nedokáží společnými silami kontrolovat řecké hranice. Maďarsko proto musí chránit vnější hranice schengenské zóny samo.
15:10
Jedna z nejdůležitějších německých organizací na pomoc uprchlíkům Pro Asyl chce u ústavního soudu napadnout dnes schválené zákony urychlující azylové řízení. Podle ní je především krácení sociálních dávek pro uprchlíky, jejichž žádost o azyl byla odmítnuta, v rozporu s německou ústavou. Šéf Pro Asyl Günter Burkhardt označil úpravu azylového řízení za projev neschopnosti Evropské unie reagovat na příchod uprchlíků. "Evropa se zavírá, protože nedokáže solidárně organizovat přijímání běženců," řekl Burkhardt.
14:40
Úřad vysokého komisaře pro uprchlíky (UNHCR) vyzval Evropskou unii k urychlenému vybudování odpovídajících registračních center, která mají rozhodovat o přidělování jednotlivých uprchlíků členským zemím EU. UNHCR naléhá, aby je osmadvacítka v Řecku zřídila ještě před příchodem zimy. "V tuto chvíli není tato krize náležitě zvládána. Je nezbytné, aby byla přijata tato opatření," řekl dnes v Ženevě mluvčí UNHCR Adrian Edwards.
13:55
Komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks v pátek vyjádřil zklamání nad "důvěryhodnými zprávami" o nevyhovujících životních podmínkách v zařízení českého ministerstva vnitra Bělá-Jezová na Mladoboleslavsku. Odvolal se přitom na úterní zprávu české ombudsmanky Anny Šabatové. Muižnieks vyzval české úřady, aby "rychle a rozhodně" životní podmínky žadatelů o azyl zlepšily.
13:38
Německé spolkové země v pátek schválily zákony, které mají zrychlit azylové řízení v Německu. Opatření, která už ve čtvrtek podpořili poslanci ve Spolkovém sněmu, začnou platit od začátku listopadu. Zákony mimo jiné povedou k tomu, že lidé z balkánských zemí už nebudou mít šanci azyl v Německu získat. Schválené zákony zařazují Albánii, Kosovo a Černou Horu na seznam bezpečných zemí, na kterém už jsou i všechny ostatní balkánské země. Pokud občané zemí z tohoto seznamu požádají v Německu o azyl, úřady je automaticky odmítají a je možné je rychleji vracet zpět.
13:28
Švédští státní žalobci obžalovali eritrejského žadatele o azyl z dvojnásobné vraždy. Muž v srpnu pobodal 55letou ženu a jejího 27letého syna v jedné z poboček Ikei, oba svým zraněním podlehli. Chvíli před útokem se Eritrejec dozvěděl, že mu byla zamítnuta jeho žádost o azyl. Podle žalobců muž použil jeden z kuchyňských nožů přímo z obchodu.
13:19
Chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusičová věří, že Maďarsko hranici s Chorvatskem kvůli nynější uprchlické krizi neuzavře. Řešení vidí v první řadě v rozhodnutí summitu EU o spolupráci s Tureckem. Řekla to novinářům po jednání se svým českým protějškem Lubomírem Zaorálkem v Záhřebu. Ocenila také Zaorálkovo ujištění, že český kontingent dvacítky vojáků vyslaný nedávno do Maďarska není přímo na hranicích, ale asi 60 km od hranic."Neposíláme žádná vojska na hranice Maďarska, poslali jsme omezený kontingent 21 vojáků, kteří by měli pomoct zvládnout situaci v Maďarsku," uvedl šéf české diplomacie. Chorvatsko v posledních dnech kritizovalo ústy svého ministra vnitra Ranka Ostojiče i šéfky diplomacie Pusičové, že některé země visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Maďarsko, Polsko) včetně Česka posílají policisty či vojáky na maďarsko-chorvatské hranice.
12:35

Migranti v dešti čekají na registraci před berlínským úřadem.

  • Migranti čekají před bariérami umístěnými před berlínským úřadem pro sociální a...

    Migranti čekají před bariérami umístěnými před berlínským úřadem pro sociální a zdravotní záležitosti (16.10. 2015) / Autor: Reuters

11:50
Otevření nové kapitoly vstupních rozhovorů mezi Tureckem a Evropskou unií by nemělo být předmětem politické korupce, uvedl v pátek mluvčí vládní strany spravedlnosti a rozvoje Omar Celik v souvislosti s tím, že Evropská unie potřebuje pomoc Turecka při řešení uprchlické krize. Také uvedl, že dosud s EU nedospěli k žádnému řešení uprchlické krize, ale rozhovory budou pokračovat.