Proruští separatisté oslavují nezávislost Luhanské lidové republiky a Doněcké...

Proruští separatisté oslavují nezávislost Luhanské lidové republiky a Doněcké lidové republiky, kterou podepsal ruský prezident Vladimir Putin. (21. února 2022) | foto: Reuters

„Do očí bijící blbosti.“ Jak je to s ruskými důkazy o ukrajinské agresi?

  • 293
Ruská média se plní údajnými důkazy o ukrajinské agresi. Ukazují například muže, který měl způsobit explozi továrny v proruské části Donbasu. Záběrům se začala věnovat řada světových médií a amatérských nadšenců, kteří zřejmě vystopovali skutečný původ materiálů. Ze současné ukrajinské krize s největší pravděpodobností nepochází.

V uplynulých týdnech představitelé Evropské unie i Severoatlantické aliance opakovaně upozorňovali, že se Rusko pokusí vykonstruovat záminku pro vyslání dalších jednotek na Ukrajinu. Díky materiálům zveřejněným ruskými médii k současnému dění se apely ukázaly jako podložené. Vytváření dojmu ukrajinské agrese ze strany Ruska se věnuje řada světových médií.

Pokus zinscenovat záminku k invazi? Rusko může udeřit hned, obává se NATO

Televize CNN nebo web VICE upozorňují na videa, která se začala v ruských médiích šířit v pondělí v souvislosti s vyjádřeními Moskvy o překažení akce ukrajinských „diverzantů“, kdy se některá místa v ruské Rostovské oblasti měla ocitnout pod ukrajinskou palbou. „Videa, která se objevila jako údajné důkazy těchto incidentů, nebyla tak úplně tím, co vykreslovala ruská média,“ píše CNN.

Dva klipy vydávané za záběry míst poničených ukrajinskou palbou byly podle americké televize natočené ve stejné lokalitě, jen několik metrů od sebe, ačkoli některá ruská média hovořila o místech vzdálených stovky kilometrů. Porovnání záběrů se snímky krajiny zase prý ukázalo, že obě videa ukazují místa na hranici Ruska a samozvané Doněcké lidové republiky, nikoli ukrajinsko-ruské hranice. Něco podobného analytici odhalili v případě záběrů spojených s údajnou ukrajinskou sabotáží.

„Jedny z nejidiotštějších pokusů o dezinformace, jaké jsem viděl.“

Při objasňování možných dezinformací sehrávají významnou roli takzvaní internetoví detektivové, kteří pátrají po původu sporných snímků za pomoci satelitních záběrů či „metadat.“ Asi nejznámějším aktérem je na tomto poli investigativní skupina Bellingcat, která dlouhodobě přináší informace o dění na východě Ukrajiny nebo o akcích ruských rozvědek. „Rusko má dlouhou tradici takových činů. Není to překvapivé,“ řekl zakladatel skupiny Elliot Higgins deníku The Guardian.

List dále upozorňuje na video ukazující noční scénu v lese s neznámým mužem, které se objevilo na konci minulého týdne. Ruská státní televize muže ve videu označila za ukrajinského sabotéra, jehož úkolem bylo vyhodit do povětří továrnu v části Donbasu ovládané proruskými separatisty. Zvuková stopa použitá v klipu je ovšem více než deset let stará a záběry zřejmě vznikly ve Finsku, uvádí The Guardian.

„Tohle jsou skutečně jedny z nejidiotštějších pokusů o dezinformace, jaké jsem viděl. Čekal jsem lži, ale nemyslel jsem si, že všechny budou do očí bijící blbosti. Ubohá kvalita ruské propagandy mě normálně uráží a je mi až líto Ruska, že něco takového musí produkovat,“ komentoval Higgins vývoj na svém twitterovém účtu. Britský deník The Daily Telegraph zase ve stejný den publikoval článek o čtyřech ruských pokusech vykreslit Ukrajinu jako agresora, „které lze komicky snadno vyvrátit.“

Experti ovšem podotýkají, že pro značnou část ruské veřejnosti mohou být podobné manipulace důvěryhodné. Mohou dodávat váhu argumentaci ruské vlády, která dlouhodobě vládu v Kyjevě kritizuje a prezentuje ji jako hrozbu pro Rusko či rusky mluvící obyvatele Ukrajiny. CNN upozorňuje, že o údajném ostřelování ruského území a ukrajinském pokusu o sabotáž se v pondělí mluvilo i při schůzi bezpečnostní rady ruského prezidenta Vladimira Putina, po níž šéf Kremlu uznal nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video