Porošenko posílá na východ další vojáky, mají bránit Mariupol i Charkov

  9:25aktualizováno  17:48
Ukrajinská bezpečnostní rada nechala v úterý posílit obranu Charkova, Dněpropetrovsku i Mariupolu. Kvůli povstaleckým volbám navrhl prezident Petro Porošenko zrušení zákona o zvláštním postavení „lidových republik“ na východě země. Doněčtí i luhanští povstalci mezitím oslavili nástup nových prezidentů.

Ukrajinští vojáci u Mariupolu (8. září 2014) | foto: AP

„Zůstáváme stoupenci mírového plánu,“ řekl prezident na zasedání vrcholného orgánu pro řízení „protiteroristické operace“ v Doněcké a Luhanské oblasti. „To však neznamená, že nebudeme připraveni k rozhodným akcím v případě pesimistického scénáře,“ dodal Porošenko.

Armáda podle něj vyšle nové jednotky na východ země ve snaze zastavit možný útok ve směru Mariupol - Berďansk podél pobřeží Azovského moře a dále ve směru na velká města Charkov a Dněpropetrovsk. Podle Porošenka pokračuje budování opevňovací infrastruktury a vyzbrojování ozbrojených sil novými typy útočné, výzvědné a velitelské techniky.

Porošenko dále uvedl, že na východě země bude značně posílena kontrola na armádních kontrolních stanovištích s cílem omezit dopravu. Armáda tak chce zastavit pronikání výzvědných a diverzních skupin do ukrajinského vnitrozemí.

Zacharčenkovi v divadle tancoval i medvěd

Povstalecké vůdce Porošenkův záměr zrušit výsadní postavení Donbasu nezaskočil. Už v pondělí oznámili, že kyjevským zákonem o rozšířené samosprávě Donbasu se stejně řídit nehodlali. Doněcký vicepremiér Andrej Purgin plány na zrušení zvláštního statutu podle agentury RIA Novosti dokonce vítá, zákon totiž podle něj sloužil jen jako krytí pro ukrajinskou agresi na východě země.

Během úterý se v Doněcku a Luhansku konaly slavnostní inaugurace „prezidentů“ samozvaných lidových republik Igora Plotnického a Alexandra Zacharčenka. Na hlavní scéně doněckého divadla se v průběhu dopoledne střídaly děti recitující oslavné básně na počest nové hlavy státu nebo tanečníci v medvědích kostýmech.

Na inauguraci Alexandra Zacharčenka dohlížela před doněckým divadlem čestná

Na inauguraci Alexandra Zacharčenka dohlížela před doněckým divadlem čestná stráž. (4. listopadu 2014)

Nový prezident Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko složil v úterý

Nový prezident Doněcké lidové republiky Alexandr Zacharčenko složil v úterý přísahu (4. listopadu 2014)

„Slavnostně slibuji, že budu čestně sloužit zájmům lidu, Doněcké lidové republiky a svědomitě plnit své povinnosti,“ prohlásil pak na divadelním jevišti Zacharčenko, který přísahu složil na bibli. Stejný ceremoniální akt čekal v podvečer i na Igora Plotnického, který se prezidentského úřadu od úterý ujal v Luhansku. Slavnostní inaugurace se podle TASS konala ve sloupové síni bývalého sídla regionální rady.

Inaugurace Alexandra Zacharčenka:

Podle zákona z poloviny září měla správa povstaleckých zón podléhat speciálnímu režimu, který měl trvat tři roky. Jeho základem měly být nové komunální volby plánované na 7. prosince.

Krize na Ukrajině

Zvolení zákonodárci nesměli být ze svých funkcí uvolněni a měli využívat poměrně rozsáhlých pravomocí, mezi nimiž bylo i vytváření dobrovolnických lidových milicí. Zákon povoloval využívání ruštiny v oblastech kontrolovaných separatisty.

Kyjev je hysterický, myslí si předáci Donbasu

Porošenko už v pondělí prohlásil, že vzbouřenci svými volbami sami možnost rozšířené samosprávy vyloučili. „Projevili jsme upřímnou snahu o politické urovnání, ale povstalci tuto možnost odmítli. Jejich pseudovolby torpédují zákony a ostře vyhrocují situaci na Donbasu,“ uvedla hlava státu.

„Ze strany Kyjeva to vypadá jako hysterie. Důležité je, že volby proběhly s vysokou účastí a všichni pozorovatelé se shodli, že hlasování bylo v pořádku. A v této situaci přijde Kyjev s dalším nátlakem. Doufáme, že kyjevští politici projeví tolik soudnosti, aby začali jednat s představiteli Doněcké lidové republiky, do nichž lidé vložili svou důvěru,“ prohlásil v reakci na Porošenkova slova doněcký povstalecký předák a dosavadní předseda tamního parlamentu Denis Pušilin.

Ruské agentuře TASS Pušilin řekl, že vedení jeho „lidové republiky“ musí v první řadě řešit domácí problémy, obnovu zničené země, přípravu na zimu nebo vyplácení sociálních dávek. Vztahy s Ukrajinou tak mezi vládními prioritami odsunul na druhou kolej. 

Ambasáda separatistů v Bratislavě

Zatímco na Ukrajině po volbách v Donbasu roste napětí, slovenský podnikatel Marián Farkaš otevřel v Bratislavě neoficiální „zastoupení“ povstalecké Doněcké a Luhanské lidové republiky. Farkaš pro vydání listu Sme řekl, že zastoupení funguje bez finanční podpory z Doněcku nebo Ruska.

Fotogalerie

Hlavním úkolem „zastoupení Novorossije“ je podle Farkaše poskytovat humanitární pomoc oblastem na východě Ukrajiny, kam už dvě zásilky tohoto druhu byly odeslány. Podnikatel současně pracuje pro slovensko-čínskou obchodní komoru Sinaco.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí v reakci uvedl, že Bratislava tyto takzvané republiky neuznává. „Ve smyslu mezinárodního práva je nelze považovat za samostatné subjekty, proto nemá smysl hovořit ani o jejich zastoupení, ať již na území Slovenska nebo jiné země,“ prohlásil mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Peter Susko.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Evropští lídři se neshodli na přistoupení balkánských zemí k EU

Lídři zemí Evropské unie se ani během dlouhého jednání v noci na pátek neshodli na zahájení přístupových rozhovorů s...

Německo udělilo Halíkovi vyznamenání, ocenilo jeho boj za spravedlnost

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier udělil českému katolickému knězi a teologovi Tomáši Halíkovi státní...

Útok Afghánce má druhou oběť. Po farmáři zemřel i pracovník ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním...

Kozel zahradníkem. Venezuela je v Radě pro lidská práva, která ji vyšetřuje

Valné shromáždění OSN zvolilo Venezuelu do Rady OSN pro lidská práva. Prezident Venezuely Nicolás Maduro to označil za...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz